17 Ekim 2011

2013 Akdeniz Olimpiyatlarına doğru # 1

Malumunuz 2013 Akdeniz Oyunları, Yunanistan'ın maddi krize yenik düşmesinden dolayı ve ( hakkını vermek lazım ) Başbakan'ımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ında katkısıyla Şehrimiz Mersin'e verilmişti.Akdeniz Olimpiyatları Komite Başkanı Addadi, bu kararı aldıktan hemen sonra sanırım mayıs ayında şehrimizi ziyaret etmişti.Normalde oyunlar için ev sahibi kente 8 yıl süre tanınıyordu fakat bizim ev sahipliğimiz istisnai bir durumdu ve oyunlar için o tarihlerde tam 26 ayımız vardı.

Komite Başkanı Amar Addadi ve Yönetim Kurulu, sanırım Başbakan'ın imzaladığı 1 milyar dolarlık teminat mektubuna çok güveniyordu ki, İspanya gibi hazır bir devlet varken bizi tercih etmişlerdi.Evet bu oyun bizim potansiyelimizi görmeleri için büyük fırsattı.Oyunlara tam 26 ay kalmıştı ve hali hazırda bir tek Belediye Başkanımız Macit Özcan'ın bizim cebimizden yaptırıp kendi adını verdiği tesisler dışında hiç bir şey yoktu ortada.İşimiz zordu.Aşılması gereken bürokrasi ise cabasıydı.

23 Şubat 2011 Tarihinde Fransa'da yapılan oylamadan sonra, o zaman ki Bakan Faruk Özak, şehrimizi ziyaret etmiş, olimpiyat startını vermiş ve yapılacak projelerden bahsetmişti.Ama yinede ortada somut  bir şey yoktu.Başlangıçta, yeni stadımız,  Olimpiyat Stadı olacaktı kapasitesi 33.000 kişilikti.Çiftlikköy semtine inşası düşünülüyordu ve arazisi bile tahsis edilmişti.Fizibilite çalışmaları bitti ve ağustos ayında temel atılacak söylentisi vardı.Sadece söylenti olarak kaldı.Sonra Kulüp Başkanı'mız Sayın Ali Kahramanlı, bir ulusal kanala verdiği röportajda kasım ayında temelimiz atılacak demişti.Gidişat bu yöndeydi...

Ve bizim için büyük tarih 14 Ekim oldu.Spor Bakanı Suat Kılıç şehrimize geldi.Cuma günü yapılan toplantıda çok önemli açıklamalar yapıldı.Cumartesi günü ise yine Şehrimiz Milletvekillerinden Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ziyaretiyle zirve tamamlandı.Şimdi cuma günü açıklanan projelere göz atalım;

-Öncelikle 33.000 kişilik Olimpiyat Stadı yerini 25.000 kişilik Arena tarzı stada bırakmış görünüyor.Aslında bu iyi bir haber.Oyunlar 1 hafta sürecek ve ondan sonra kim bilir bir dahaki olimpiyat ne zaman yapılacak.Tribünleri sahaya uzak bir stadda da maç izleme keyfini varın siz düşünün.İşte projesi tamamlanan ve olimpiyat komitesine sunulan yeni stadımız Mersin Arena.Bu arada stadın yeri Çiftlikköy'den Kocavilayet'e alınmış.

-İkinci haberimiz, 5 bin kişilik inşa edileceği duyurulan spor salonunun kapasitesi de Mersin’in spora yatkınlığını göz önünde bulundurularak 6 bin kişiye çıkarılmış.Spor bakanı Suat Kılıç bu salon için, ''Gayet modern bir şekilde tasarlanan bu salonun kendine has öyle bir mimarisi olacak ki, burada çekilen bir fotoğrafa bakan herkes, salonun Mersin’e ait olduğunu anlayacak.'' diyor ve ekliyor ''Mersin’e tek başına 6 bin kişilik bir spor salonu kafi gelmez. Bu yüzden bin seyirci kapasitesine sahip ikinci bir spor salonu olacak. Akdeniz Oyunlarından sonra Mersin’i kendi kaderine terk etmek gibi bir niyetimiz yok. Madem ki, Mersin nüfusunun yarısı genç, o zaman bu kentten daha fazla sporcu ve şampiyon çıkmalı. Bu kapsamda yapılacak tesislerle kentin spor alt yapısını geliştirip, Mersin’in daha fazla sporcu yetiştirmesine olanak sağlamalıyız.Tamamen amatörlerin hizmetinde olacak ve bunların bireysel sporlarda kendilerini yetiştirmelerini sağlayabileceğimiz 500 kişilik 3. spor salonumuz da Mersin’e hayırlı olsun.''

-Üçüncü haberimiz ise bir başka spor dalından tenisten...Bunuda Suat Kılıç söyle müjdeliyor;''Akdeniz’in nadide kentlerinden olan Mersin’de ikisi kapalı, 8′i açık olmak üzere 10 kortlu tenis kortu yapılacak. 3 bin seyirci kapasitesine sahip olacak bu kort, bir stadyum kadar zahmetli ve maliyetli. Ama, hepsi Mersin’imize feda olsun.''

-Dördüncü haberimiz ise  jimanistik branşından.Bu spor dalıda unutulmamış ve bunun içinde 1000 kişilik bir salon tasarlanmış.

-Beşinci haberimiz ise içlerinden en güzeli diyebiliriz.Onuda Bakan, (daha önce yapılan ve şuanda hizmette olan Nevin Yanıt pisti için) şöyle tanımlıyor; ''Nevin Yanıt Atletizm Pistine tribünler yapılacak. Bu çalışma bir pistin olmazsa olmazı ve bir pistin en pahalı unsuru. O yüzden bunu da dev projelerimizden birisi olarak görüyoruz.”

Spor Bakanı Suat Kılıç sadece bunlarla kalmadı, tesislerin nerde yapılacağından, isimlerinin ne olacağından ve Mersin şehrinin nasıl marka olacağına dair önemli açıklamalar yaptı.Tesisleri sadece şehir merkezine değil diğer ilçelere de paylaştıracaklarını belirtti.Havaalanından ve olimpiyat köyünden söz etti.Onlarıda gelişmeler dahilinde diğer günlerde sizlerle paylaşacağım.Şimdilik bu kadar.

Hiç yorum yok: