22 Şubat 2012

Fetih 1453...Hoş Bir Film

Gündemden biraz uzaklaşıp birazda kafa dağıtalım dedik ve değerli dostum Abdurrahman ile Fetih 1453'e bilet aldık.Aslında daha önce gitmeyi planlamıştık ama kısmet düneymiş...Her neyse...20 dakikalık bir reklam kuşağından sonra sinirler iyice gerginleşmişken filmimiz başladı.Yanımda ki beyefendi hala homurdanıyordu ama...'' Yok böyle bir şey, bu nasıl bir işletme, yazıklar olsun'' falan tarzında mırıldanırken ilk sahneyle beraber oda söylenmeyi bıraktı.
Film eleştirmeni değiliz elbet ama böyle güzel bir başyapıt hakkında bizde bir iki kelam edelim dedik.Gerek görsel medyada, gerek yazılı medyada film hakkında çok şeyler duyduk.Filmi izledikten sonra, emeği geçenlere biraz da haksızlık yapılmış düşüncesine kapıldım.

Öncelikle filme ciddi bir maddi kaynak kullanılmış.Bunu göz ardı etmemek gerek.İkincisi böyle heyecanlı bir bekleyiş için ayrılan süre (160 dk.) yeterli olmuş.Film görsellik açısından da harika olmuş.Özellikle savaş sahneleri kopya gibi olsa da hakkını vermiş.Tarihe gerçekten damga vuran kişiler filmde çok iyi işlenmiş.Ulubatlı Hasan olsun, Sultan II. Mehmet olsun performans olarak beni hayal kırıklığına uğratmadılar.Anlatım olarak hem sade ve yalın hem de anlaşılır bir üslup kullanmışlar.
Filmde hiç mi hata yok derseniz elbette hatalar var.Olacaktır da illaki..Film, ayrıntılara çok takılmayanlar için ideal ama ayrıntı meraklılarını, biraz hayal kırıklığına uğratabilir.Tarihçileri de tabi!..Filmin şu sahnesinde şu olmuş ya da bu sahnesi hatalı çekilmiş gibi teknik konulara girmek bize düşmez diyerek daha fazla kurcalayalım.Birde şunu unutmayalım ki; özellikle filmi izlemeyenler için söylüyorum;''Her ne kadar tarihi bir olayı anlatsa da içinde ticari bir kaygı taşıdığını unutmamalı ve ona göre yorumlamalıyız bu filmi...

NOT: Ben bu dizeleri yazarken Fransızların ünlü gazetesi Le Figaro'da bir yorumda bulunmuş.İsteyenler linke tıklayıp okuyabilirler.

http://haber.rotahaber.com/haber-detay/249139

2 yorum:

akumsal dedi ki...

güzel bi yazı emeğe saygı:)

Reddevilsblog dedi ki...

Eyvallah ababa :)