18 Mart 2012

Mersin Arena Stadı...Yine Düştük Yollara

Uzun soluklu bir aradan sonra blogdaki ilk çalışmamız statla olsun istedim.Bir süredir inşaat sahasına gitmek için çalışıyordum ama hava şartları buna bir türlü imkan tanımıyordu.Bugün beklediğimiz ortam nihayet oluştu.Güzel bir hafta sonu ve harika bir hava bizi bir anda Mersin'nin yüksek tepelerine götürdü.Öğlene doğru yola çıktık ama stad yapım sahasına ancak öğleden sonra varabildik.
Burası şantiye sahasının girişi.Alternatif yollar olmadığı için bulmak çok zor.Bir kere gittiniz mi ikinciye yabancılık çekmiyorsunuz ama dediğim gibi ilk seferinde epey mücadele vermeniz gerekiyor.Hemen girişte yüklenici firmanın iş makineleri park etmiş durumda.Bir kaç gündür yağan yağmurdan dolayı çalışma duraklamış.İşçiler ve proje sahipleri bu durumdan epey şikayetçi ama Allah'ın işine karışılmıyor işte.
Hemen girişte gördüğünüz gibi stadın yapılacağı alandan yüksek gerilim hattı geçiyor.Bununla ilgili mühendisler, bu hattın de plase edileceğini belirttiler.
Bu prefabrik bina idari bina.Teknik ekip ve idari personelin masa başı çalışma binası.Daha yeni monte ediliyor.Neden bu kadar gecikildi diye sorduğumda yine aynı cevapla karşılaştım; hava şartları.
Bu prefabrikte yemekhane.Bu prefabrik binada yeni monte ediliyor.Eksikleri bir hayli fazlaydı.Çay bile içemedik :)...
Bu binamızda işçilerin yatakhanesi yani koğuşu.İçerisi boş ondan dolayı uzaktan bir görüntü yeterli dedik.
Yazımın başında dediğim yüksek gerilim hattının devamı.Bu hattın kaldırılması epey zaman alacak gibi.Bu arada bu direklerin olduğu nokta inşaat bittiğinde stadın tam ortası olacak.
En mutlu olduğum görüntülerden birisiydi.Stadın güney tarafının ilk bölümünün kazısı tamamlanmış.Yarında kuzey tarafı kazım işi başlayacak kısmet olursa.Sonrasında beton dökümü ve tribünlerin yapımı başlayacak.
Bu görüntü bir üstteki görüntünün devamı. Kazı yarım ay şeklinde yapılıyor.Nedenini bilmiyorum çünkü teknik bir konu...
Bu son görüntümüzde işçilerin koğuşunun bulunduğu en üst noktadan.Stadın yapılacağı alanın tamamı bu resimde görülebiliyor.Kuzey tarafından çektim.Arazi düz olmadığı için güney kısmı tam olarak görünmüyor.Birde sağ taraf çukur olduğu için resimde görünmemekte.Kazı çalışmaları tam olarak bittiğinde stadın kaba görüntüsü ortaya çıkacak.O hali bize daha çok şey anlatacak gibi.

İşte stadımızın son şekli bu.Yapımı için 550 günlük bir süre belirlenmişti ama bu daha kısa sürecek.En azından mühendisler ve proje sahipleri bunun garantisini sözlü olarak verdiler.Hava şartları bu haftadan sonra şartları dahada zorlaştırmayacak.Önümüzdeki ay beton zemini için tekrar ziyaret etmeyi planlıyorum.Son olaraktan biz stada Mersin Arena diyoruz ama resmi ismide henüz açıklanmadı.Yapımı kadar buda ayrı bir muamma konusu olmaz umarım.Saygılarımla.

7 yorum:

Anonymous dedi ki...

Gerçekten çalışmanız çok başarılı önce sizi tebrik etmek istiyorum.Ocak ayında uğramıştım. hiç bir çalışma yoktu.gerçekten arazi çalışma koşulları çok kötü hava şartları ellerini bağlamış durumdaydı.gerilim hattı kaldırılmazsa sıkıntı çıka bilir vinç filan kurulacak..bir de onunla zaman kaybederlerse gerçekten 2013'e yetişmeye bilir..umarım bürokrasi uğraştırmaz :)

Reddevilsblog dedi ki...

Övgünüzden ötürü teşekkürler.Yüklenici firma yaptığı sözleşmeye 550 günlük bir madde koymuş.Stad oyunlara yetişmeyebilir ama proje müdürü kesinlikle yetişecek diyor.Ayrıca bu stad oyunlar için yapılmıyor.Yapımı biterse oyunların açılış ve kapanış törenleri burada yapılacak.Mevcut eski stadımızı alan toki bize bunun karşılığında bir stad yapıyor.Tıplı TT Arena gibi.Son olarakta bürokrasi engeli tamemen bitti.O konuda şüpheniz olmasın.Yalnız stad bittiğinde bir biz yaptık kavgası başlayacaktır ki bu konuda da hiç şüpheniz olmasın :)

Anonymous dedi ki...

sizi takip ediyoruz arada da olsa bizleri stadtan haberdar etmeniz dileğiyle. çalışmanız için teşekkürler.

Reddevilsblog dedi ki...

Eyvallah arkadaşlar hepinize teşekkürler.Stad ile alakalı hemen hergün proje müdürüyle görüşüyorum.Her gelişmeden beni haberdar ediyor.Düzenli olarak her ay fotoğraf çekip gelişmeleri sizlere aktarmaya çalışacağım.

footballminor dedi ki...

stad mersinin ne tarafına yapılıyor?tamamlandığında ne kadar sürelik bir mesafede olacak?

Reddevilsblog dedi ki...

Stad Mersin'in gelişmekte olan en güzide semtlerinden Kocavilayet'e yapılıyor.Şehir merkezine yarım saatlik bir mesafede...

Adsız dedi ki...

Stad Alanıyla İlgile Yeni Gelişmeleri Takip Ediyoruz , Teşekkürler Red Devils.