22 Nisan 2012

Birgün Bitecekti!.. Barcelona & Real Madrid

La Masia'ya ayak bastığında henüz 12 yaşındaydı.İspanya'da kaldığı süre zarfında bir İspanyol gibi yaşamış bu ülkenin vatandaşlığına hak kazanmıştı.İsteseydi İspanya Milli Takımı forması giyebilirdi ama o doğduğu toprakları seçti.Arjantin'de doğmuş Arjantin Milli takımını seçmişti ama o %50'de Katalan sayılırdı.Katalanlar adeta O'na tapıyordu.Ve O'nun, bugün belkide Katalanları en fazla üzdüğü gündü.

Son 15 karşılaşmada sadece bir kez kazanan ve sürekli kaybetme psikolojisiyle yaşayan Jose'nin takımı bugün iyi bir iş çıkardı.

Maçtan öncede Katalan taraftarlar... 


 Maçtan önce kötü olan yok muydu derseniz işte size bay kibirli...Yine sahnedeydi...

Bugün aslında futbol tarihi için önemli bir gün oldu.Rakibine son 4 senede sadece 1 kez oda kupa finalinde kaybeden Barcelona'nın belkide bugün şifreleri çözüldü.Bu maç sadece şampiyonluğun gittiği bir maç değildi.Kendi sahasında 54 maçtır kaybetmeyen bir devin belkide psikolojik çöküntüsünün başladığı gündü.Pep uzun zamandır şampiyonluk bize uzak diyordu.Puan farkı 10 lardan 4 lere indiğinde bile tavrı ve demeçleri aynıydı.O'nun haklılığı bugün daha net ortaya çıktı.Barca'nın bir kaç maçtır gözle görülür bir düşüşü vardı ama bu maç bu düşüşün zirve yaptığı maç oldu.Bundan sonra rakipleri, Barca'ya karşı nasıl oynayacaklarını az çok öğrenmişlerdir.Yalnız burdaki soru işareti, Barca'nın bundan sonraki rakiplerinin, Real kadar başarılı bir taktik uygulayıp uygulayamayacakları.

Peki bugün Real nasıl bir taktikle oynadı? 2000 li yılların Wenger'in Arsenal'i gibi oynadı.Top rakipteyken alan daraltı ve rakibin nefes almasına izin vermeden ani baskınlar düzenledi.Barca'nın silahı olan çok pas trafiğine rakibin kalesinin önünden başlayarak çomak soktu.Aslında Jose bu taktiği Chelsea macerasında Shevchenko takıma katılana kadar başarıyla uygulamıştı.Bu taktiğin yabancısı değildi.Önceki El Clasico'larda yaptığı yeni heyecan yaşamayı bu maçta denemedi.Olduğu gibi kabullendi bu maçı ve muzaffer olan taraf oldu.Bu taktiği hafta içinde Devler Ligi yarı final müsabakasında eski takımı Chelsea'da uygulamıştı ama kalesinde tam 7 gol pozisyonu vermişti.Şanslarının da yardımıyla maçı 1-0 kazandılar ama ezilen tarafta mavililerdi.Bugün Jose'nin takımı golde dahil sadece 3 pozisyon verdi.Ronaldo'sundan Mesut'una kadar herkes rakibine bastı mücadele etti.Messi'yi tüm maç boyunca tam 4 adam takip etti.Herkes formasının hakkını sonuna kadar verdi.

Bugün El Clasico günüydü. Bugün bir çok kişinin hesaplaşma günüydü. Bugün rakiplerin birbirine üstünlüğünü kabul ettirme günüydü!.. Pep&Jose, Messi&Ronaldo, Valdes&Casillas, Alanso&Xavi...Hatta Adidas&Nike
Kazananın sadece bir maç kazandığı, kaybedeninde sadece bir maç kaybettiği bir karşılaşma değildi bu!..
Bugün belkide ilk defe sürekli Messi'nin gölgesinde kalan Ronaldo'nun gerçekten zafer günüydü!
Ve bay kibirlinin...

Hiç yorum yok: