31 Mayıs 2012

Arena mı Yoksa Olimpiyat mı?

Bir süre önce Mersin'de yeni yapılan stat ile alakalı çalışmalarımız olmuştu ve bunları sizlerle paylaşmıştık.Bu yazılarımıza 1 2 3 rakamlarına tıklayarak ulaşabilirsiniz.O dönemdeki proje müdürüyle olan samimi ilişkilerimizi maalesef yeni gelen müdür bey ile kuramadık.Artık şantiyeye girişte yasaklandı.Herhangi bir şekilde içeriye girip fotoğraf çekmek yasak.Hatta içeri girmek dahi yasak.Soru sormakta kısmi olarak yasak.Sebebini ise Uzunlar İnşaat artık tüm çalışmaları basına kendilerinin vereceğini belirterek bu yasağı kendilerince açıkladı.


Şimdi bu yasakların haricinde bir başka gündem daha var.Stadın isminin açıklanmadığını, resmi olarak bir isminin olmadığını daha önce belirtmiştik.Bunun nedenini yeni yeni anlamaya başladık.Stadın daha önce ismi Mersin Arena Stadı olarak adlandırılıyordu.Çünkü önceki açıklamalarda stadın arena tarzı olacağı açıklanmıştı.33.000 bin kişilikken ne olduysa 25.000 kişiye indi.Sonrası arena tarzı gitti yerine olimpiyat stadı olacağı açıklandı.Resmi bir açıklama yapmaktan yetkililer kaçıyor ama alttan alttan da stat olimpiyat tarzı olacak diye bizleride alıştırmaya çalışıyorlar.Stadın akibeti belli gibi aslında ama bizde boş yere kafa yoruyoruz işte.

Bundan bir süre önce stadın resmi açılış töreni yapıldı.İnternet ortamında elektronik olarak Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan stadın resmi olarak temelini attı.Tören esnasında yaptığı açıklamada stadın olimpiyat stadı olacağını resmi olarak açıklamadı ama hem futbol hemde atletizm merkezi olacağını belirtti.Sonrasında şehir olarak ayaklandık.Biz olimpiyat stadı istemiyoruz diye.Bu karşı çıkış belliki bazı kesimleri rahatsız ettiki hala kimi arasak stadın akıbetini sorsak lütfen bize sormayın diye geçiştiriyorlar.Aslında şantiyeye girişide bu yüzden yasakladılar da neyse.

Hani belki sesimizi duyarlarda bu olimpiyat tarzını belki bırakırlar diyorduk ama maalesef dahada kötü bir haberle karşılaştık.Uzunlar İnşaat artık stat yapım çalışmalarının T.T. Arena Stadı'nda olduğu gibi internet ortamında izlenebileceğinin açıkladı.Adres ise http://www.mersinolimpiyatstadi.com.İsme dikkat edelim lütfen.Mersin Olimpiyat Stadı.Bu aslında bir yerde resmi açıklamadır ve hepimize hayırlı olsun mesajıdır.Bundan sonrası ise bilmiyorum ne olur.Taraftar şimdiden o stadı kabullenmemişken acaba yarın maç günlerinde ne olur?

Maalesef hayal kurmak biz taraftarlara yasak! Uzun bir süredir ilk defa bizlere önem veriliyor yeni bir stat yapılıyor diye sevinirken bu sevinç yerini tekrar hayal kırıklığına bıraktı.Böylece artık bizde arena tarzı bir stadın hayalini kurmaktan vazgeçeceğiz.Tevfik Sırrı Gür Stadı'nın önümüzdeki sene kira sözleşmesinin bittiğini de düşünürsek sanırım yeni bir olimpiyat stadı faciasıda Mersin'de yaşanacak gibi.Yetkililerin şimdiden ellerine sağlık.Artık eserleriyle nasıl çıkıp gurur duyacaklar hep beraber izleyeceğiz.Son olarakta bu yaptıkları eserden bir kaç şantiye fotoğrafını paylaşalım...

4 yorum:

selaminko dedi ki...

Zaten olimpiyat stadı olacağını bekliyordum ben. Farkındaysanız 2013 Akdeniz Olimpiyatları şehrimizde yapılacak. Bu sebeple ilk etapta stadın olimpiyat olması gayet doğal. Ha ama daha sonrasında arena tarzına çevrilmesi de şart. Çünkü biliyoruz ki olimpiyat tarzı statlar futbol için şık durmuyor. Ama dediğim gibi eğer bu stat 2013 akdeniz olimpiyatları için ilk etapta böyle yapılıyorsa gayet doğal ve bizim bu sürece destek olmamız şart.

Hasan Doğan dedi ki...

Destek elbette verilir vereceğizde ama söylemlerde insanları kandırmak için olmamalı.Önce 33 bin sonra 25 bin önce arena sonra olimpiyat... Kişiler yaptıkları açıklamalara fazlasıyla dikkat etmeli.Önce bizlerde bir beklenti oluşturuyorlar sonra hayal kırıklığına uğratıyorlar...

mustafa kırpan dedi ki...

çatlak sesler çıkarmayın mühendis efenndi kaçkere gittin maça dışkapının mandalları hatta paraya uşaklık edenler olimpiyat sıtadı olsun demesinler boz baykuşların halinide galatasarayın olimpiyat sıtadındaki halinide gördük bu işi ibadetle karıştırıp taraftarı küstürmeyin olimpiyat sıtadı değil normal pistsiz stad olmalı ama umrunuz olmaz taraftarı takan yok nası olsa olimpiyatlardan sonra düşecek deniliyo biz bildiğimizi yapalım diyosanız bida mersinden naaaaaaaaah oy alırsınız...........

selaminko dedi ki...

Söylemleri ile kişileri kandırmaları evet hoş değil. Mustafa Kırpan'ın da lafını üstüme almam gerekiyormu yoksa gerekmiyormu bilmiyorum.