17 Mayıs 2012

Süper Lig Öncesi Play-Off Maçları

  Süper ligin son bileti için bu dört takım kozlarını paylaşacak.Play-off grubunun ilk ayağı bugün başlıyor.Adanaspor ve Çaykur Rizespor ilk karşılaşacak ekipler.Yarında grubun ikinci karşılaşması olan Konyaspor-Kasımpaşa maçı oynanacak.Takımlara baktığımızda hepsi süper lig tecrübesi olan takımlar.Bu tür final maçlarının havasını solumuş takımlar.Süper lig yolları epey zorludur.Bununda bilincinde olan takımlar.

  Şu anda hiçbir takımın favori olduğunu söyleyemeyiz.Yalnız bazı istatistiklerden yola çıkarak tahminlerde bulunabiliriz. 2006 Yılı'ndan itibaren istatistiklere baktığımızda play-off maçlarını genelde ligi zirveye oynayanlar değilde diğer takımların gerisinden gelenler kazanmış.(3-4-5-6. sıradaki takımları baz alarak)

  2005-2006 sezonu normal lig tablosu :
  1. Bursaspor                    71 puan
  2. Antalyaspor                67 puan
  3. Altay                          64 puan
  4. Sakaryaspor               60 puan
  5. İstanbulspor               54 puan
  6. Orduspor                   54 puan
  Bursaspor ve Antalyaspor ilk iki sırayı aldıkları için direk olarak süper lig vizesini alan takımlar.Play-off karşılaşmalarında ise normal sezonu 4.sırada bitiren Sakaryaspor mutlu sona ulaşmış.

  Play-off maçları

  Yarı final
  Sakaryaspor  5 - 3  İstanbulspor
             Altay  1 - 0  Orduspor    

  Final
              Altay  1 - 4  Sakaryaspor


  2006-2007 sezonu normal lig tablosu :
  1. Hacettepespor          66 puan
  2. İstanbul BB               65 puan
  3. Malatyaspor              61 puan
  4. Diyarbakırspor          52 puan
  5. Kasımpaşa                52 puan
  6. Altay                         51 puan
  Hacettepespor ve İstanbul BB ilk iki sırayı aldıkları için direk olarak süper lig vizesini alan takımlar.Play-off karşılaşmalarında ise normal sezonu 5.sırada bitiren Kasımpaşa mutlu sona ulaşmış.

  Play-off maçları 

  Yarı final
  Diyarbakırspor  1 - 2 Kasımpaşa
  Malatyaspor      0 - 0 Altay


  Final
                Altay  3 - 4 Kasımpaşa  2007-2008 sezonu normal lig tablosu :
  1. Kocaelispor             64 puan
  2. Antalyaspor             61 puan
  3. Sakaryaspor            58 puan
  4. Eskişehir                  57 puan
  5. Diyarbakırspor         57 puan
  6. Boluspor                  53 puan
  Kocaelispor ve Antalyaspor  ilk iki sırayı aldıkları için direk olarak süper lig vizesini alan takımlar.Play-off karşılaşmalarında ise normal sezonu 4. sırada bitiren Eskişehirspor mutlu sona ulaşmış.

  Play-off maçları  

  Yarı final
  Eskişehirspor  0 - 0  Diyarbakırspor
  Sakaryaspor   1 - 3  Boluspor

  Final
          Boluspor 0 - 2 Eskişehirspor  2008-2009 sezonu normal lig tablosu :
  1. Manisaspor              64 puan
  2. Diyarbakırspor         62 puan
  3. Boluspor                  56 puan
  4. Kasımpaşa               54 puan
  5. Altay                        54 puan
  6. Karşıyaka                 51 puan
  Manisaspor ve Diyarbakırspor  ilk iki sırayı aldıkları için direk olarak süper lig vizesini alan takımlar.Play-off karşılaşmalarında ise normal sezonu 4. sırada bitiren Kasımpaşa mutlu sona ulaşmış

  Play-off maçları  

  Yarı final
  Kasımpaşa  4 - 2  Altay
     Boluspor  0 - 0  Karşıyaka

  Final :
  Karşıyaka  1 - 2  Kasımpaşa  2009-2010 sezonu normal lig tablosu :
  1. Karabükspor           77 puan
  2. Bucaspor                 64 puan
  3. Adanaspor               64 puan
  4. Altay                        59 puan
  5. Karşıyaka                 56 puan
  6. Konyaspor               55 puan
  Karabükspor ve Bucaspor  ilk iki sırayı aldıkları için direk olarak süper lig vizesini alan takımlar.Play-off karşılaşmalarında ise normal sezonu 6. sırada bitiren Konyaspor mutlu sona ulaşmış

  Play-off maçları :

  Lig usulüne göre oynananmıştır.Takımların birbirleriyle karşılaşmaları sonucunda;
  1. Konyaspor
  2. Altay
  3. Karşıyaka
  4. Adanaspor
   2010-2011 sezonu normal lig tablosu :
  1. M.İ.Yurdu                  58 puan
  2. Samsunspor               58 puan
  3. G.antep Belediye        55 puan
  4. Çaykur Rizespor        54 puan
  5. Orduspor                   54 puan
  6. Tavşanlı Belediye        51 puan
  M.İdman Yurdu ve Samsunspor  ilk iki sırayı aldıkları için direk olarak süper lig vizesini alan takımlar.Play-off karşılaşmalarında ise normal sezonu 5. sırada bitiren Orduspor mutlu sona ulaşmış.

  Geçmiş sezonlara baktığımızda play-off maçlarını, genelde ligi geriden takip eden takımların kazandığını görüyoruz.Bunun bir nedeni normal sezonda ilk ikiye girme yarışından ötürü ekstra bir efor sarfından dolayı olabilir.Tabi bu kesin bir bulgu değil.Play-off maçları telafisi mümkün olmayan maçlar olduğu için anlık performanslar, maç içeresindeki bireysel hatalar ve şans faktörü maçların kazananını belirleyen etkenler oluyor.Şimdi maçlar öncesi takımları kısaca bir analiz edelim.

  Adanaspor:
  İlk analiz olarak Adanaspor'u seçtim.Çünkü bana göre bu seneki play-off maçlarının en büyük favorisi konumundalar.Bank asya 1. ligin son 10 maçında çok iyi bir çıkılış yakaladılar.Takımda Mbilla gibi çok önemli bir silahları var.Hocaları Levent Eriş'te çok tecrübeli bir isim.Bu atmosferi rahatça kaldırabilecek tecrübeye sahip.Diğer takımlara göre ilk iki şansları olmadığı için psikolojik ve mental olarakta zindeler.Keza Adanaspor'lu futbolcularında bu maçlar için tecrübeleri olduğunu atlamayalım.Rakiplerini de ligin ikinci yarısındaki maçlarda epey zorladılar.Şuan ki rakipleri Çaykur Rizespor her ne kadar kendilerine ters gelen bir ekip olsa da bu defa şanslı ve avantajlı olan takım konumundalar.Çaykur Rizespor engelinin aştıkları taktirde diğer taraftan gelecek takımıda yenecek moral motivasyonlarıda var olacaktır.Şuanda süper lig biletine en yakın gördüğüm takım.

  Çaykur Rizespor:
  Süper lig için her sene yeni bir yapılanmaya gidip ciddi paralar harcayan Karadeniz ekibi aslında bu sezon şeytanın bacağını kırabilirdi ama yine hayal kırıklığı ile sonuçlandı.Son maçlarında evlerinde Akhisar karşısında aldıkları mağlubiyet, onların bu senede heveslerini kursaklarında koydu.Maç sonunda yaşanan olaylar ve maç içerisindeki mental ve psikolojik yorgunluk onların bu play-off maçlarında en büyük dezavantajları olacaktır.Her ne kadar deplasmanda daha rahat oynayan taraf olsalarda son maçta evlerindeki yaşadıkları travma kolay atlatılmaz.Rakipleri Adanaspor'unda iştahını düşününce işleri hiç kolay değil.

  Konyaspor :
  Sezon başında çok sıkıntılı bir ekip konumundaydılar ama beklentilerin çok üzerine çıktılar.Transfer yasaklarından dolayı ne kadar genç bir ekiple yola çıkmış görünseler de süper ligden düştükleri kadrolarını büyük oranda himaye etmeleri en büyük avantajları oldu.Ligin iyi mücadele ekiplerinden biri konumundayken son maçlara doğru ciddi bir panik havasına büründüler.İyi bir teknik kadroya sahipler ama oyuncularının panik havasından çıkamamaları en büyük dezavantajları olacaktır.Finale çıkmaları pek sürpriz olarak görülmemelidir.

  Kasımpaşa :
  Ligin en iyi kadrosuna sahip takımı olan Kasımpaşa süper ligin en büyük favorisiyken ellerine geçen fırsatları çok kolay harcadılar.İlk iki şansları oldukça yüksekti ama bir türlü olmadı finali yapamadılar.Teknik ekip değişikliği sonrası biraz toparlansalar da çok iyi top oynadıkları söylenemez.Bireysel olarak baktığımızda çok iyi bir kadroları var.Metin Diyadin geçen sezon Ordu ile yaşadığını bu sene yaşayabilirmi bilinmez ama Konya karşısında çokta fazla avantajlı olarak görmüyorum.


  Hiç yorum yok: