2 Mayıs 2012

Temizlig & Temiz Bir Lig..Maalesef Hayal!


13 Temmuz günü sıradan bir gün değildi.Belki de bir devrimin başladığı gündü.Belkide bir çoğumuz için bir milattı.3 Temmuz bir şike soruşturmasının başlangıç günüydü.Bursaspor'un şampiyonluğundan sonra 3 Temmuz günü başlayan şike soruşturmasıyla, Türkiye'de bazı şeylerin değiştiğine inanmaya başlamıştık.Gelişmeler ürpertici boyutlarda idi ama bir yandan da bu temizlik gerekliydi futbolumuz için... Her platformda futbol ülkesiyiz diyorduk ama elle tutulur başarımız bir elin parmağını geçmiyordu.Milyonlarca euro&dolar isimsiz kalitesiz yabancılara gidiyor, her dönem takımlarımız en az 10-15 transfer yapıyor ve borç batağında, sistemsiz bir şekilde dibe vuruyordu.

Ülkemizde bir çok köklü kulüp anlamsız borçlanmalardan dolayı kapısına kilit vurmak zorunda kalıyor 80 yıllık, 90 yıllık, 100 yıllık kulüpler bir kaç ticaret zihinli başkanlara feda ediliyordu.Diğer bir yandan, hiç bir şekilde yetkisi olmadığı halde cebinden paralar verip kulübü adeta kendisine zimmetleyemeye başlayan başkanlar hortluyordu.Ülke futbolu sistemsiz, günlük ama geçici başarılarla avutuluyordu.Futbolumuz yaprak döküyor adeta sonbaharını yaşıyordu.Ülke medyası ise ayrı bir alemde bütün mesailerini 3 büyük İstanbul kulübüne ayırıyordu.Mesela 20 sayfalık bir spor gazetesinin sayfaları sadece 3 büyüklere ayrılıyor kıyıdan köşeden de diğer kulüplerden haberler geçiyorlardı.Hoş bu durum hala değişmedi ama neyse.. Anadolu'yu sorarsanız bir kaç şehir dışında onlarda gönüllerini 3 büyüklere kaptırmış kendi şehir takımlarından bir haberlerdi.Yani herkes kendi aleminde ama hiç bir şeyden habersizdi.Bazı uyanık kimseler ise şampiyonlukların (özellikle ülkemizde) masa başında kazanıldığını geç de olsa anlamış ve bazı son dakika hüsranlarından sonra kendi rotalarını illegal yoldan da olsa çizmişlerdi.Bazı büyük kulüp başkanlarımızın ise meşkur çantaları vardı.Ege bölgesinden bir şehrimizin yollarında kaybolmuştu.Sonraları mektuplar çıktı ortalara...

3 Temmuz'dan önce futbolumuzun hali içler acısı idi.Peki 3 Temmuz'dan sonra futbolumuz düzeldi mi? 3 Temmuz'dan önce futbolumuza benim sayamadığım bir çok sıkıntının yanında, 3 Temmuz'dan sonra  bir de şikeyi temizleme  günlerimiz başladı.Biz 3 Temmuz bir milat olacak derken şu an düştüğümüz durum daha da vahim noktalara ulaştı.Yetkililerimiz ne diyor du bu duruma.Devletin zirvesi, 8 takımı küme düşüremeyiz böyle bir şey olmaz diyor hatta 5 yıl Avrupa'ya gitmeyelim ile olayı noktalıyordu.Futbolun zirvesi ne diyordu peki; Evet ortada şike teşebbüsü var ama sahaya yansımadı.Ayrıca şikeye bulaşan kişilerin yaptıkları da kulüplerini bağlamaz.Biz bu işi kendi içimizde çözeriz!.. Tff yönetimi futboldaki şike olayını çözmüş oldu böylece... Peki ya yayıncı kuruluş? O işin en kolay kısmı.Süper final icat ettik her hafta çifte derbi... Böylece kanayan yarayı tedavi ettik. Yarayı kangrene çevirdik ama... Neyden korkuyoruz! Ya da neden korkuyoruz! Sorunu neden kökten çözmek yerine üstünü örtmeye çalışıyoruz. Biz elimize gelen fırsatları neden kolayca harcama yoluna gidiyoruz.Şimdi bu ülkede kaç tane futbol sever önümüzdeki sezon maçları keyifli bir şekilde izleyecek? Yahut kaç kişi gidip yayıncı kuruluşa abone olacak? Senaryosunu öğrendiği bir filmi kaç kişi gider de izler ki?

Maalesef biz 3 Temmuz'u devrimin başladığı gün olarak ilan edemeyeceğiz.Kaçırdık elimize gelen fırsatı.Maalesef..Temizlik yapamadık futbolumuzda... Aksine dahada batırdık.Yerin dibine soktuk.Marka değeri bırakmadık.Avrupa'nın 6. büyük futbol ekonomisi maalesef illegal işlere yenik düştü.Biz itibarımızı değilde 6. büyük olarak kalmayı seçtik.Güneşi balçıkla sıvamaya çalıştık...çalışıyoruz!.. Oysa devrimi gerçekleştirip belki de temiz bir lig ve temiz futbolumuz ile yeniden endüstriyelleşip dünyaya kafa tutacaktık.İlerde gıpta ile bakılan bir lig olacaktık.

Maalesef tüm bunlar bizlerde pembe birer hayal olarak kaldı.Belki başka bahara...

2 yorum:

konverzasyon dedi ki...

"Bursaspor'un şampiyonluğundan sonra 3 Temmuz günü başlayan şike soruşturmasıyla, Türkiye'de bazı şeylerin değiştiğine inanmaya başlamıştık"
bursanın şampiyonluğu sonrası??

konverzasyon dedi ki...

"Bursaspor'un şampiyonluğundan sonra 3 Temmuz günü başlayan şike soruşturmasıyla, Türkiye'de bazı şeylerin değiştiğine inanmaya başlamıştık"
bursanın şampiyonluğu sonrası??