25 Haziran 2012

Gelişme & Olgunlaşma & Nduka'nın Geleceği

Yaz sezonu, futbolun saha dışında daha çok oynandığı bir mevsimdir.Oyuncuların tatil serüvenleri ve transfer hikayeleri ile geçer çoğu günümüz.Ligler oynanırken yok kalitesiz yok beş para etmez bir ligimiz var deriz dururuz ama lig bittikten sonrada bir an önce başlasa da şu özlemimiz bitse diye de içimizden geçiririz.Tuhaf bir milletiz vesselam.Bu tuhaflık yalnız bize mi mahsus onu da tam olarak kestiremiyoruz.Neyse biz asıl konumuza dönelim ve Nduka Ozokwo Morrison diyerek meselenin göbeğinden dalalım.Malumunuz üzere Nijeryalıyı Bank Asya 1. ligden isteyenler var.Boluspor, Konyaspor ve Göztepe basında ismi geçen kulüpler.Adanaspor ve Karşıyaka'da pusuda bekleyenler.Bir ara 1461 Trabzonspor ve Şanlıurfaspor'un da isimleri geçti ama ne kadar doğru onu bilmiyorum.''Kalite'' demek işte böyle bir şey galiba.Şuanda serbest kalsa en az 10 kulüp bodoslama atlar Nduka'nın üzerine...

Nduka'yı ilk kez tv de Boluspor formasıyla izlemiştim.Spiker O'nun hakkında bilgi verirken bir ara Fransa'da Nice forması giydi dediğinde çok dikkatimi çekmişti.Not aldım ve bir süre daha Nduka'yı takip ettim.Adanaspor ile oynadıkları maçta statta sırf onu izlemek için Adana'ya gittim.Daha sonrada internette hakkında biraz araştırma yaptım.Fransa'da yaşayan bir arkadaşıma netten mail attım.Aldığım cevap bir hayli ilginçti.2007 Gençler Şampiyonası'nda Nijerya formasıyla iyi bir performans sergileyen Nduka sonrasında soluğu Fransa'ya atmış fakat dizinden yaşadığı ağır bir sakatlıktan sonra takımı onu kadroda düşünmemiş ve sözleşmesini fesih etmiş.Nduka talihsiz geçen Fransa macerasından sonra ülkesine geri dönmüş.Ülkesindeki performansı hakkında çok bilgi yok.Sadece ülkesine döndükten 1,5 sezon sonra devre arasında menajerinin Boluspor'a getirdiğini biliyoruz.Tabii Boluspor'daki yarım sezonluk dikkat çeken performansını da unutmamalı.Sezon sonu yine ülkesine dönüş yaptı ve sonrasında  2011 sezonu devre arasında takımımıza katıldı.

Boluspor'dan neden gönderildiği hakkında da çok sağlam bir bilgi yok aslında.Bazı kaynaklara göre sorun para gibi gösterilse de asıl sorunun Nduka'nın kız arkadaşı olduğunu söylentileri var.Mersin İdman Yurdu'nda da bu sezon Bankasya 1. ligdeki performansını süper lige taşıyamamasında ki asıl sebepte bu.Nurullah Sağlam Nduka için çok kaliteli ama ayağı ile beynini aynı anda çalıştıramıyor demişti.Geçenlerde Genel Menajerimiz Salih Baysal'da oyuncunun en büyük sıkıntısı kız arkadaşıydı.Geçtiğimiz ay içerisinde evlendi ve bu sıkıntısından kurtuldu.Önümüzdeki sezon kafa olaraktan rahatlamış bir Nduka izleyeceğiz ve biz ondan patlama bekliyoruz demişti.Şimdi ise basına oyuncunun tekrar Bankasyaya döneceği yazılıyor.Hatta Konya'dan sağlam haberler geliyor ve Nduka büyük ihtimalle Konyaspor forması giyecek deniliyor.Göztepe ve eski takımı Boluspor'da ciddi olarak Ndkua ile ilgilenen takımlar.Peki Nduka bu takımlarda iş yapar mı? Bana göre yapar hatta bu takımların süper lig yolundaki en büyük kozu olur.Peki bir sezon da olsa Nduka takımdan gönderilmeli midir?

2010-2011 sezonunda yarım sezonluk performansıyla bizde neler yaptığını en iyi izleyenlerdenim.Ülkemizdeki saha zeminleri malum.Bir çoğu oyuncu sakatlamak için biçilmiş kaftan.Nduka gibi teknik oyuncular için oldukça kötü şartlardaki zeminlerde o kıvrak çalımları ve aniden sıfıra inip kestiği ortaları en iyi görenlerdenim.İkiye bir kaldığı pozisyonlarda rakiplerini futbol zekasıyla eksilten ardından gollük asistlerini izleyenlerdenim.Tabi zaman zaman oyunun içinde kaybolduğunu ve topsuz oyunda hiç olmadığını da izleyenlerdenim.Fransa'dan ayrılmasındaki asıl sebeplerden biride buydu.Fransa liglerine göre zayıf kalan fiziği ve topsuz oyunda hiç olmaması Nduka'nın en büyük dezavantajıydı.Birde duygusallığı.Geçen sezon kendi kafasına göre takılan ve fizikken sahada ama ruhen Nijerya'da olan Nduka gidecek yerine bu sezon farklı bir Nduka gelecektir.O'nun ruhen kaybolmasına sebep olan ki burada birazda bizlere benzetiyorum kız arkadaşı sorununu, evlenerek çözmüş bulunuyor.Yaşadığı sakatlıktan sonra futbola dönmesini mümkün görmeyen sağlıkçılara inat nasıl futbola geri dönüş yaptıysa bu sezon da kendisinden beklenen patlamayı yapacaktır.

Şimdi yukarıdaki sorduğum soruya cevap verelim.Nduka ne pahasına olursa olsun bir sezon daha kadroda tutulmalıdır.Banskasya 1. lige kiralamak bana göre şuanda gereksizdir.Oyuncu 24 yaşına gelmiş ve artık gelişmekten çok olgunlaşmaya başlamıştır.Hep dediğim gibi evlenerek olgunlaşma adına önemli bir adım atmıştır.Şimdi Nurullah Sağlam gibi futbolcu psikolojisinde uzman bir isimin üzerine düşen görev Nduka'yı hedeflenen pozisyona taşımaktır.Takımda biraz daha fazla sorumluluk vererek oyuncuya güven aşılamalı hatta gerekirse takımda 2. yada 3. kaptanlığa getirilmedir.Zurita gibi bir isimin 1. kaptanlık yaptığını düşünürsek Nduka'ya 2. yada 3. kaptanlık çok görülmemelidir.Zira Nduka'nın yarım sezonda takıma kattıkları ortadayken...


Hiç yorum yok: