18 Temmuz 2012

Aykut Kocaman'nın Orta Sahası ve Yapacağı Tercihleri

Blogda Fenerbahçe'yi nadir yazarım.Bugüne kadar toplasak 5-6 post anca çıkar.Oysa babam, amcam, dayım hatta ailemin tamamına yakını Fenerbahçelidir.Bense nedense hiç sempati duyamadım Fenerbahçe'ye..
Her dönem mesafeli yaklaştım.Maçlarını izlerken hiç bir zaman zevk almadım.Bu bir nefret olarak algılanmamalı ama olaya çokta sempatik yaklaştığım söylenemez.

Her neyse...

Fenerbahçe bilindiği üzere bu sezon başında belki de takımın en lokomotif oyuncusu olan Emre Belezoğlu'nu kaybetti.

Aykut Kocaman'ın sistemi içinde Emre önemli bir oyuncuydu.Belki de kilit isimdi.

Şöyleki...

Kocaman İspanya modeline yakın bir sistem düşünüyor ve bunu sahaya yansıtıyordu.Pasa dayalı oyun sisteminde oyunu en geriden kuracak bir Pique'si olmadığından ötürü oyun önce Yobo'dan başlıyor ardından Emre dümene geçiyordu.Direk forvet olarak oynayan oyuncu rakip defansı meşgul ediyor ardından Alex işi bitiriyordu.Tabi sistem bu kadar basit değil ama ben kendimce işin özünü açıkladım.


Aslında bu İspanyol sistemini Başkan Aziz Yıldırım Aragones'i getirerek denemek istemiş, o zaman ki kadro yapısı buna müsait olmadığından başarı gelmemişti.Tabi temel hedef başarı olunca Aragones'e sabır edilmemiş kısa vadede çözüm Daum olmuştu.Nitekim Daum'da kısa vadede başarıyı getiremeyince bileti kesildi ve takım Aykut Kocaman'a emanet edildi.Kocaman'ın felsefesi de bir yerde mecburen İspanya sistemi oldu.

Mecburen dedim çünkü Başkan öyle olmasını istiyordu.Daum'da bu yüzden tercih edilmişti.Başkan ne derse yapacak bir isim lazımdı ve bu isimin de Daum olması çok normaldi.Oysa Aykut Kocaman'ın çalıştırdığı takımlardaki oyun şablonu ile İspanya'nın oyun şablonu çokta benzerlik taşımıyordu.Daum'da bu yüzden gönderildi.Alman ekolünde ısrar etmesi O'nun sonunu getiren faktörlerin başında geliyordu.Birde son maçta kaybedilen şampiyonluk...


Daum'dan sonra Aykut Kocaman en doğru isimdi.Kulübü biliyor ve Başkan'ın sözünü dinleyecek bir isimdi.Kocaman önceki çalıştırdığı takımlarda daha çok kontrollü oyun yapısını benimsemiş ve sonuca ulaşmayı hedefleyen bir sistemde oynuyordu.Tabi burda eldeki imkanlar ve mevcut kadrolarda belkide Kocaman'ı bu tercihe iten sebepti.Oysa Fenerbahçe'de kendini aşan bir isim oldu.Bir kaç sezon önce Ankaraspor'un başında kısa vadede yakaladığı başarı O'nun için iyi bir referans olsa da Fenerbahçe ile yaşayacağı şampiyonluk belkide kariyerindeki zirve olacaktı.

Bu sebeple Aykut Hoca işe erken koyuldu.Önce yabancı tercihleri Güney Amerikalılardan Avrupalılara döndü.Kaynakta Fransa ligi seçildi.Yapılan transferler birazda geleceğe yönelik oldu.Alınan oyuncular ileriki dönemde satılsa dahi piyasası olan isimlerden tercih edildi.Dia, Stoch gibi kanat oyuncuları da transferde dikkat çeken isimlerdi.Niang gibi tecrübeli ve yine piyasası olan bir isimde forvete alındı.Her şey tamamdı ama bir Alex sorunu vardı.Çok uğraştı ama Aykut Hoca baktı bu sorunu aşamıyor vazgeçti ve Alex ile yola devam etti.


Bu sezon ise Aykut Hoca'nın istediği bir ortam oluştu ama bu defada sistemin kilit ismi olan Emre Belezoğlu takımdan ayrıldı.Kocaman istediği şablonu ( Alex'siz pasa dayalı sistemi ) tamda bu sezon uygulamaya koyacaktı.Bu konuda Alex'te Kocaman'ın istediğini yerine getirmişti ve zaman zaman yedek oturmayı kabul etmişti.Şimdi ise sistemin en önemli ayağı olan Emre'den yoksun...

Emre ne kadar hırçın olursa olsun takımı ateşleyen ve asla pes etmeyen yapısı ile takımın en önemli parçasıydı.Teknik becerileri yüksek ve akılcı oyunu ve isabetli paslarıyla orta sahayı parselleyen bir isimdi.Cristian'ın bu sezon ki performansının en büyük nedeni Emre'nin orta sahada göstermiş olduğu yüksek pas becerisidir.Şimdi Emre'nin boşluğunu kim dolduracak? Mehmet Topal mı? Mehmet Topuz mu? Christian mı? Selçuk mu?

Bu soruya en iyi cevabı Atletico Madrid'in orta sahadaki pas alış verişini yapacak oyuncu ihtiyacı tercihini daha genç olan Mehmet Topal'dan yana değilde 32 yaşına gelmiş Emre'den yana kullanmasıdır.Bu sebeple Emre'nin sistem için ne kadar kilit bir oyuncu olduğu da su götürmez bir gerçektir.


Topal, Topuz, Selçuk ve Christian aynı tarzda oynayan oyuncular.Belki Christian diğerlerine nazaran biraz daha ofansif oynayabilir ama dört oyuncuda hemen hemen birbirinin kopyası gibi.Peki Kocaman'ın sistemi bu kadar aynı tarz oyuncudan kurulu bir orta saha ile başarılı olabilir mi? Bana göre hayır. Burda Kocaman'ın bir tercih yapması hatta bir cesaret örneği göstermesi lazım.Bu cesaret hamlesi de ancak Salih Uçan hamlesi ile gelir.Bunun nedeni Salih Uçan'ın Emre gibi pasör özelliklerinin yüksek olmasından dolayıdır.Salih, oyunu okuyabilen ve Emre gibi asıl işi merkez orta saha olan bir oyuncu.Geçen sezon ve alt yaş grubu milli takımlarda oynadığı futbolla çok başarılı olmuştu.18 yaşında olmasından dolayı acaba Aykut Hoca bu cesareti gösterebilecek mi?

Eğer başarılı olmak istiyorsa bu hamleyi yapmalı yada yeni bir Emre Belezoğlu transfer etmeli.Yoksa ne kadar iyi futbolcular olsalar da ( Topal, Topuz, Selçuk ve Christian ) mevcut isimlerle kurulu bir orta sahadan çokta verim alamaz.Bu hamle gelmez ise Kuyt transferinin de pekte esprisi kalmaz ve takım yine Alex'in ayağına bakar.


Not:Salih Uçan ile ilgili çok güzel bir analiz 15.05.2012'de www.tr.eurosport.com'da Yetenek Avcısı'nın şu makalesinde yer almakta.

Hiç yorum yok: