28 Temmuz 2012

Sezon Öncesi Mersin İdman Yurdu Vol:2

Serinin ilk yazısında ki şuradan okuyabilirsiniz, hem takımın genel görüntüsünü hem de teknik ekip ve yönetimin yeni sezona  nasıl bir mental yapı ile hazırlandığına kısaca değinmiştik.Yeni sezon öncesi ufaktan da kadro değerlendirmesi yapmıştık.Yazının bu serisinde ise kulübün geçmişten gelen kurumsal yapısını değerlendirelim istedim.

2008 yılında Başkan Hüseyin Çalışkan'ın istifası üzerine o dönemlerde Mersin Milletvekili olan Kürşat Tüzmen'in ricası üzerine göreve gelen Ali Kahramanlı önderliğinde yeni bir yapılanmaya gidildi.Altyapıdan gelen isimler kadroya monte edilip sonrasında Kürşat Tüzmen'in de desteğini arkasına alan Mersin İdman Yurdu, Zafer Biryol ve Altan Aksoy gibi kariyerli futbolculara hem de 2. lig 3. grupta oynarken imza attırdı.İki ünlü oyuncunun maliyeti o dönemde gelen şampiyonluk ile yaklaşık 2 Milyon Türk Lira'sına mal oldu.

Son maçta gelen şampiyonluk sonrası Bankasya 1. ligin yolunu tutan takımımız, 2. ligde iken altyapısından oluşturduğu iskelet kadroya önemli takviyeler yaptı.Fuat Onur, Nurullah Kaya, Tunç, Sami İzican, Sertaş Şahin, Veysel Kılıç gibi kendi değerlerinin yanına Zafer Şahin, Fatih Egedik, Kerem İnan, Caner Ağca, Faruk Atalay, Joseph Boum, Mustafa Aydın ve Fatih Şen gibi deneyimli isimleri katarak Bankasya 1. ligdeki ilk sezonunda son maçta ligde kalmayı garantiledi.Aynı sezonda Serhat Güller ve Ergün Penbe ile çalışan kulübümüz yeni sezonda yine kendi evladı sayılabilecek bir isimi takımın başına getirdi; Yüksel Yeşilova.

Yüksel Yeşilova önderliğinde yeni sezona yine bir çok isim kadroya katılarak başlandı.Şehmuz Özer, Yunus Altun, Bangura, Hüseyin Yoğurtçu, Hasan Üçüncü, Musa Kuş, Gurbanov ve Eser Altın gibi yine ligin deneyimli isimleri tercih edildi.Tabi bu zaman zarfında bir önceki sezon son maçta ligde kalan takımımız da mevcut yönetimden sadece 3 kişi kalmıştı.Ortada bir başarısızlık vardı ve bir kaç kişi haricinde taşın altına elini sokan kimse yoktu.Lig başladı ve yönetim lig arasında genel kurula gitme kararı aldı.Ardından yine bir şansızlık dizisi yaşanmaya başlandı.Oyuncumuz Mustafa Aydın trafik kazası geçirmiş ve yoğun bakıma alınmıştı.Birde Yüksel Hoca'nın Samsun maçında ağabeyi tarafından bıçaklanma olayını izledik.

Yönetimde kimse kalmamış, berbat bir saha zemini ve tesisi olmayan bir takımdı Mersin İdman Yurdu.Hocası sahada bıçaklanmış ve her geçen hafta kaybeden bir görüntüdeydi.Mustafa Aydın'ın da kaza haberi bizleri gerçekten derinden yaralamıştı.Bunlara birde Belediye Başkanı Macit Özcan'ın icra memurlarını kulübe göndermesi bizlere adeta şok etkisi yaratmıştı.Başkan Ali Kahramanlı tüm bu olumsuzluklara dur demek adına Nurullah Sağlam'ı göreve getirdi.Sağlam'da göreve geldiği ilk sezonda son maçını bay geçtiği halde geriden gelerek şampiyon oldu.Yaşattığı mutluluk inanılmazdı.Kulüpte genel kurul yapmış yeni bir yönetim iş başı yapmıştı.

2011-2012 sezonu öncesini kısaca özetledikten sonra tekrar yeni sezon öncesine dönelim.

2011-12 sezonunu da kısaca özetlemek istersek; ''Başlangıcı rüya gibi, ortası kabus gibi, sonları ise alaca karanlık geçti.''Tabi birde Fenerbahçe'den sonraki en başarılı yönetimimiz var.Bu klişe sözü de atlamayalım.

Kurumsallık adına kulüpte neler yapıldığına geçecek olursak, önce Miy Store açıldı, ardından amatör branşlara el atıldı, Miy Spor Life isminde kulüp dergisi çıkartıldı ama tesis sorunu hala çözülemedi.Birde kulübün ne kadar borcu var, hangi oyuncu kaça alındı bu konularda bir ''üstü örtme'' söz konusu.


Miy Store hakkında bir şeyler yazmayacağım çünkü bakkal dükkanı gibi bir mağaza.Fazla üzerinde durmaya gerek yok.Hiç açılmaması daha iyi olurdu.Beklentileri karşılayamadılar bu konuda.

Miy Spor Life dergimiz ise, içerik bakımından güzel ama doyurucu değil.Kısa kısa ve derinlik olmayan bir dergi.Analiz anlamında sınıfta kalanlardan.Birde başlarda ücretli ve abonelik sistemi ile çalışıyorlardı sonrası ise ücretsiz olarak dağıtılmaya başlandı.Buda ayrı bir soru işareti.

Tesis sorunumuz ise hala muallakta.Toroslar Belediyesi'nin tahsis ettiği 90 dönümlük alanı pas geçen yönetimimiz, Yenişehir Belediyesi bünyesin de bulduğu araziye ise imar iznini bir türlü çıkaramadı.Ortada bürokratik engellerin olduğu bir gerçek ama bu kadar uzaması da yine yönetimin basiretsizliği gibi.

Amatör branşlarda ise bir kıpırdanma var.Bu konuda yönetimin uyguladığı politika şimdilik geçer not aldı.Hentbolda yeni bir başlangıç yapıldı.Umarım diğer branşlarda da yeni yeni çalışmalar yapılır.Mesela, basketbol dalında, Mersin Büyükşehir bayan ve erkek basketbol takımı 1. ligde.Yine Büyükşehir'in sponsorluğu bünyesinde isim değiştirilecek yola devam edilebilir.Bu sayede hem kulübün marka değeri yükselir hem de bünyesinde bir çok sporcu barındıran bir spor kulübü hüviyetine kavuşulur.

Gelelim Fenerbahçe'den sonraki en başarılı ikinci yönetim olan yönetim kurulumuza.Burda Mehmet Işık, Salih Baysal ve Başkan dışında gerçekten emek sarf eden başka kimse yok.Bu isimlere birde Celal Ata'yı ekleyebiliriz.Diğer isimler ise kış uykusundan bir türlü uyanamayan isimler.Bu konuda kendilerine uyarı yapılmasına rağmen uyumakta ısrar ediyorlar.Kırmızı Şeytanlar tribün lideri Aydın Demirci önderliğinde bu isimlerin iş yerlerinde eylemler yapılıyor ama ülkemizdeki yüzsüzlük gibi bir alışkanlık olduğundan bu uykucular bu eylemleri üzerlerine alınmayıp uyumaya devam ediyorlar.
Bu konudaki bir eleştirimde transfer komitesine olsun.Bobo transferinde yaşananları yazma gereği duymadım.Keza Yattara transferinde yaşananlar ise gerçekten trajikti.Önce anlaşıldı, sonra kesin olarak vazgeçildi denildi ardından imza atıldı.Başka kulüplerin yönetimlerine ders olacak olaylar yaşanmakta.Umarım bu ve bu gibi durumlar bir daha yaşanmaz.

Kurumsallaşma adına bir kaç adım atan yönetim kurulumuz şu sıralar duraklama dönemine girdi.Kulübün maddi verilerine şimdilik ulaşamıyoruz.Bu konuda umarım daha şeffaf davranılır.Kulübü denetleyen bir mekanizma var mı bunu da şuan itibariyle bilmiyoruz.Bu konuda da şeffaf adımlar atılması temennimiz.Son olaraktan kulübümüze maddi kaynak sağlayacak hamleler bekliyoruz.En başta forma sorunu çözülmeli.Daha sonra kulüp ürünlerinin lisanslı olarak satıldığı bir mağaza istiyoruz.Çeşitliliği bol olan bir mağaza.Kulübümüzün ismini taşıyan ürünler, marka değerini yükseltecek projeler bekliyoruz.Kurumsallaşma adına şimdilik isteklerimiz bu yönde.

Bir sonraki değerlendirmemiz transferler hakkında olacak.

Hiç yorum yok: