16 Ağustos 2012

Amelelikten Futbolculuğa Emmanuel Culio

Bu yaz transfer sezonunda transfer ettiğimiz hiç bir futbolcuyu blog da yazma gereği duymamıştım. Çünkü transfer edilen futbolculardan Eren Tozlu dışındaki diğer futbolcular gerçekten yatırım amaçlı yapılan transferler değildi. Piyasa da fiyatı uygun ve takım bulmakta zorlanan isimler bizlere çok büyük transferlermiş gibi sunuldu ve servis edildi. Bende yazmak yerine es geçtim. Yapılan transferleri bir yerde görmezden geldim. Bugün ise yakın tarihimizin en önemli transferlerinden birine imza attık. Emmanuel Culio...

Bu transfer nereden bakarsanız bakın çok önemli transfer. Şuanda  Joseph'den sonraki en iyi transferi.Culio.

Neden mi?

Nurullah Sağlam gerçekten Anadolu'da devrim yapan teknik adamlardan. Total futbol felsefesini benimseyen ve her zaman göze hoş gelen bir futbol anlayışını sahada uygulan bir teknik adam. Zaten geldiği ilk gün adeta patates tarlasını andıran saha zeminini de bunun için değiştirdi. O'nun oyun şablonun da 10 numaralar her daim önemli bir yer tutmuştur. Geçen sezon da pasa dayalı ve hızlı futbol felsefesini saha da uygulamaya çalışan Sağlam, Moritz'ın hücum da fazla kalmasından ve defansa fazla yardım etmemesinden dolayı sıkıntılıydı. Alternatif olarak görülen Ben Yahia'nın da orta sahada vazgeçilmez olmasından dolayı Sağlam'ın eli kolu bağlandı. Bu yüzden sezon biter bitmez ilk iş olarak hem 10 numara hem de 6 numaralı pozisyonu oynayabilecek bir futbolcu arayışına girdi. Adaylar Otman Bakkal, Özer Hurmacı, Alanzinho, Sapara gibi önemli isimlerdi. Culio'nun da adı bu listede geçiyordu ve belki de içlerindeki en mantıklı adaydı. Lakin Terim'in futbolcu için planları vardı. Yani alınması en zor isimlerden biriydi Culio.

Culio'yu almak zordu ama hem futbolcu hem de Mersin İdman Yurdu bu iş için çok istekli olunca bu transfer gerçekleşti. Şimdi Culio'nun bize verebilecekleri neler ona bir göz atalım.

Culio futbolun iki yönünü de iyi oynayan bir ortasaha oyuncusu. Ayrıca ortasaha da hemen her bölgede oynayabilen bir yapıya sahip. Hızlı düşünen ve bileklerine son derece hakim bir isim. Sol ayaklı olması da takım için bir başka avantaj. Ortasaha da Mustafa Sarp'ın kesici olacağını, Ben Yahia'nın da play marker olacağını düşünürsek Culio; hızı ve yapısı gereği defansif açıdan, zekası ve tekniği ile de ofansif açıdan takımın adeta yükünü çekecektir. Yüksek pas isabeti olan ve çok enerjik olan ortasaha oyuncusu zor bulunur. Bu açıdan da takımın ağır işçilerinden olacaktır.

Zaten Culio'nun kariyerine baktığınız da 19 yaşına kadar inşaatlarda işçi olarak çalıştığını görürsünüz. Sanırım bu işçilik durumu O'nun doğasında var. E taraftar da sever böyle topçuyu. Özellikle Kırmızı Şeytanlar...

Culio'yu birde yakından tanıyanlardan Sportif Cümleler Blog yazarı Burak Eren'den okuyalım..

Hagi'nin transfer hattı Romanya üzerine. Kötü bir zamanda gelmişti ve o kötü dönem içerisinde de ondan transfer edilecek futbolcu bulması istendi, o da en iyi bildiği piyasa olan Romanya'ya yöneldi ve Culio, Stancu, Zapata gibi isimleri transfer etti. Böylece de Culio ülke futbolumuza kazandırılmış oldu.

Dediğim gibi, kötü bir dönem. O kötü dönem içerisinde de yıldızı parlayan futbolcular oldu. Mesela Colin Kazım, çok iyi bir başlangıç yapmıştı ve Fenerbahçe'den gelen bir futbolcu olmasına rağmen kendisini kabul ettirebilmişti. Culio ise o kötü Galatasaray içerisinde taraftarı en çok heyecanlandıran futbolcuydu demek mümkün, iyi bir çizgi yakaladı ve o da kendisini kanıtlamayı başardı.

Cluj formasıyla yaptıkları ilgi çekici aslında, Cluj'un Şampiyonlar Ligi günlerinde Culio'nun da etki ettiği birçok maç vardır. Mesela Roma maçı, unutulmaz bir performanstı. Yani bir maçın seyrini değiştirebilecek potansiyeli kendisinde taşıyor, bunu Galatasaray formasıyla göstermesinden öte Orduspor günlerine bakarak söylüyorum. Stancu misali Culio'nun da Orduspor günleri oldukça iyi geçti, hatta Stancu'ya göre daha da iyiydi ama o iyi performans sonrasında Galatasaray'a dönüş umudu kendisinde doğduğundan itibaren o sezonu bırakıp, yeni sezona odaklanır oldu ve o konuda Orduspor'a yaptığı bir yanlış var.

Orduspor'da kalsaydı efsane olabilirdi, 10 numarayı gerçekten müthiş taşıyordu ama kariyer tercihi burada önemli olan, futbolcu Galatasaray'da oynamayı tercih etti, şansını bir kere daha denemeyi. Fatih Terim'in Culio'ya şans vereceğini düşünüyordum aslında, hazırlık kampında ve maçlarında Culio'yu izleme şansını da yakaladık ama beklediğim etkiyi yakalayamadım.

Şöyle bir durum var. Orduspor'da sistem sizin üzerinize kurulabilir ya da Galatasaray'ın o kötü sezonunda ama bu Galatasaray'da görev adamı olabiliyorsunuz, rotasyonun bir parçası misali ve rotasyonda fazlasıyla büyük bir trafik var. Ayrıca yabancı kontenjanı, bu da onun önünde yer alan en büyük handikap oldu ve takımdan gönderilmesi en kolay yabancıydı, çünkü talibi vardı. Riera mı Culio mu kalsın diye sorsalardı bana, Culio derdim ama Riera'yı o maliyetler içerisinde göndermek imkansız ve bu yüzden de Culio'nun gidişi doğal olandı.

Yine Orduspor günlerine bakarak, Mersin İdman Yurdu'nda geçireceği sezonu değerlendirmek mümkün. Orta sahanın jokeridir aslında Culio. Onu 10 numara pozisyonunda da oynatabilirsiniz, o pozisyonu kaldırabilecek teknik kendisinde var. Sol kanatta da kullanabilirsiniz onu. Hızlı değil ama seri bir futbolcudur. Ya da orta sahanı ortasında. Oyunun iki yönünü de oynar, mücadeleden kaçmaz, savaşan bir isimdir. Ama Mersin İdman Yurdu'nun onu 10 numara gibi kullanacağını düşünüyorum, bu konuda Orduspor performansı referans diyebilirim.

Olaya çok hakim değilim ama 4-2-3-1 gibi bir formasyon bekliyorum. Hücumda Yattara, Nduka ve ortalarında Culio, ileride ise Nobre misali. Nobre için de Culio gibi futbolcular büyük avantaj. Gerçi Culio'nun yanında Jaja transfer dedikodusu da vardı ve öyle bir transfer gerçekleşirse de iş daha farklı bir noktaya gidebilir ve Mersin İdman Yurdu'nun elinde birçok yaratıcı futbolcu olur.

Pino'dan fazlasını aldı Mersin İdman Yurdu Culio ile, burası kesin...

Not: Bizleri kırmayarak Culio transferini özel olarak kaleme alan sevgili dostum http://sportifcumleler.blogspot.com yazarı Burak Eren'e sonsuz teşekkürler...

1 yorum:

turkusev dedi ki...

Culio'nun Galatasaray'dan bu sezon ayrilacagini hiç ihtimal vermedim. Amrabat'in afrika kupasina gidecek olmasi, Terim'in dizlerini ovuşturarak " Arda'nin gidecegini bilsem Culio'yu takimda tuttardim" demesi tabiki bunda etken oldu.
Galatasaray'in kiralamadan hiç bir ücret istememesinden ben su sonucu çikartiyorum. Terim'in Culio hakkinda hiç bir dusuncesi yokmus ve Culio'dan kurtulmak için bedavaya gönderilmis !
Neyse MIY penceresinden bakarsak bonservis bedeli ödemeden alina bilecek en iyi oyuncuyu bünyesine katti. 10 numara olarak kullan, sol kanatda kullan, defansif ortasaha olarak kullan hiç birsey bilmiyorsan sol bek'de Mustafa Keceli'nin yerine koy. Babalar gibi oynar. Seneyede 30 yasina yaklasmis bir futbolcuya 1.5 milyon vermezsin 500-600 bonserviside alirsin daha ne olsun!!