22 Ağustos 2012

İlk Elin Günahı Olmaz // Miy-Orduspor

2012-13 sezonun ilk maçını sahamızda dün itibariyle oynamış bulunuyoruz. Denk güçlerin mücadelesi olarak geçen maçta iki tarafta muzaffer olmadı. Orduspor bize göre daha kolektif oynayan taraftı ve çok net 2 pozisyondan yararlanamadılar. Birde direkten dönen topları vardı. Biz ise Joseph Boum'un yokluğunu adeta mumla aradık. Sezon öncesi değerlendirmelerimde hep bahsettiğim ve en çok korktuğum olay dün gerçekleşti. Stepanov-Aydın tandemi dün sahadaydı ve çok ağırlardı. Arkalarına atılan topların hemen hepsini kaçırdılar ve gollük pozisyonları kalemizde görmemize sebep oldular. Alternatiflerinin olmaması sezonun geri kalanı için çok büyük bir handikap. Joseph Boum'un olmadığı 33 hafta adeta kabus yaşamamıza sebep olur. Yönetim acilen hızlı bir stoper almalı.


Sahaya geçen sezondan farklı olarak 6 yeni isimle çıkmamız da bizim için bir diğer dezavantajdı. Hoş rakibimizin de bizden farklı kalır bir yanı yoktu. Onların da ilk 11'in de 7 yeni futbolcu forma giydi. Sanırım her sene kadro yenilemek Türk takımlarına has bir özellik olsa gerek. Bu özellik, ligde mücadele eden diğer takımlarda da bir gelenek haline döndü. Hemen her takım her sezon en az takımın yarısını değiştiriyor. Haliyle ilk maçlar sonunda yapılan açıklamalar da takımın zamana ihtiyacı olduğu şeklinde oluyor.Bu, kanayan bir yara ve bunu düzeltemediğimiz taktirde bir çok kulüp ciddi maddi krizlere girecek. Uefa'nın da üzerinde titizlikle durduğu ''Mali disiplin'' seneye uygulanacak ve bu ''Mali disiplin'' kurallarına uyan takım sayımız çok az. Futbolculara ödenen maaşlar baz alındığın da Avrupa ligleri sıralamasında 5. sıradayız ama konu sportif başarı olunca klasman da ilk 50'de takımımız yok. Bu durum acil S.O.S veriyor...

Tekrar maça dönecek olursak, ilk 45 dakika da sahada Ordupor vardı. Alan daraltan ve oyuna hükmeden taraf Karadeniz ekibiydi. Özellikle orta sahadaki Şamil çok iyi oynadı. Oyunu yönlendiren ve takımını ileri çıkaran Şamil'di. Sahada varlığı hemen fark ediliyordu. Bu çizgisini bozmadığı taktirde iki sene içerisinde üç büyüklerde olacağı kesin. Ayrıca Barral'da çok etkiliydi. İki net pozisyon kaçırdı ama kumaşı kaliteli. Ordusor için iyi transfer. Ayrıca bir diğer yeni transfer Monje'de çok etkiliydi. Hızlı ataklara çıkan ve rakip defansın dengesini bozan bir yapısı var. Ligimizde iş yapar. İkinci yarıda ise iki takımda dengeliydi. Ev sahibi olmanın avantajıyla biz rakip sahada daha fazla etkili olan taraftık ama çok net bir fırsat yakalayamadık. Orduspor yine kontra ataklarla etkili olmaya çalıştı. Özellikle Hasan Kabze'nin yerinde Stancu olsaydı bugün skor daha farklı olabilirdi. 

Bu maçta ilk 60 dakika 10 numarasız ve 4-3-3 dizilişini tercih eden Nurullah Sağlam, 60. dakikada Culio'yu oyuna alarak klasik 4-2-3-1 dilişine döndü. Bu dakikadan sonrada oyunda belirgin bir üstünlük kurduk. Yeni oyuncuların birbirine uyum sorunu çekmesi sonucunda çok net pozisyon yakalayamadık ama ayağa kısa paslarla oyunumuz son derece güzeldi. Nobre'nin takıma katılmasıyla elbette gol sayımız artacaktır. Özellikle kanatlardan gelen ataklarımız çok etkili ama bitirici golcünün gününde olması şart. Ergin Keleş iyi niyetli ama bir Nobre bitiriciliği maalesef yok. Umarım kendini geliştirir. Birde Hakan Bayraktar bu takımın oyuncusu değil. Eğer Hakan oynayacaksa O'nunla aynı yaşta ve aynı pozisyonda oynayan Murat Erdoğan tercih edilse daha isabetli olur. En azından sahada teknik bir oyuncu izleme şansımız olur. Hakan sadece ekseni etrafında dönüp duruyor. Yanındaki adama pas vermekten ve topu sürekli ayağına dolmaktan başka yaptığı bir iş yok.

 

Hiç yorum yok: