30 Ağustos 2012

Marc Janko Bir Elmander Etkisi Yaratabilir

Avusturya ve Almanya arasındaki bağ meşhurdur. Bu ikiliye İsviçre'yi de ekleyebiliriz. Dilleri dahi ortaktır. Gerçi İsviçre'nin önemli bir kesminde Fransızca konuşulsa da Almanca ilk dil olarak kabul görür. Avusturya ve İsviçre liglerinde parlayan bir futbolcu soluğu hemen Bundesliga'da alır. Trabzonspor'un yeni transferi Marc Janko ise tabiri caizse arap atları misali biraz geç açıldığından ilk yurt dışı deneyimini Hollanda ligi takımlarından Twente ile yapmış. Yapmış diyorum o dönemde takip etmediğim bir futbolcuydu. (Kendisi ile tanışmamız ise Fm 2011'e dayanır.)

Twente formasıyla çıktığı maçlarda önemli istatistiklere ulaşmış olsa da öyle şaşalı ve gösterişli bir futbolcu kişiliği asla olamamış bir isim Marc Janko. Uzun boylu ve ortalamanın üstünde bir bitiriciliği olan bir futbolcu. Hava toplarına hakim ama tek başına bir golcü değil. Yani Janko'dan öyle topu alıp rakip oyuncuları çalımlayıp ceza sahasına girip gol atmasını beklemek hayalcilik olur. Zaten o dev cüsseden de bunu bekleyemezsiniz. Janko'yu tanımlamak istersek Erman Toroğlu tabiriyle ''pişmiş aşın tuzu'' diyebiliriz. Janko'nun birde Porto günleri var. Porto'da Janko'yu pişmiş aza tuz olması için aldı. Forvet hattındaki kısırlık için kısa vadede çözüm olarak Janko'yu düşündüler. Haklı da oldular çünkü sezonun ilk yarısındaki gol kısırlığı çekmişlerdi ve şampiyonluk için epey geride kalmışlardı. Sezonun ikinci yarısındaki Janko hamleleri Ejderhalar'a gitti denilen şampiyonluğu getirdi. 

Janko Trabzonspor'a belki tek başına şampiyonluk getiremeyebilir ama Porto'da olduğu gibi şampiyonluk yolunda direk etki edebilir. Tıpkı geçtiğimiz sezon Elmander'in Galatasaray'a yaptığı pozitif etki gibi. Hatırlayın Galatasaray Elmander'in olmadığı maçlarda gol kısırlığı çekmiş ve pozisyon bulmakta epey zorlanmıştı. Oysa takımda Engin Baytar ve Selçuk İnan gibi yaratıcı oyuncular olmasına rağmen. Peki Elmander'in Galatasaray'a ekstradan verdiği neydi diye soracak olursanız; mücadele gücü, yıpratıcılığı, örnek oyuncu profili, düzenli aile yaşantısı ve en önemlisi de profesyonelliği idi. Asla yıldız oyuncu kompleksine girmeden ve antrenmanlarda herkesten önce gelip herkesten daha fazla çalışan kimliği ile Fatih Terim'in takımdaki en önemli yardımcılarından biri oldu. Aynı profesyonellik anlayışı Marc Janko'da da var. Buna iyi bir örnek sanırım; sakatlığından dolayı 1 sezon oynamadığı Red Bull Salzburg günlerinde bir antrenmanı dahi kaçırmamış olması olacaktır.

Janko transferi her hattıyla başarılı bir transfer hamlesidir. Yaşının 29 olması hiç önemli değildir. Unutmayalım ki Elmander'de ülkemize geldiğinde 29 yaşındaydı ve gösterdiği performans ortada. Kendine bakan, aile yaşantısı düzgün olan ve en önemlisi Trabzon şehrine ve Türk aile yaşantısına uygun olan bir kimliğe sahiptir. Yattara ve Jaja'da yaşadığı sıkıntıları Trabzon şehrine yaşatmayacak bir adamdır Janko.

Birde unutmadan belirtmekte fayda var; Janko IFFHS Dünyada 1.Liglerde Yılın En Skorer Gol Kralı Ödülü'nü 2009 yılında almış bir isim.

2 yorum:

Alpifeda dedi ki...

Transfer iyide janko genelde 4-3-3 ve 4-4-2 sisteminde iyi oynuyor aynı şekilde elmanderde ona yardımcı olan bir forvetle başarılı oldu . Bence janko potansiyel olarak iyi bir transfer potansiyelini sahaya yansıtması için trabzonunda sisteminde oynamalar yapması gerekicek .

Hasan Doğan dedi ki...

Şenol Güneş gibi bir eğitmen ve özel bir teknik adamın olduğu yerde Janko'yu aldı şöyle oynamalı bu sistemle çıkmalı diyemem zira bu Şenol Güneş gibi br ''USTA'' ya büyük saygısızlık olur.Siz rahat olun Şenol Hoca işinin ehlidir ve kafasında Janko ile ilgili mutlaka bir şablon tasarlamıştır.