4 Ağustos 2012

Sezon Öncesi Mersin İdman Yurdu Vol:4

Serinin 4. yazısın da merak edilen bir konuya el atalım istedim.Sürekli sosyal medya da takımın nasıl şekilleneceğini soran arkadaşlar var.Buna paralel olarak bende bir analizi uygun gördüm.Aslında bu analiz için daha erken ama bir nebze olsun başlangıç yapalım istedim.

Nurullah Sağlam'ın hazırlık maçlarında bir çok sistemi denediğini ve yaşanabilecek talihsizliklere karşı bir çok formül denediğini biliyoruz.Nurullah Sağlam; genel bir kalıpta futbol oynamayı tercih etmeyen, maçına göre sistem düşünen bir teknik adam.Takımdaki eksiklikleri tespit eden ve gerekirse takım içinden alternatif üreten bir isim.Temel felsefesi ise pasa dayalı futbol.

Rıdvan Dilmen'in sevdiğim bir sözü vardır.İyi futbol iyi futbolcularla oynanır diye.Doğruluğu tartışılmayacak bir söz.Peki bizim iyi futbol oynamamız için elimizde iyi malzeme var mı?


Kadroyu ele aldığımızda sağlam bir kale, ağır ve orta profil de bir defans kurgusu, yaşlı ve derinlik felsefesi az olan bir orta saha, her iki kanatta kreatif oyuncu grubu ve güven veren bir forvet hattı...

Altı yabancı kuralının vuracağı takımlardan birisi de Mersin İdman Yurdu olacak.Tabi ligin ikinci yarısına kadar.Çünkü ligin ikinci yarısında Yattara Türk statüsünde oynayacak.Bu önemli bir faktör.Yattara gibi klas bir oyuncuyu Türk statüsünde kullanmak Nurullah Sağlam adına büyük avantaj.


Sahadaki altı yabancı kuralı dedik çünkü yerli rotasyonumuz çok yeterli değil.Kalite ve derinlik açısından şuanda ligde Akhisar Belediyespor'la başı çekenlerdeniz.Hakan Bayraktar ve Murat Erdoğan 36 yaşını doldurmuş isimler.Hasan Üçüncü'nün de yaşı 32.Peki Mustafa Sarp? O'nun da yaşı Hasan Üçüncü'den geri kalmaz. Sarp'ta 32 yaşında.Futbol olarak artık yorgunluk çağına girmiş isimler.

Gelenektendir... Yeni yetme futbolcularla röportaj yaptığınızda genelde hedeflerini anlatırlar.Mikrofonda kekelerler.Heyecanları gözlerine yansır.Açtırlar çünkü.Daha yolun başındadırlar. Peki bizim orta sahamıza baktığımızda ne görüyoruz? Sezon sonu futbolu bırakacak 2 iki isim (Hakan Bayraktar-Murat Erdoğan), şuan serbest bıraksan 2. ligde kendine zor kulüp bulacak bir isim ( Hasan Üçüncü ) birde son senelerde evliya çelebi gibi takım değiştiren bir isim ( Mustafa Sarp ).


Her ne kadar yaşlı olsalarda hem Hakan'ın hem de Murat Erdoğan'ın ayağına top çok yakışıyor.Mustafa Sarp gibi bir yırtık bir orta saha elemanımızın olması bir diğer önemli detay.Yalnız uzun lig maratonun da defanstan topu alıp orta saha da oyun kuracak bir oyuncu acilen alınmalı.Bueno ve Ben Yahia bu özellikli isimler ama sakatlık ve kart cezaları faktörlerini de unutmamak gerek.

Başka detaylara geçelim.
Futbolu güzelleştiren, tribünde sevdasını izlemeye gelen taraftarın gönlüne taht kuran futbolcu sayımızda az değil! Yattara, Pino, Nduka, Erdal Kılıçarslan... İlk üçü son derece kreatif oyuncular.Erdal ise tam bir kontra atak silahı.Pire gibi.Aralara giren ve kendisini unutturan ve aniden pozisyona giren adam.

Bu güzel adamların haricinde bazı kaçak güreşçiler var.İzleyenler bilir.Yılmaz Erdoğan'ın Vizontele filminde güvercinlerle konuştuğu bir sahne vardı.Ne diyordu komedyen;

 '' İçinizde bazı yan gelip yatanlar var.Yemi yiyor ama hiç takla atmıyor.Şimdi isim verip onları rencide etmek istemiyorum ama eğer onlar kendilerine bir çeki düzen vermezlerse fena olur.''

Tıpkı Yılmaz Erdoğan'ın bu klişe cümlesinde bahsettiği gibi güvercinler maalesef bizde de mevcut ama şimdilik rencide etmeyelim.Onları da rencide edeceğimiz günler yakın gibi.

Takımımız iyi transferler yaptı gibi.İsimli ama soru işaretli futbolcuları aldı.Takım uyumu sağlanırsa bu futbolcular isimlerinin hakkını verirler.Fakat hedefsizlik hissiyatına bürünürlerse bu işte bizim açımızdan kötü olur.Hedefsizlik duygusunu yenmek adına Nurullah Sağlam hedefi yukarıda tutmalıdır.Bunu da oyuncularına aşılamalıdır.Aksi taktirde geçen sezonun ikinci yarısın da yaşadığımız tükenmişlik sendromunu tekrar yaşarız.


Başarı için general, subay ve er dengesini iyi yakalamak gerekli.Takımda general de, subay da, er de mevcut.Önemli olan bu kadrodan düzenli bir ordu kurmak.Bizim de bu sezon ligde nasıl var olacağımızı Nurullah Sağlam'ın kuracağı ordu belirleyecek.Tabi bu ordu ya 2 aydır bir komutan aranıyor.Tüm hesaplar bu 10 numara diye tabir ettiğimiz komutana bağlı.Alınmadığı taktirde şuanda mevcut potansiyel tehlike olarak görünen kadro derinliğinin olmaması başımıza bir takım işler açabilir.


Hiç yorum yok: