27 Ağustos 2012

Sivasspor : 3 - 3 : Miy // S.O.S

Orduspor maçındaki tandemimiz Aydın-Stepanov ilk kez beraber oynadıkları için çok bocalamış ve gözlerimiz defansın olmazsa olmazı Joseph Boum'u aramıştı.Sivas maçında oynayacağı haberi geldiğin de teknik ekipten çok biz sevinmiştik.Boum demek maçı kazanmak demekti bir yerde.Kamerunlu'da oynadığı oyunla bizim güvenimizi bir kez daha hak etti lakin Stepanov için aynı cümleleri kurmak çok zor.


Trabzonspor forması giyerken Chelsea'nın almak için epey çaba sarfettiği, Porto'nun alıp parlatıp yeni bir Pepe yapıp satmak için uğraştığı zamanları hatırlıyorum da..ve maalesef diyorum ki Stepanov artık bu ligin oyuncusu değil.Üzülerek...

Kaçak güreşen, kendine özgüveni olmayan bir adam Stepanov.Hamle yeteneğini iyice kaybetmiş ve her hafta daha da ağırlaşan futbolcu kimliği ile araya atılan toplarda adamını kaçırması bana artık enteresan gelmiyor.Bir önceki sezon Porto O'nu bıraktığın da aslında bu günlerin sinyalini vermişti ama bizim O'na bitmek bilmeyen güvenimiz gerçeği görmemizi engelledi.Oysa Trabzonspor forması giyerken oynadığı futbol ve performansı imrenilecek cinstendi.Chelsea ve Inter nerdeyse Trabzonspor'un kapısında yatar hale gelmişti.

Malaga günlerinde yaşadığı sakatlık anlaşılan Stepanov'dan çok şey alıp götürmüş.Her geçen sezon kariyer anlamında da irtifa kaybediyor ki bu gidişle yaş sınırı da ortadan kalkan Ptt 1. lig yolunu tutacak gibi.

Birde Sivasspor maçında attığı gol bana bir anlam ifade etmiyor çünkü golden önce Pedriel'e bariz faul yaptı.Bizim böyle gollere ihtiyacımız yok!

Sivasspor maçı bazı konularda eleştiri getirmek için erken ama birde madalyonun öbür yüzü var ki bunu da görmemiz gerekli.Hem de acil olanından.

Önce Hakan Bayraktar'dan başlamak istiyorum. Ne yaşı nede önceki kariyeri benim için kriter değil.Bakın Inter kaptanı Zanetti'ye 40'ına merdiven dayadı ama performansında en ufak bir düşme yok.


Peki Hakan Bayraktar?

Ya maçta kendi ekseni etrafında dönmekten başka yaptığı bir iş yok.Bu performansla 1. lig de dahi oynayamaz.Adam markajı yok, oyunu genişletip takımı rahatlatmak yok, top kapıp takımı an atağa çıkartmak yok..

Peki bu adam ne yapar?
Sadece defanstan aldığı topu Ben Yahia'ya ya da Yattara'ya aktarır.

Eksiğimiz şu aşamada epey çok.Kadro derinliğinden bahsedip duruyorum ve bu konuda çokta adım atılmadığını görüyorum.Maddi anlamda sıkıntılarımız bu konuda elimizi bağlıyor ama sezon başında uygun fiyata bir çok yerli oyuncu varken hiçbir girişimimizde olmadı.Nizamettin, Hakan Özmert, Mehmet Güven, Ceyhun Gülselam, Selim Teber gibi bir çok orta saha oyuncusu uygun maliyete transfer edilebilecekken biz Hakan Bayraktar'a, Hasan Üçüncü'ye vefa borcumuzu ödemeyi düşündük.

Enaramo'nun 5 kişinin arasından attığı ikinci gol bizim şuan ki takım savunmamızı çok iyi anlatıyor.Takım savunması demek forvetten başlayarak rakip oyuncuları müdafaa etmek demek.Fakat bizim orta saha hattımız bu maçta olmadığı için ne forvet oyuncularının rakibe yaptığı pres nede Boum'un defanstaki bireysel performansı bir şey ifade etmedi.Hal böyle olunca Stepanov'un faul yapması bile Enaramo'yu durdurmaya yetmedi.

Nurullah Hoca eminim ki bizim amatör gözle izlediklerimizi profesyonel gözle daha iyi izliyordur.Ve umarım bu sıkıntılara bir an önce çare bulur.Yoksa Mustafa Sarp'ın da olmadığı Eskişehir maçında işimiz bir kat daha zorlaşır.

Hiç yorum yok: