25 Ağustos 2012

Transfer; Marcin Robak


Fotoğrafta da görüldüğü üzere Polonyalı golcü dün gece itibariyle imzayı atmış bulunmakta. Bazı taraftarlar tepkili. Özellikle Konya'da ikamet eden ve Robak'ı takip edenler bir kat daha fazla tepkili. ''Robak futbolcu mu ki O'nu transfer ettik'' diyenden tutunda ''Robak'ı Konyaspor'a zaten Nurullah Sağlam getirmişti işte koleksiyonunu tamamladı'' diye ortalarda laf dolaştıran bir çok  taraftarımız var. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Robak Konyaspor'a 2011-2012 sezonun da devre arası transfer dönemin de geldi. Nurullah Sağlam ise Konyaspor'da 2006-07 sezonun da görev yaptı. Arada 5 yıl gibi önemli bir zaman farkı var. Yani Robak'ı ülkemize Sağlam getirmedi. Haa izlemiştir, transfer datası tutmuştur yada ''Konyalı Dostları'' tavsiye etmiştir ona bir yorum getiremem!

Her neyse...

Robak şu aşama da faydalı bir transfer. Unutmayalım ki geçen sezon Konyaspor'un transfer yasağı vardı ve lige sancılı başlamışlardı. Bir önceki sezon da süper ligde mücadele ediyorlardı. Kulüp hem borç yükünü sırtına almış hem de kümede kalma hesapları yapıyordu. Lakin bu kadar olumsuz faktöre rağmen Konya ekibi uzun süre süper lig potasında yer aldı. Bu kadar sıkıntıya rağmen bu güzel tabloyu hazırlayanlar ise; Ali Dere, Selim Ay ve Serkan Şahin ile birlikte Marcin Robak'tı. Olaya birde bu yönden bakmak gerekli. Yaşı 29 olmuş, birinci ligde forma giyiyor diye kestirip atmamak gerekli. Kaldı ki birinci lig gibi zorlu bir arenada 9 gol atmakta gerçekten önemli bir başarı. Saha zeminlerinin berbat olduğu, sokak tabiriyle bir çok takımın dan dun oynadığı bir ligden bahsediyoruz.

Robak, Nobre'nin olmadığı maçlarda kısırlaşan forvet hattımıza mücadeleci gücüyle bir Johan Elmander etkisi yapacaktır. Bitiriciliği çok üst seviyede olmasa da pozisyona girme becerisi iyi olan bir forvet. Buda en azından takım adına pozisyon zenginliği demektir. Ayrıca Abdullah  Halman ve Taylan Eliaçık gibi iki tane 1. lig forvetinin yanında Robak klas futbolcudur. Taraftarımız içini rahat tutsun...

Hiç yorum yok: