7 Eylül 2012

Brasil 2014 Yolu - Hollanda Maçı

Abdullah Avcı ve talebeleri bugün yeni bir başlangıç yeni bir umut için yola koyulacaklar. Anadolu insanında gelenektir, yola çıkan yolcuya yolluk yada azık hazırlanır. Bu tabir yöre yöre değişse de amaç ve niyet aynıdır. Avcı ve talebelerinin yolculuğu için gerekli olan yolluk yada azıkta moral ve motivasyondur. Bundan bir kaç hafta önce Avcı için buda olmayacak yaftası yapıştıran klişe yazarlar yada medya mensupları bugün kesin kazanırız ifadesini kullanmaktan hiç de geri kalmamışlar.

Maalesef...

Yol uzun, rakipler dişli. Brezilya yolunda bugün ilk durağımız Hollanda. Total  futbol felsefesinin mucitleri. Premier Lig, Bundesliga, Serie A liglerinde oynayan çok kaliteli futbolcuları var. Avrupa Şampiyonlukları ve Dünya Kupası Finali oynamışlıkları var. Sen kalkıptı biz bunları kesin yeneriz ukalalığına giremezsin. Önce bunu kabul etmemiz gerekli. Uçuk kaçık hayallere gerek yok. Biz ciddiyetimizi koruyup rakibimize son derece saygılı olmalı ve buna göre mental olarak maça hazırlanmalıyız.

Rakibimiz Portakallar son zamanlarda sıkıntılı. Bunu kendileri de kabul ediyorlar. Bir sene önce Dünya İkincisi iken son Avrupa Şampiyonası'nda üst üste aldıkları 3 mağlubiyetle bir anda 15. sıraya gerilediler. Son hazırlık maçlarında da Belçika karşısında dağıldılar ve sahadan 4-2 mağlup ayrıldılar. Bu detaylar önemli ama rakibin gücü konusunda ölçü değil. Senin kadronda şuanda bir Premier Lig yada Bundesliga gol kralı yok. ( Van Persie ve Huntelaar'dan bahsediyorum) Gardını buna göre almalısın.


Peki Hollanda'nın hiç mi kusuru yok diyebilirsiniz. Haklısınız da. Onlarında şuanda bir çok zaafı var. Belki de Onları en kötü zamanların da bile yakalamış olabiliriz. Mesela ileri üçlüsü Robben, Sneijder,Van Persie kendilerine oynayan ve ulusal arenada kendi prestijlerinin peşinde olan isimler. Huntelaar mı yoksa Robin ven Persie mi yanılgısını fazlasıyla yaşıyorlar. 4-2-3-1 formatıyla oynadıkları için ileri 4'lü ile geri dörtlü arasındaki bağlantıyı iyi kuramayan bir orta saha ikilisine sahipler. Ömer Üründül deyimiyle söyleyecek olursak bloklar arası bağları çok zayıf. Bir dönem Eric Gerets'in Galatarsaray'da oynadığı 4-1-5 formasyonunun bir benzeri de Hollanda Milli Takımı'nda mevcut.

İleri üç elemanları ne kadar kaliteli ise savunma elemanları o kadar kalibresi düşük isimler. Mesela bir sağ bek sıkıntıları hat safhada. Keza sol bekleri içinde aynı sıkıntıları mevcut. Tandemde oynayan oyuncuları arasında bir kademe anlayışı yok denecek kadar az. Mesela Euro 2012 grup elemelerindeki ilk maçlarında Danimarka'nın Krohn-Dehli'nin ayağından bulduğu gol bize Hollanda savunmasını çok iyi anlatıyor. Aynı turnuvada Almanya adına Mario Gomez'in elini kolunu sallayarak Hollanda ağlarına iki gol gönderdiğini de unutmayalım. Birde son hazırlık maçında Belçika karşısında defansları evlere şenlik bir görüntü sergiledi. Zor gol atan bir takım olan Belçika Hollanda ağlarına 4 gol yolladı. Bu zaafı orta sahadan Selçuk ve Nuri'nin ayağından çıkacak ölümcül ara pasları ve Umut ve Burak'ın defans arkası koşularıyla lehimize çevirebiliriz.

Hollanda takımı şuanda ne kadar iyiyse bir o kadar da kötü. Yani maçı kolayda kazanabiliriz, farkta yiyebiliriz. Tamamiyle ipler bizim elimizde değil. Bunun farkında olmalı ve oyuna hükmeden taraf biz olmalıyız. Hollanda'nın en büyük silahı olan top kullanma inisiyatifi bizde olmalı. Pas yapmalarına müsaade etmemeliyiz. Fizik gücümüzü iyi kullanmalı gereksiz faul ve kartlardan uzak durmalıyız. Kolay faul alabilen Robben, Sneijder, Robin van Persie gibi oyunculara karşı gereksiz hamlelerden uzak durmalıyız. 


Son cümlelerimizi de Luis Van Gaal için sarf edelim. Bu zamana kadar Hollanda Milli Takımı teknik adamaları içinde en başarılısı olarak kabul edilen Bert  van Marwijk'in istifası sonrası göreve gelen kurt teknik adam göreve ikinci kez geldi. Çok kurnaz ve taktik dehası olan van Gaal birinci dönemindeki başarısızlıktan sonra bu görevi bir Onur mücadelesine çevirdi. Bu mücadelesi bizim için sahadaki oyunculardan daha tehlikeli bunu da asla unutmayalım. 


3 yorum:

turkusev dedi ki...

Avrupa sampiyonasi sonrasi lequipe veya francefootball her mevkinin en iyileri ve hayal kırıklıkligi yaratan futbolculari kaleme alan güzel bir yazi yazmisdi. En iyiler bizi bugün pek alakadar etmesede hayal kırıklıkları Cech hariç Hollandalilardan olusuyordu.
Futbol ekoluda olsa hayal hayal kırıklığına ugramis yeni bir çehre arayan bir Hollanda'yi en azindan bu maçda yenemezsek büyük yazik olur

Hasan Doğan dedi ki...

Bu iyi bir fırsat ama rakip ne olursa olsun Hollanda.

Hasan Doğan dedi ki...

Temkinli yaklaşmakta çok fayda var.