3 Eylül 2012

Taraftar Analizleri I Miy: 1-3 :EskişehirsporREZİLLİKLER SİLSİLESİ…

Esasında bu yazımda maç ile ilgili analiz yapmayı planlıyordum ancak yaşanan gelişmeleri ve arpa boyu bile ilerlemediğimizi görünce inanın insanın içindeki bütün heyecan bir anda kayboluyor. Sebebi sadece takım değil. Öyle olsa “olsun,telafi ederiz ” der, en azından umudumuzu koruruz. Ancak görünen sorunları dile getirdiğimiz zaman takım neredeyse ikinci plana düşüyor.


                Maçın olduğu gün bizim maçtan önce Gençlerbirliği – Orduspor maçı vardı. Ben ilk defa Gençlerbirliği tribünlerini o kadar dolu gördüm. Maç bitti, bizim maçın yayını devreye girdi. Görülen tablo rezillikti. TFF 2.Lig’de 40-50 bin kişilik bir ilçenin stadının hali gibiydi. Taraftarın cebinden çıkacak fazla paraya gözünü diken sevgili yönetim resmen şehri kendine küstürmüş. Yazıklar olsun, yazıklar olsun ki kökeni Mersin bile olmayan bu adamlar, bu takımın üstünden ticari anlamda nemalanıp, kurumsallaşmadan bihaber olması  yetmiyormuş gibi, uyguladığı bilet fiyatı politikasını devam ettirerek bu takıma gönül verenleri takımdan soğutuyor. Bir kendine bak önce.Sen daha kurumsallaşma konusunda Bank Asya’daki çoğu takımdan gerisin.  Süper Lig’de uzun yıllardır mücadelesini sürdüren diğer takımlardan 2 kat hatta bazılarından 20 kat fazla bilet fiyatı vermenin etiklikle ahlakla uzaktan yakından alakası olamaz. Bugün Anadolu’da 1-2 liraya satılan kale arkası biletleri var. O kulüplerin yöneticilerinin bunu yapmakta ki amacı insanları maça çekmek, seyir zevkini yükseltmek. Peki ya siz ne yapıyorsunuz Ali Kahramanlı ve ekibi ? Fahiş fiyatlarla bu insanları maçtan soğutuyorsunuz. Size bilet fiyatını 1-2 lira yapın diyen yok. Bunun bir Anadolu maçında uygulanacak aralığı kale arkası 5-10 lira maraton 15-20 lira şeklindedir.  O bilet fiyatlarını uyguladın ne oldu? Kaç ortalama oynadı bu stat?  Asbaşkan ve Başkan çıkmış şimdi de transfer yapılacak deniyor. Bu zamana kadar aklınız neredeydi? Ben söyleyeyim, aklınızda sadece Gaziantep’te hazırlık maçı yapmaktı. Malum Mersin sizin üvey evladınız !  Sezon açılışı yapmaktan bile acizsiniz. Sizin en iyi yaptığınız şey, bu takım üzerinden ticari ilişkilerinizi ve reklamlarınızı yürütmek

                Sıkıntılar sadece yönetim istifa demekle biter mi? Neden bu insanlar bu kadar rahat meydan buluyorlar peki? Cevabı uzaklarda aramayın; kendi içerisinde artık kaç parçaya bölündüğü bilinmeyen taraftarlar yüzünden. Tek ses, tek birlik olmayı beceremediniz. En az yönetim kadar sizler de suçlusunuz. Bu takımı 2. Lig’de destekleyip yollarına düşenleri, bu takımın gerçek emekçilerini bu takımdan soğuttunuz. Kendi içinizdeki kavgaları çözemediniz ortak tepki veremediniz. Eserinizle gurur duyabilirsiniz.
                Son olarak Sayın Nurullah Sağlam’ın maç sonu açıklamaları tam bir facia. “Oyuncu arkadaşlarımız bizi transfer yapmaya zorluyor” açıklaması kadar acemice bir açıklama olamaz.(Hoş, artık şanssızdık(!) açıklamasını duymuyoruz) Bu transferlerin hepsi sizin eseriniz değil mi? Size tam yetki verilmişken gittiniz, SSK’ya merdiven dayamış Hakan Bayraktar’da ısrar ettiniz. Geçen seneden beri altyapıdan 1 tane oyuncuyu denemeden sezonu bitirdiniz Takıma doldurduğunuz Antepliyi Gaziantepspor bile doldurmadı.  Son dönemlerini yaşayan Mustafa Keçeli’nin yedeği yok! Oyuna kurtarıcı olarak soktuğunuz adam Aydın Toscalı. Size verilen krediyi hangi Anadolu takımı kendi hocasına verdi ? Kusura bakmayın kimse Mersin İdman Yurdu kulübünden daha büyük değildir. 

               
Takım mı? Şunlardan sonra insanda takım ile ilgili yazı yazacak heves bırakmıyorlar. Takımı ele zaten alsak bu yazı bitmez. Özet geçmek gerekirse; geçen haftaki yazımda takımdan umutlu olduğumu söylemiştim. Şu oynana rezil oyuna ve hatalara rağmen hala da öyleyim ama bir an önce Yattara ve Mustafa Sarp’ın takıma dönmesi gerekiyor. Yönetim transfer yapacakmış, pek umutlu değilim ama öncelik savunma olmalı. Defans bloğu S.O.S veriyor. Buna çözüm bulunmazsa daha çok acemice goller yeriz. Önümüzde bir ara ve ardından Fenerbahçe maçı var. Geçen sene kötü gittiğimiz dönemde iyi oynadığımız bir Galatasaray maçı vardı. Takımın kendine gelmesi adına Fenerbahçe maçı bizim için bir fırsat. Bu ara umarım bize yarar ve alınacak galibiyetle moralimiz az da olsa düzelir.
  
 Görüşmek dileğiyle.
Ahmet Selim KAHRAMAN
Twitter: @Ahmet_Selim

Hiç yorum yok: