4 Kasım 2012

Dersine İyi Çalışan Kazanır / Bjk : 3 - Miy : 0

Sezonun ilk maçı olan Orduspor karşılaşması öncesinde, özel bir ortamda Ersun Yanal'ın bir zamanlar ( Milli takım teknik direktörlüğü öncesinde ) fırtınalar estirdiği ve gittiği her takımda ( Manisaspor hariç ) sisteminin kilit ismi olan Ümit Bozkurt'u gördük. Selam verdik ve kendimizi tanıttık. Sağ olsun bizi kırmadı ve selamımızı alıp ikramımızı geri çevirmedi. Sohbet ettik. Mersin'e, tantuni yemeye gelmediğini öğrendik. 3. haftada karşılaşacakları rakibini analiz etmeye gelmiş. Bizimle 3. haftada karşılaşacaklardı ama iki hafta üst üste bizi analiz edip izlemişti Ümit Bozkurt.

Sonrasında biz Ümit Bozkurt'un takımına yani Eskişehirspor'a evimizde çok kötü bir oyunla 3-1 kaybettik. Ersun Yanal maça 4-6-0 ile başlamıştı ve bize tek bir pozisyon vermeden rahat bir oyunla maçı kazandılar. Attığımız gol bile onların hatasından gelmişti. Uzaktan Culio'nun çektiği zayıf bir şut rakip defans oyuncusundan sekmiş ve kalecinin yanılmasına yol açmıştı. Yani  uzun lafın kısası dersine iyi çalışan Eskişehir kendi şansızlığına rağmen sahadan galibiyetle ayrılmasını bildi.

Bu maç öncesinde de yılların deneyimi Samet Hoca dersine iyi çalışmış. Kumaşı bizden daha sağlam olan Beşiktaş'ın bu maçı kazanması kadar normal bir durum yok ama bizi hafife almayıp ciddiye almalarıda çok önemli. Demek ki biz iyi bir takımız ama yeterince dersimize çalışmıyoruz. Buda işin acı tarafı...
Maça dönecek olursak;
 Oğuzhan, Necip ve Fernandes'li kreatif orta saha maçı aldı kopardı. Allah'tan rakibin Almedia gibi bir forveti vardı da skor daha fazla olmadı. Özellikle Oğuzhan'ın imrenilecek performansı maça damga vurdu. Fernandes'i zaten anlatmaya gerek yok. Ama Necip'e de ayrı bir parantez açmada fayda var. İbrahim Toraman'ın oynamamasına sevinmiştim ama maç sonunda keşke oynasaymış diyede hayıflanmadım değil hani. Toraman'ın yerinde gerçekten olağan üstü bir Necip izledik. Umarım bu performansı düşmez.

Bizde ise Mustafa Sarp'ın olmaması gerçekten çok hissedildi. Mustafa Sarp'ın olduğu bir takım daha kolektif oynuyor. Mustafa Sarp'ın yaptığı koşular ve rakibe yaptığı alan presi gerçekten takım savunmasını çok rahatlatıyor. O'nun yokluğunda bu görevi kimse layıkıyla başaramadı. Mustafa Sarp'lı bir orta sahamız olsaydı, bugün ne Oğuzhan nede Fernandes bu kadar rahat oynayamazlardı. Murat Ceylan hala beklenilen seviyede değil. Hakan Bayraktar'ında kendi ekseni etrafında oynadığını görünce Ben Yahia'nın işinin ne kadar zor olduğunu eminim Nurullah Sağlam'da görüyordur.


Son olarakta Culio'ya bir değinmekte fayda var. 4-2-3-1 sisteminde serbest oyuncu olan Arjantinli, 4-3-3 sisteminde oynamakta epey zorlanıyor. Sahada o kadar sırıtıyor ki bizi hayal kırıklığına fazlasıyla uğratıyor. 37'sine merdiven dayayan Murat Erdoğan dahi Culio'dan bir gömlek daha iyi oynuyor görünüyor. Nurullah Sağlam'ın bunu fark edip İvan'ı da 10 numara pozisyonuna soyması bu nedenle...

Kaldı ki bu hamlede çok tuttu diyemeyiz...

Hiç yorum yok: