18 Aralık 2012

Futbolda Belediyecilik Zihniyeti

Belediyecilik zihniyeti...

Biliyorum, muhtemelen hepinizin aklına İBB takımı geldi.
Bir anket yapsak ve desek ki "Spor Toto Süper Lig'de en antipatik takım kimdir ?"
Büyük çoğunluk cevap olarak muhtemelen İBB takımını işaretleyecektir. Sebep nedir sorsak da muhtemelen taraftardan yoksunluk ve belediyecilik zihniyeti olur

Peki belediyecilik zihniyeti sadece İBB ile mi kısıtlı ? Kesinlikle hayır.
İBB şu an, bize genel olarak belediyeciliğin futbolun içine bu kadar derinden girip, sonucu ortaya çıkan sevimsizliği gösteriyor. Kendi evinde hemen hemen bütün maçlarını deplasmanda yapan bir takım bir futbolseveri nasıl memnun edebilir ki?  Bu buz dağının en fazla görünen kısmı. Bir de görünmeyen kısmı var, yani diğer Belediye takımları. Çoğu futbolsever Belediyecilik zihniyetinin İBB ile sınırlı olduğunu düşünüyor ki bu çok çok büyük bir yanılgı. Bugün nacizane diğer belediye takımlarından ve bunların Türk Futbolu'na verdiği zarardan bahsetmek istiyorum.

Öncelikle şunu ifade etmek istiyorum Belediye takımları mevcut koşulda tamamen Türk Futbolu'na zarar verip zedelemekten başka bir işe yaramayan kurumlardır.

Bugün NTV Spor'da Devrim Çetin'i izlerken çok doğru bir söz söyledi:  "Türkiye'de çok fazla profesyonel kulüp var. Örnek aldığımız Almanya'da bu kadar takım yok"

Normalde Belediye'den spor anlamında ne beklersiniz ? İnsanları sporlara amatör olarak teşvik edip bunlara gereken ortamı hazırlamasını.(En azından ben bunu beklerim). Peki Belediye zihniyeti ne yapıyor ? Ona vereceği paranın kat be kat fazlasını takım kurmaya harcıyor. İnsanların ödediği vergiden alınan paralar nereye gidiyor?  Profesyonel futbol takımı kurup, getirdiği oyunculara. Milyon dolarlar gidiyor bunlara. Bunları hesabını kim veriyor ? Kimse.. Hatta bunlar üzerinden çok da güzel şovunu yapıyorlar ki kimden bahsettiğimi az çok anlamışsınızdır.

Bugün TFF'nin sitesinde gezinirken bir kere daha alt liglerde, özellikle de 3. Lig'de mücadele eden belediye takımlarına baktım. İsterseniz bir de beraber göz atalım.

                                                      Burası Spor Toto 3. Lig 1. Grup:


Burası Spor Toto 3. Lig 2. Grup:Burası Spor Toto 3. Lig 3. Grup:14 tane belediye takımı var benim gördüğüm kadarıyla.

Şimdi belediye takımlarının verdiği zararların diğer boyutuna bakalım:

1. grupta liderin adı: Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor.
Hemen 3.Grupta son sıradaki takıma bakalım: Diyarbakırspor. Diyarbakırspor muhtemelen Türk Futbolu'ndan silenecek noktaya çoktan geldi. Zamanında şehrin milletvekillerine, zenginlerine çok çağrı yapıldı ve kayıtsız kalındı. Peki belediyecilik zihniyeti o arada ne yaptı ? Diyarbakırspor'un düşüşündeki fırsatı lehlerine çevirerek belediye futbol takımına yatırım yaptı.

3. Grupta 9. sırada Çorum Belediyespor var. Hemen 1. Grup'ta son sırada yer alan takıma bakalım. Çorumspor. İşte bir belediyecilik zihniyetini getirdiklerini görüyorsunuz. Çorumspor iyi gittiği ve Bank Asya'ya yaklaştığı o dönemin ertesinde ne oldu da buralara düştü ? Cevabını bulmak çok da zor değil.

Eğer bu yapılaşma devam ederse yakında bütün şehir takımlarının son eki "belediyespor" diye bitecek. Zannetmeyin o şehrin halkı o takıma destek verir. Bugün Çorumlular Çorum Belediyespor'a , Diyarbakırlılar Diyarbakırspor'a kan kusuyorlar. Çünkü kendi takımlarına bu kadar kayıtsız kalıp bu zihniyete hizmet edenleri gayet net görüyorlar.

Türk Futbolu malesef bu zihniyetlerden arınmadıkça ne altyapımız gelişir, ne futbol kalitemiz.Bu takımlar belki çok iyi futbolcular çıkarabilir ama kendi şehrinin insanının desteğini göremedikten sonra neye yarar ?

Yeni bir yazıda görüşmek üzere, esen kalın.

Hiç yorum yok: