16 Aralık 2012

Gündem - Yeni Teknik Direktör

Malum, Nurullah Sağlam’ın gidişinden sonra herkes yeni teknik direktörümüzü merak ediyor. Taraftar açısından, böyle konularda imza aşamasına kadar kimseye güvenmemek en doğru hamle olacaktır. Özellikle teknik direktör seçimlerinde futbolcu transferlerini aratmayacak hatta ondan daha güçlü iddialar ortaya atılır. Gelgelelim bu iddialar pek gerçekle bağdaşmaz. Anlaşıldı denilen hocanın daha haberi yoktur, ya da gündemdeki isimler sırf haber niteliği taşımak için ortaya atılırlar. Gene de işin içinde transfer olunca fikir belirtmeden olmazdı. 

Bugün yerel basında çıkan habere göre yönetim kurulu toplantısından ilk olarak yabancı hoca olmayacak mesajı verilmiş. İkinci olarak da sırasıyla Metin Diyadin, Giray Bulak, Tayfur Havutçu ve Hakan Kutlu ile görüşülüp bu isimlerden biri ile anlaşılacağı söylenmiş.


Bizi bu durumdan kurtaracak olan aslında hoca değil. Benim en çok merak ettiğim konu bu takıma gelecek hocanın bu yönetime ne kadar dayanacağı ya da ne kadar sözünü geçireceği. Nurullah Sağlam’ın gidişini şiddetle isteyen arkadaşların unuttuğu noktalardan biri de buydu. Çünkü Nurullah Hoca alınan oyunculardan yalnızca Eren Tozlu ve Serkan Yanık’ı istemişti, geri kalanlar yönetimin transferleri. Neden? Çünkü ne Bobo ne Otman Bakkal ne de listede yer alan diğer isimler alınamadı. Nurullah Hocayı en fazla savunan fakat sonra takımdan gitmesinin en isabetli olacağını söyleyenlerden biriyim. Bunu söylememin sebebi ise özellikle bu sene yapılan yanlış oyuncu dizilimi, oyuncu seçimleri ve bir türlü vazgeçilemeyen “Antepleşmecilik.” Bunda suç sadece tabi ki Nurullah Hocanın değildi. 35 yaş üstü Hakan Bayraktar’a tahammül eden sadece biz değildik. Her şey geride kaldı ama bu satırları unutmamak gerek. Çünkü yeni gelecek hocanın yönetim ile diyalogunu çok merak ediyorum.

Metin Diyadin kesinlikle adaylar arasında süksesi daha yüksek ve son senelerde kendini kanıtlamış hocalardan.  Yalnız, daha önce de çalıştırdığı kulüplerde yönetim ile ters düşen birisiydi, bence bu sefer baştan önlemini almayı isteyecektir. Benim en çok merak ettiğim konu da şu: Karabükspor’u kabul etmeyen Metin Diyadin bu takımda çalışmak istediğinde en büyük nedeni ne olacak? Neticede para sıkıntısı olmayan ve nispeten daha kurumsal olan bir Karabük varken neden bizle çalışmak istesin?


Hakan Kutlu’nun Ankaragücü’nde gösterdiği duruş ve karakter örneğini unutmak mümkün değil.
 Elindeki dar imkanlarla kimse ondan bir mucize de beklemiyordu,öyle de oldu. Şu an için Hakan Kutlu kapalı kutu. Bu takımı bu durumdan kurtarır mı şüpheli ama takım için bir abi, bir gönül sevdalısı olacağından şüphem yok.


Giray Bulak iddiaları bana pek inandırıcı gelmedi açıkçası. Trabzon ile yolunda giden bir kariyeri var. Teknik direktörlük dönemlerinin pek de parlak geçtiğini söyleyemeyiz. Açık konuşmak gerekirse bir taraftar olarak Giray Bulak'ı takımımın başında görmek istemem. O enerjiye sahip olmadığını düşünüyorum.


Gelelim Tayfur Havutçu'ya. Şike sürecinde yaşadıklarından sonra tekrar Beşiktaş'ın başına geçtiğinde her konuda eleştirilmişti. Aslında bu tamamiyle deneyimsizlikten geliyordu. Henüz bir Anadolu takımı çalıştırmadan direkt Beşiktaş'ın başında yapabilecekleri az çok belliydi. Haliyle beklentileri karşılayamadı. Üstelik Beşiktaş'tan giderken gerek taraftar gerekse yöneticileri kendine düşman belletmesi en büyük handikabı oldu. Halbuki ona o süreçte en çok desten çıkanda Beşiktaş taraftarıydı. Çok eleştirilen Carvalhal bile ondan daha olumlu tepkiler almıştı. Açıkçası Tayfur Havutçu'nun bu takımda başarılı olacağını ve takıma düzlüğe çıkaracağı konusunda bir fikre sahip değilim. Bu teknik kapasiteden daha çok bir deneyimsizlik ile alakalı. Kendisi Bülent Korkmaz gibi bir yol çizmeliydi. Geri kalan anlamda açıkçası o da kapalı kutu.

Son olarak; kim gelirse gelsin umarım kurumsallaşma sürecine başrol oynar, kurduğu takımla bize futbol keyfini yaşatır. Şu an bu takımın taraftarının en çok görmek istediği temek iki konu da bu.

Esen kalın.

1 yorum:

Celal Abbas dedi ki...

Hocam bence bu kadroyu en iyi nurullah hoca kullanırdı. adı geçen hocaların bu kadrodan iyi verim alacaklarına pek inanmıyorum.