27 Aralık 2012

ilk Yarıya Damga VuranlarLigin ilk yarının en iyi teknik  adamı : Elim Baup
12 yenilgi, 14 beraberlik almış bir takımın en başarı sayılabilecek isimi Mbia, Azpi ve Diarra'yı kayıp etmiş bir takımı emanet aldı. Ellinde o kadar dar bir kadro vardı ki! Bordeaux maçında 27 yaşındaki kamyoncu Fabrice Apruzesse sahaya sürmek zorunda kaldı. Ama mevcut futbolculardan maksimum verimi alarak takımı zirve ortağı yaptı.

Ligin ilk yarının en iyi  takımı : Valenciennes 
29 puanla ilk yarıyı 6. olarak tamamlamış olsalarda maçlarını izlerken en çok zevk aldığım takım olan Valenciennes'ni seçtim. Defansın merkezinde Gil ve Mirim, sol kanatta Danic, sağ kanatta Kadir ve forvette Le Tallec çok etkili futbol oynadılar. Kulübün 8 milyonluk borcundan dolayı devre arasında futbolcu satacakları açıkladılar. Bu ayrılıklar takımın kimyasını bozmazsa ikinci yarıda da güzel futbolları devam edecektir. Son maçta forma bulan Opa NGUETTE'de scottların izlemesi gereken bir futbolcu

Ligin ilk yarının en iyi  futbolcusu : Steed Malbranque 
 Lyon alt yapısından yetişmiş olan Malbranque 10 sene süren İngiltere macerasından sonra Lyon'un en büyük rakibi olan Saint Etienne ile Fransa ya geri dönmüştü. Sadece 1 maçta görev aldıktan sonra  kanser olan oğlu ile birlikte olabilmek ve onunla ilgilenebilmek için futbolcu bıraktı. Futbola 1 yıl ara verdikten sonra ikinci kez futbol hayatına yine Lyon da başladı. ilk yarıda 16 maçta 2 gol, 6 asistlik performansı ile bana göre ligin en iyi ismiydi.

En büyük hayal kırıklığını yaratan futbolcu : Salomon Kalou 
Sezon başında Chelsea'den bedava transfer edildi. isim olarak çok büyük beklenti vardı ama oynadığı futbolla tam bir hayal kırıklığı yarattı. 11 maça ilk 11'de başladı ama sadece 2 tanesinde 90 dakika sahada kala bildi. Devre arasında QPR ile İngiltere ye tekrar dönebilir. Beklentiyi karşılayamayan diğer isimlerde Marvin Martin, Ryad Boudebouz ve Sadio Diallo oldu.

En büyük çıkış yapan futbolcu : Romain Alessandrini 
Geçen sezon Clermont forması ile Ligue 2'nin en iyi futbolcusu seçilmişti. 2 milyon euroya geldiği Rennes'de yarım sezonda hem takımın değişmezi oldu hemde 7 gol, 3 asist ile takımına çok önemli puanlar kazandırdı. Bautheac ve Cabella'da büyük mesafe kat ettiler.

En iyi Transfer : Zlatan Ibrahimoviç 
Rakamlar 16 maçta, 18 gol, 3 asist olarak gösterse de. Bu kadar çok para ve bu yaşa rağmen( bu saatten sonra başka transfer yapacak hali yok) çok istekli ve çok çalışkandı.
Bedavaya transfer edilen Eric Bautheac (Nice), Chahir Belghazouani (Ajaccio), Renaud Cohade (Asse) diğer adaylarım.

En Kötü Transfer :  Marvin Martin
2 sezon önce fırtına gibi esiyordu. Sonra bir duraklamaya başladı. Bu durgunluğu Sochaux'dan ayrılmak istemesine bağlamıştım ama 10 milyon euroya geldiği Lille'de benim için tam bir hayal kırıklığı oldu. (Belkide neler yapabildiğini bildiğim içindir)
Emanuel Herrera, Anthony Mounier ve Van der Wiel transferlerine karavana olarak sayabilirim.

En fazla gol atan takım : Paris Saint-Germain 36 gol
En fazla gol atan futbolcu : Ibrahimoviç 18 gol
En az gol yiyen takım :  Paris Saint-Germain 12 gol
En az gol atan takım :  Nancy 15 gol
En çok gol yiyen takım :  Bastia 41 gol
En az gol yiyen kaleci : Sirigu  maç başı 0.47 gol
En az berabere kalan takım : Rennes, Marsilya 2 maç
En fazla asist yapan futbolcu :  Payet 7 asist
En fazla galip gelen takım :  Marsilya 12 maç
En az galip gelen takım : Nancy 1 maç
En fazla berabere kalan takım : Bordeaux 11 maç

İlk yarının en iyi 11'i 
                                                       Vercoutre (Lyon)
Fanni (Marsilya) Nkoulou (Marsilya) T.Silva (PSG) Tremoulinas (Bordeaux)
                                 Malbranque (Lyon) Matuidi (Paris)
Kadir (Valenciennes)  Feret (Rennes)  Alessandrini (Rennes)
                                                   Ibrahimoviç (PSG)

Hiç yorum yok: