23 Şubat 2012

Ne Yeriydi Ne De Zamanı!

MERSİN İDMAN YURDU;

Ziraat Bankası memuru İbrahim Yekta, Numune Mektebi öğretmeni İbrahim Bigam, Tahmil Tahliye memuru Edip Buran, memur İhsan Dağıstan, 23. Alay yaveri Üstteğmen Hasan Tahsin, ticarethane sahibi Hamit Abey, tüccar Hakkı Cemal Üçer, tüccar Hayri Güntekin, gümrük memuru Rauf Süleymaniyeli, gümrük memuru Sami İstanbullu, posta memuru Semih Can, tüccar Ömer Cevdet Türkmenelili, iskele memuru Asım Güler, tüccar Fevzi Serdengeçti, vapur kumpanyası sahibi Kazım Kırzade, Ticaret Odası memuru Lütfi Resimci, tüccar Muhammer Yeğin, 23. Alay İşae Subayı Mustafa Lütfü, Muhasip Muhip Batıbeki ve Gümrük memuru Necati Salim tarafından 16 Ağustos 1925 Perşembe günü kuruldu.

Dün ise bu kulübü kuran O ''Değerli'' insanların her birinin kemikleri sızladı adeta...
Sebebi ise tamamen duygusal...

86 yıllık dev bir çınardır...Mersin İdman Yurdu!
Geldiği nokta ise gerçekten çok üzücü.
Bazen şu Süperlige keşke çıkmasaydık diyorum.Alt liglerde kalsak belki bu kadar derinden yaralanmazdık.
Biz son 10 senede çok şey gördük.Birçok kez son maçlarda kaybettik, bir çok kez son maçlarda kazandık.Ligden düştük, şampiyon olduk.Sevindik, çoştuk, ağladık, hüzünlendik, biber gazı yedik, dayak yedik, yağmur yedik, üşüdük, ıslandık yaşanacak bir çok manevi duyguyu biz bu kulüple yaşadık ama hiçbir zaman dün kü olaylar kadar derinden yaralanmadık.

Her ne kadar haklı olursanız olun, zamanlamanız ve bulunduğunuz ortam yanlıştı.Hafta sonunda oynayacağımız çok önemli bir maç öncesi ve de tüm medyanın gözü bizim üstümüzde iken yapmayacaktınız bu eylemi.Hele ki karşınızda böyle bir protokol varken.

Hanginiz aç kaldı da dilenmeye çıktı?
Kimin parası kaldı ki bu kulüpte?
Eylemde başı çekenlere bir bakalım...Nobre, İbrahim Kaş ve Zurita.
Hepsi bu takıma geleli 1 yıl bile olmamış.
Sadece onlar mı?
Mustafa Keçeli, Beto, Çağdaş, Erhan Güven, Hakan Arıkan, Sehic, Erdal Kılıçaslan...
Hangisi bu takımın geleneklerini öğrenmiş ki?
Hangisi bu Arma'ya gerçekten sevdalanmış ki?
Nobre değil miydi devre arası yuvasını özleyip te gitmek için can atan.
Hadi Fenerbahçe'ye gittiğinde parasını alamayınca böyle bir eylem yapsında göreyim.
Sadece Nobre değil hiç bir futbolcu İstanbul takımlarında iken böyle bir eyleme kalkışabilir mi?
Sadece Mersin İdman Yurdu'nda değil bir çok kulüpte ödeme zorluğu var.
Kabul etmek gerekir ki futbolcularda haklıdır.
Ama bunu başka bir şekilde başka bir zamanda yapmalıydılar.
Galatasaray zamanında Avrupa Şampiyonu olduğunda kaç futbolcuna ödeme yapabiliyordu ki.
Sadece Galatasaray değil bir çok kulüp zamanında ödemelerde sıkıntı yaşadı.Yaşayabilirde.Normaldir.

Dün yaptığınız eylem sanmayın ki Ali Kahramanlı, Vali, Belediye Başkanı yada bir başka yöneticiye karşıdır.Dün yaptığınız eylem Mersin İdman Yurdu'na karşıdır.86 yıllık bir kulübe karşıdır.Başkanda, yönetimde, valide, belediye başkanıda, futbolcuda, teknik direktörde gelir geçer ama Mersin İdman Yurdu her daim yerinde kalır.Yöneticisinden taraftarına, teknik direktöründen malzemecisine kadar kimsenin kendisini bu kulüpten daha büyük görme lüksü yoktur.Bu kulübe mensup her birey attığı adımı hesaplayarak atmalıdır.Yaptığı hareketleri, yaşadığı hayatı bile bu kulübe yakışır şekilde yaşamalıdır.Kimsenin Mersin İdman Yurdu'nu basına malzeme yapmaya hakkıda yoktur.

Şimdi asıl olay ise, yönetimin bu ayıbı nasıl temizleyeceğidir.Acaba yönetim üstüne düşeni yapabilecek midir?
Sezon başındaki bilet politikasından sonra u dönüşü yaptıkları gibi acaba yine u dönüşü yaparlar mı?

Boykotun Perde Arkası

Herkes biliyordu, futbolcu isyandaydı..
Mersin  İdman Yurdlu futbolcular Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun tesisleri ziyaretinde uzun süre hafızalardan silinmeyecek bir eyleme imza attı. Kulüpten 4 milyon 700 bin lira alacakları olan futbolcular Kulüp Başkanı Ali Kahramanlı’nın konuşması sırasında salonu terk etti. Futbolcuların bu eylemi hem Vali, hem Kulüp Başkan ve yöneticileri hem de Teknik Direktör Nurullah Sağlam tarafından büyük tepki topladı.
Her şey öğleden sonra Vali Hasan Basri Güzeloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan’ın  Mersin İdman Yurdu’nun antrenman yaptıkları Macit Özcan Spor Kompleksini ziyaret etmesiyle başladı.Vali Hasan Basri Güzeloğlu Trabzonspor maçı öncesi Kulüp Başkanı Ali Kahramanlı , yönetim kurulu üyeleri, teknik heyet ve futbolcuların hazır bulunduğu toplantıda bir araya geldi.. Basın mensuplarının da yoğun ilgi gösterdiği toplantıda bir konuşma yapan Kulüp Başkanı Ali Kahramanlı, takımın mali sıkıntıları ile ilgili Vali ve Belediye Başkanı’na bilgi verdi. Kahramanlı, “ Bugüne kadar takımımızın tüm mali külfeti üzerimizdeydi. Oyuncularımızı bu konuda çok fazla mağdur etmedik. Şu anda futbolcularımıza toplam 4.7 milyon borcumuz bulunmakta. Mersin İdman Yurdu bunun altından kalkamayacak bir kulüp değil. El birliği ile en kısa sürede futbolcularımıza olan borcumuzu ödeyeceğiz. Biz ödemezsek bu ilin Bakan’ı, Valisi, Belediye Başkanı öder. Kimsenin bizden alacağı kalmaz.” Şeklinde konuşurken salonda hazır bulunan futbolcular bir anda ayağa kalkıp toplantıyı terk etti. Vali, Belediye Başkanı ve Kulüp yöneticilerinin  şaşkın bakışları arasında salonu terk eden futbolcuların alacaklarının ödenmesi  ile ilgili protesto gösterisi yaptıkları ortaya çıktı.

Futbolcuların yaptığı eylem sonrasında Büyükşehir Belediye Başkanı ve Vali Hasan Basri Güzeloğlu olayın şokunu yaşarken, bu sorunun en kısa sürede halledileceğini ve herkesin sağduyulu olması gerektiğini söylemekle yetindiler.
Toplantının bitişi ile birlikte Macit Özcan Spor kompleksinin idari binasında toplanan yöneticiler yaşanan krizi değerlendiren kısa bir toplantı gerçekleştirdi. Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, Kulüp yöneticileri ve Teknik direktör Nurullah Sağlam’ın bulunduğu kriz toplantısından ilk olarak Teknik Direktör Nurullah Sağlam çıktı. Sağlam’ın oldukça sinirli olduğu gözükürken basın mensuplarına açıklama yapacağı sırada, diğer yöneticiler tarafından yeniden toplantıya çağrılması dikkatleri çekti.

Sağlam’ın ardından kriz toplantısından çıkan Kulüp Başkanı Ali Kahramanlı ise, futbolcuların yaptığına bir anlam veremediğini ve en kısa sürede bu durumu düzelteceklerini söyledi. Kahramanlı, “ Şu an bizde şaşkınlık içindeyiz. Bu eylem futbolcularımıza hiç yakışmadı. Biz kendilerine alacaklarının ödeneceğini söylememize rağmen bu tavırlarını anlamak mümkün değil. Kimsenin bizde parası kalmaz. Ortadaki borç miktarı bellidir.Bu sıkıntıyı da çözeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın. Futbolcularımızla görüşeceğiz.” Şeklinde konuştu.
  
Kulüp Başkanı Ali Kahramanlı’nın ardından toplantıdan çıkan Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun Macit Özcan Spor Kompleksini sinirli bir şekilde terk etmesi dikkat çekti.  Vali Güzeloğlu’nun ardından basın mensuplarına kısa bir bilgi veren Teknik Direktör Nurullah Sağlam, “ Bu durumda ne denir bilemiyorum.  Şaşkınlık içindeyim. Yapılan hareketi kesinlikle tasvip etmiyorum.” Şeklinde konuştu.

http://www.mersinidmanyurdu.com


Paskolik.com Yayında

Şikeydi, davaydı, düşme tehlikesiydi falan derken çok önemli bir ayrıntıyı az da unutuyordum.Yerel basının etkili isimlerinden gerçekten Arma Sevdalısı sevgili Esat Durak abimiz, sporodasi.com'dan sonra yeni bir platformda yeni bir misyon ve yeni bir siteyle kaldığı yerden devam startını verdi; ''paskolik.com''

Site yeni ve genç isimleride kadrosuna katarak uzun bir süre önce açılmıştı ama biz hayırlı olsun demek için biraz geciktik.Site Mersin İdman Yurdu ağırlıklı olsa da tüm kulüplerden ve tüm branşlardan yeni ve doğru bilgilerle en sıcak gelişmeleri sizlere sunmaya çalışıyor ve çalışacak.Esat Abi ile son görüşmemizde ''Bir iki ufak eksikliğimiz kaldı inşallah onlarıda hallettikten sonra tam gaz yola devam diyeceğiz'' dedi.Bizde kendisine buradan tekrar hayırlı olsun diyoruz.Sevgili Esat Abi başarıların devamını diliyoruz.

http://www.paskolik.com/index.html

Onur ERTÜRK & Hasan DOĞAN

Not:Sitede zaman zaman konuk yazar olarak bizlerde yer alacağız.

22 Şubat 2012

Fetih 1453...Hoş Bir Film

Gündemden biraz uzaklaşıp birazda kafa dağıtalım dedik ve değerli dostum Abdurrahman ile Fetih 1453'e bilet aldık.Aslında daha önce gitmeyi planlamıştık ama kısmet düneymiş...Her neyse...20 dakikalık bir reklam kuşağından sonra sinirler iyice gerginleşmişken filmimiz başladı.Yanımda ki beyefendi hala homurdanıyordu ama...'' Yok böyle bir şey, bu nasıl bir işletme, yazıklar olsun'' falan tarzında mırıldanırken ilk sahneyle beraber oda söylenmeyi bıraktı.
Film eleştirmeni değiliz elbet ama böyle güzel bir başyapıt hakkında bizde bir iki kelam edelim dedik.Gerek görsel medyada, gerek yazılı medyada film hakkında çok şeyler duyduk.Filmi izledikten sonra, emeği geçenlere biraz da haksızlık yapılmış düşüncesine kapıldım.

Öncelikle filme ciddi bir maddi kaynak kullanılmış.Bunu göz ardı etmemek gerek.İkincisi böyle heyecanlı bir bekleyiş için ayrılan süre (160 dk.) yeterli olmuş.Film görsellik açısından da harika olmuş.Özellikle savaş sahneleri kopya gibi olsa da hakkını vermiş.Tarihe gerçekten damga vuran kişiler filmde çok iyi işlenmiş.Ulubatlı Hasan olsun, Sultan II. Mehmet olsun performans olarak beni hayal kırıklığına uğratmadılar.Anlatım olarak hem sade ve yalın hem de anlaşılır bir üslup kullanmışlar.
Filmde hiç mi hata yok derseniz elbette hatalar var.Olacaktır da illaki..Film, ayrıntılara çok takılmayanlar için ideal ama ayrıntı meraklılarını, biraz hayal kırıklığına uğratabilir.Tarihçileri de tabi!..Filmin şu sahnesinde şu olmuş ya da bu sahnesi hatalı çekilmiş gibi teknik konulara girmek bize düşmez diyerek daha fazla kurcalayalım.Birde şunu unutmayalım ki; özellikle filmi izlemeyenler için söylüyorum;''Her ne kadar tarihi bir olayı anlatsa da içinde ticari bir kaygı taşıdığını unutmamalı ve ona göre yorumlamalıyız bu filmi...

NOT: Ben bu dizeleri yazarken Fransızların ünlü gazetesi Le Figaro'da bir yorumda bulunmuş.İsteyenler linke tıklayıp okuyabilirler.

http://haber.rotahaber.com/haber-detay/249139