27 Haziran 2012

İttifaktan Rekabete Almanya & İtalya


Anti-Komintern Paktı:

Anti-Komintern Paktı, Almanya ve Japonya arasında 1936 yılında imzalanmış bir anlaşmadır.

Japon İmparatorluğu, Sibirya ve Moğolistan sınırlarında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ile (SSCB) sürtüşmektedir. Bu gerilim Almanya'ya Japonya'yla yakınlaşma şansı tanır. 25 Kasım 1936 tarihinde Anti-Komintern Paktı'nı imzalarlar. Buna göre, her iki ülke, içlerinden birisi Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği(SSCB)tarafından saldırıya uğrarsa diğerine destek sözü verir. 
Almanya, İtalya'nın da bu anlaşmaya katılımı için baskı yapar. Mussolini bir yıl sonra, 6 Kasım1937'de anlaşmayı imzalar.


Evet 2. Dünya Savaşında Mihverler tarafında başı çeken iki ülkeydi Almanya ve İtalya.O dönem ki devlet başkanları yada diktatörleri, benzer düşünce ve ideolojik görüşlere sahipti.Birde çıkarları aynı doğrultudaydı.O dönem faşist Adolf Hitler ile faşist diktatör Mussolini çıkarları için aynı masaya oturuyorlardı ve bir taraftalardı ama bugün yönettikleri ülkeler ayrı ayrı masada olacak ve çıkarları için yeşil sahada karşılaşacaklar.


Gary Lineker'in meşhur "Futbol 11'er kişilik iki takım arasında oynanan ve sonunda almanların kazandığı bir oyundur" sözü aslında İtalya karşısında Almanlar için pekte geçerli olmayan bir söz.Öyleki çıktıkları 7 resmi maçta İtalyanlara karşı hiç galip gelemediler.Bu maçlarda 4 beraberlik 3 te mağlubiyet aldılar.Ayrıca Almanlar İtalyanları en son 1995 yılında oynanan bir hazırlık  karşılaşmasında yenebildiler.


Bugünümüze geldiğimizde, son 15 maçında kaybetmeyen ve son 20 maçında hep gol atan bir Almanya karşısında, son yedi maçında 1 galibiyet alan bir İtalya var.Birde İtalya cephesine baktğımızda Cesare Prandelli yönetiminde hiçbir resmi maçını kaybetmeyen bit İtalya var.Tam bir denk güçlerin mücadelesi.Evet Almanlar sürekli kazanan ve şuanda İspanya'nın ardından gıpta ile izlenen bir takım.Önemli bir jenerasyon yakaladılar ve takımda iyi bir atmosfer oluşturdular.Birbirine saygılı ve iyi bir ekip görünümündeler.İtalyanlar ise belkide bu zamana kadar ki en zayıf kadrolarından biriyle bu turnuvuda mücadele ediyorlar.Elendiklerinde kimsenin tepkisini almayacaklar.Almanlar ise turnuvanın iki favorisinden biri.Her ne kadar bu ana kadar üzerlerinde favori olmanın bir baskısını hissetmiyor olsalar da bu maçta bu hava kaybolacaktır.Karşılarında her yönüyle futbol kurnazı diye tabir edebileceğimiz İtalyanların olması Almanları epey tereddüte itecektir.


Almanlar 2004 Avrupa Şampiyonası'ndan mutlu dönmüşlerdi.Evlerindeki 2006 Dünya Kupası'nda da mutlu dönmüşlerdi.Şampiyon olmamışlardı ama geleceğe yaptıkları yatırımın meyvelerini güzel ve ümitvari bir futbol ile taçlandırmışlar ve yatırım yaptıkları yeni jenerasyondan beklediklerini kismi olarak almışlardı.2008 ve 2010 finalisti Almanlar artık bu jenerasyondan şampiyonluk bekliyorlar.1996'dan günümüze özlemleri epey arttı ve kendilerini haklı olarak şampiyon görmek istiyorlar.Takımlar düzeyinde bu sezon geride bıraktıkları İtalyanları bu defa bir resmi maçta yenip finali istiyorlar.2000 yılında başlatııkları yapılanmanın artık tam olarak meyvesini yemek istiyorlar.Peki ya İtalyanlar? Onlarda hemen her turnuva öncesi patlak veren şike serüveninden sonra yine kenetlenip mutlu sona ulaşmak istiyorlar.Ligleri artık futbolcular için gözde değil ve Almanların liginin gerisinde kaldılar ama İtalyanlar bir 2006 şampiyonluğunuda unutmadılar.Hangi şartlarda kazandıklarını dün gibi hatırlıyorlar.Yine varlıklı bir Almanya karşısındalar ve belkide tarihlerindeki en zayıf kadrolarıyla çıkacaklar.İnançları tam ve bana görede muzaffer olan taraf olacaklar.

25 Haziran 2012

Gelişme & Olgunlaşma & Nduka'nın Geleceği

Yaz sezonu, futbolun saha dışında daha çok oynandığı bir mevsimdir.Oyuncuların tatil serüvenleri ve transfer hikayeleri ile geçer çoğu günümüz.Ligler oynanırken yok kalitesiz yok beş para etmez bir ligimiz var deriz dururuz ama lig bittikten sonrada bir an önce başlasa da şu özlemimiz bitse diye de içimizden geçiririz.Tuhaf bir milletiz vesselam.Bu tuhaflık yalnız bize mi mahsus onu da tam olarak kestiremiyoruz.Neyse biz asıl konumuza dönelim ve Nduka Ozokwo Morrison diyerek meselenin göbeğinden dalalım.Malumunuz üzere Nijeryalıyı Bank Asya 1. ligden isteyenler var.Boluspor, Konyaspor ve Göztepe basında ismi geçen kulüpler.Adanaspor ve Karşıyaka'da pusuda bekleyenler.Bir ara 1461 Trabzonspor ve Şanlıurfaspor'un da isimleri geçti ama ne kadar doğru onu bilmiyorum.''Kalite'' demek işte böyle bir şey galiba.Şuanda serbest kalsa en az 10 kulüp bodoslama atlar Nduka'nın üzerine...

Nduka'yı ilk kez tv de Boluspor formasıyla izlemiştim.Spiker O'nun hakkında bilgi verirken bir ara Fransa'da Nice forması giydi dediğinde çok dikkatimi çekmişti.Not aldım ve bir süre daha Nduka'yı takip ettim.Adanaspor ile oynadıkları maçta statta sırf onu izlemek için Adana'ya gittim.Daha sonrada internette hakkında biraz araştırma yaptım.Fransa'da yaşayan bir arkadaşıma netten mail attım.Aldığım cevap bir hayli ilginçti.2007 Gençler Şampiyonası'nda Nijerya formasıyla iyi bir performans sergileyen Nduka sonrasında soluğu Fransa'ya atmış fakat dizinden yaşadığı ağır bir sakatlıktan sonra takımı onu kadroda düşünmemiş ve sözleşmesini fesih etmiş.Nduka talihsiz geçen Fransa macerasından sonra ülkesine geri dönmüş.Ülkesindeki performansı hakkında çok bilgi yok.Sadece ülkesine döndükten 1,5 sezon sonra devre arasında menajerinin Boluspor'a getirdiğini biliyoruz.Tabii Boluspor'daki yarım sezonluk dikkat çeken performansını da unutmamalı.Sezon sonu yine ülkesine dönüş yaptı ve sonrasında  2011 sezonu devre arasında takımımıza katıldı.

Boluspor'dan neden gönderildiği hakkında da çok sağlam bir bilgi yok aslında.Bazı kaynaklara göre sorun para gibi gösterilse de asıl sorunun Nduka'nın kız arkadaşı olduğunu söylentileri var.Mersin İdman Yurdu'nda da bu sezon Bankasya 1. ligdeki performansını süper lige taşıyamamasında ki asıl sebepte bu.Nurullah Sağlam Nduka için çok kaliteli ama ayağı ile beynini aynı anda çalıştıramıyor demişti.Geçenlerde Genel Menajerimiz Salih Baysal'da oyuncunun en büyük sıkıntısı kız arkadaşıydı.Geçtiğimiz ay içerisinde evlendi ve bu sıkıntısından kurtuldu.Önümüzdeki sezon kafa olaraktan rahatlamış bir Nduka izleyeceğiz ve biz ondan patlama bekliyoruz demişti.Şimdi ise basına oyuncunun tekrar Bankasyaya döneceği yazılıyor.Hatta Konya'dan sağlam haberler geliyor ve Nduka büyük ihtimalle Konyaspor forması giyecek deniliyor.Göztepe ve eski takımı Boluspor'da ciddi olarak Ndkua ile ilgilenen takımlar.Peki Nduka bu takımlarda iş yapar mı? Bana göre yapar hatta bu takımların süper lig yolundaki en büyük kozu olur.Peki bir sezon da olsa Nduka takımdan gönderilmeli midir?

2010-2011 sezonunda yarım sezonluk performansıyla bizde neler yaptığını en iyi izleyenlerdenim.Ülkemizdeki saha zeminleri malum.Bir çoğu oyuncu sakatlamak için biçilmiş kaftan.Nduka gibi teknik oyuncular için oldukça kötü şartlardaki zeminlerde o kıvrak çalımları ve aniden sıfıra inip kestiği ortaları en iyi görenlerdenim.İkiye bir kaldığı pozisyonlarda rakiplerini futbol zekasıyla eksilten ardından gollük asistlerini izleyenlerdenim.Tabi zaman zaman oyunun içinde kaybolduğunu ve topsuz oyunda hiç olmadığını da izleyenlerdenim.Fransa'dan ayrılmasındaki asıl sebeplerden biride buydu.Fransa liglerine göre zayıf kalan fiziği ve topsuz oyunda hiç olmaması Nduka'nın en büyük dezavantajıydı.Birde duygusallığı.Geçen sezon kendi kafasına göre takılan ve fizikken sahada ama ruhen Nijerya'da olan Nduka gidecek yerine bu sezon farklı bir Nduka gelecektir.O'nun ruhen kaybolmasına sebep olan ki burada birazda bizlere benzetiyorum kız arkadaşı sorununu, evlenerek çözmüş bulunuyor.Yaşadığı sakatlıktan sonra futbola dönmesini mümkün görmeyen sağlıkçılara inat nasıl futbola geri dönüş yaptıysa bu sezon da kendisinden beklenen patlamayı yapacaktır.

Şimdi yukarıdaki sorduğum soruya cevap verelim.Nduka ne pahasına olursa olsun bir sezon daha kadroda tutulmalıdır.Banskasya 1. lige kiralamak bana göre şuanda gereksizdir.Oyuncu 24 yaşına gelmiş ve artık gelişmekten çok olgunlaşmaya başlamıştır.Hep dediğim gibi evlenerek olgunlaşma adına önemli bir adım atmıştır.Şimdi Nurullah Sağlam gibi futbolcu psikolojisinde uzman bir isimin üzerine düşen görev Nduka'yı hedeflenen pozisyona taşımaktır.Takımda biraz daha fazla sorumluluk vererek oyuncuya güven aşılamalı hatta gerekirse takımda 2. yada 3. kaptanlığa getirilmedir.Zurita gibi bir isimin 1. kaptanlık yaptığını düşünürsek Nduka'ya 2. yada 3. kaptanlık çok görülmemelidir.Zira Nduka'nın yarım sezonda takıma kattıkları ortadayken...