17 Ocak 2013

Jean Jacques Gosso


Gündem yaratan bir transfer yaptık. Öyleki bir dönem O'nun ismi Premier Lig'in devleriyle bile anıldı. Geçtiğimiz sezon isminden çok bahsettiren bir oyuncu olmasına rağmen beklediği transferi bir türlü gerçekleştiremedi. Boşa geçen bir ilk yarının ardından biraz da mecburi kalmasından dolayı soluğu Mersin'de aldı. Tabi bu şehirde kimse ondan tantuni yiyip gezmesini beklemiyor. Herkesin ondan beklentisi büyük.

Kendisini bir bilene soralım dedim ve O'nu geçen sezon yakından izleyen  Mor Beyaz Sevdam Blog'dan Furkan Candan'a sordum. Sağolsun Furkan tüm yoğunluğuna rağmen bizlere vakit ayırdı ve tüm detaylarıyla Gosso transferini değerlendirdi..

Jean Jacques Gosso

Monaco'nun küme düşmesiyle birlikte Orduspor'a bedelsiz gelip, deyim yerindeyse Orduspor'un dinamosu olan isimdi. Forma giydiği her maçta mücadeleci futbolu ile taraftarların ve teknik heyetin gözüne girmişti.   Şehirde saçları ve ten rengi de onun sevilmesine bir nedendi.  Bu yüzden Mersin'de de çok sevilecek oyunculardan biri olduğunu düşünüyorum. Yaşının 30 olması nedeniyle ona tereddüt ile yaklaşan kesimler olacaktır ki, yaşının tersine her yıl yükselen bir başarı grafiği var. Oynadığı takımlarda ise pres yapan ve rakip takıma oyun kurdurmayan bir oyun anlayışına sahip. 

Gosso'nun özeliklerinden bahsedecek olursak, ilk bahsedilecek olan şüphesiz mücadeleci yönü olacaktır. Afrika'lı olması nedeniyle güçlü fizik yapısı ikili mücadeler de onu 1 adım önde kılıyor. Asıl mevki ön libero olan Gosso,  Orduspor'da ön libero, Fildişi Sahili milli takımında ise sağ bek oynamıştı. Afrika Kupası'nda Eboue'yi kestiğini ve turnuvanın en iyi sağ beki seçildiğini de ekleyelim. 

Hücuma katkı anlamında bir şey beklememek gerek. Bu zamana kadar 1-2 gollü sezonlar geçirdi. Türkiye'de bu rakam, ancak 4-5 olursa başarılı sayılıyor bildiğiniz gibi. Kafa toplarını alamıyor.. Partnerinin uzun boylu olması gerekecek. Geçen yıl Ali Çamdalı gibi kafa toplarında üstün bir oyuncuyla oynamıştı. Mersin'de uzun boylu bir libero ile oynaması onu daha başarılı kılacaktır.. Ve de Gosso'dan beklenmesi gereken rakip takımın oyun kurmasını engellemek ve ribaundları olabildiğince toplamak olacaktır. 

Topu ayağına aldığında bir Fernandes olmasa da, genellikle olumlu paslar ile sürekli hücumu düşünmeye meyilli, sürekli geriye yana oynamayan bir oyuncu. Fiziği itibariyle de genel olarak süratli bir oyuncu. Uyum sürecini aşarsa ki, geçen yıl birlikte oynadığı Culio ne kadar iyi anlaşırsa Mersin İdman Yurdu adına o kadar iyi olur.  

Taraftarlarınızın aklında sorular kalmış olmuş olabilir. Aylardır oynamıyor bize ne katabilir gibi. Orduspor'dan ayrıldıktan sonra, Monaco ve Brest ile antrenmanlara çıktığını ve çok şey kaybetmediğini söyleyebilirim.  Kısa sürede Mersin İdman Yurdu'na katkıda bulunabileceğini söyleyebilirim. 

Ayriyetten, Orduspor'dan neden ayrıldığını da ekleyelim. 

Bu konuda bir tarafı haklı çıkarmak bana göre yanlış olur. Orduspor Gosso'nun bonservisi için iyi bir para bekledi, ancak o beklenen para gelmedi. Gosso ise kulüpten ayrılmak istedi ve kampa katılmadı. Kısaca özetleyecek olursak; Gosso sözleşmesini tek taraflı fesh etti ve kulüpten ayrıldı. Orduspor ise FİFA'ya kadar gitti. 

Bir de not ekleyerek yazıyı bitireyim. Nedim Türkmen geçtiğimiz günlerde bu transfer ile ilgili bir açıklama yapmıştı... Nedim Türkmen: Gosso'nun durumunu FİFA’ya bildirdik. Bu futbolcuyla mahkemelik durumdayız ve Mersinli idarecilere de bunu ilettik. Eğer Gosso'yu oynatacaklarsa, Orduspor'a 2.250.000 € ödemek zorunda kalacaklar. Fazla yoruma da gerek yok. Her şey ortada...

Hiç yorum yok: