21 Ocak 2013

Orduspor - Mersin İdman Yurdu Maç Analizi


Gönül isterdi ki alınacak 3 puanla birlikte yazımızı keyifle yazalım. Ama şu satırları yazarken bile zorlanıyor insan. Maçtan önce içimden iyi oyun ve 3 puan geçiyordu, biri oldu diğeri ise maalesef bizim hala yapmakta ısrar ettiğimiz hatalar yüzünden olmadı.

Maçtan önce Tanju’nin yerine Serkan hamlesi dışında beklediğim bir 11 ile sahaya dizildik. İlk yarı hem Nduka hem de Burhan ile rakip kaleye yüklendik, direkten dönen toplar golün sinyalini verdi ve Nduka ile golü bulduk.  Aslında oynamamız gerektiği gibi oynadık. Geçen sene deplasmanda oynadığı oyunla herkesin takdirini kazanan Mersin İdman Yurdu’nu gördük.
İkinci yarı 70’e kadar yapmamız gerekeni yaptık ve oyunun temposunu düşürmeye çalıştık ama Giray Hoca oyuncu değişikliğinde çok geç kaldı, özellikle ayağına aldığı her topu bir türlü bırakmayan Culio’nun alınıp ileride top tutma özelliği olan Mehmet Yıldız hamlesi olabilirdi. 70’den sonra takımın orta sahası çöktü. Suçlu olarak yine Hakan Bayraktar’ı göstermek istemiyorum çünkü bu maç elinden geleni yaptı fakat artık 90 dakikayı kaldıramıyor. Bir an önce Gosso’nun o bölgeyi alması lazım. Keza Hakan Bayraktar 60’dan sonra direnci düşen orta saha için iyi bir yedek olacaktır.

70’den sonra bizim geriye çekilmemizden sonra Ordu yüklendi fakat etkili atakları bulamadı en sonunda da golü buldular. Maalesef ve maalesef bu bizim son dakikalarda yediğimiz 6. maç oldu. Diğerlerini de hatırlarsak;

Fenerbahçe 2 - 1 Mersin Yurdu | 89 ' da gol yedik
Mersin İdman Yurdu 1 - 2 Kayserispor | 80 ' da gol yedik
Kasımpaşa 2 - 2 Mersin İdman Yurdu | 90'da iki gol yedik
Antalyaspor1 - 0Mersin İdman Yurdu |83'de gol yedik
Gaziantep 2 - 1 Mersin İdman Yurdu | 86 'da gol yedık


Gelelim kısa kısa oyuncu analizlerine:

-David Bicik’in İlk maçı olmasına rağmen kesinlikle kalede güven verdi. Kendisi hakkında yapılan olumlu yorumların ne denli haklı olduğunu bize gösterdi. Golde yapabileceği bir şey yoktu.

- Serkan Yanık: bu maçta elinden geleni yaptı fakat dikkat ederseniz Serkan arkaya adam kaçırma olaylarındaki sıkıntısını bir türlü gideremedi, hücuma ara ara çıkarak katkı yapmaya çalıştı.Kesinlikle takımda canla başla oyunculardan biriydi fakat bana sorarsanız ben hala o bölgede Tanju’nun daha isabetli olduğunu düşünüyorum.

- Stepanov: Kimsenin göremediği kahraman diyelim ona. Çok az kişi farkındadır belki Stepanov’un ne kadar yürekten oynadığını. Kapasitesi sınırlı mı bu tartışılır, ama kesinlikle ilk devrenin son maçlarında çok iyi performans sergiledi bugün de olduğu gibi. Defanstan ileriye top çıkarma anlamında Stepanov olması gereken yerde devam etmeli yani ilk 11'de

- Milan Mitroviç: İlk maçıydı haliyle biraz tedirgindi. Birebir mücadelelerde riske girmemeye çalıştı, Stepanov onu ara ara uyardı. Hava toplarında fena değildi. Onun haricinde daha fazla konuşmak için diğer maçları da izlememiz lazım. Çünkü Ordu savunmayı aman aman zorlayacak hamlelerde bulunmadı.

-Ivan De Souza: Maçın en iyisiydi. Rıdvan Dilmen’in de dediği gibi çok temiz oynuyor. Gerçekten hem savunmada hem hücumda Türkiye’de böyle yerli bir oyuncu olsa her takımda oynar. Ivan bek mi oynasın açık mı sorusunun cevabını bugün daha net aldık. Savunmada oynadığında hücuma da yardım edebiliyor kendi bölgesine de. Mustafa Keçeli mümkünse hiç dönmesin. 

-Murat Ceylan: Hırsıyla ve mücadelesiyle eski performansına göz kırpıyor. Sahanın hemen hemen her yerinde gördük. Özellikle topu ileriye taşıma noktasında daha aktifti.Tek sıkıntısı kendini kontrol edebilmeyi öğrenmek.

-Hakan Bayraktar: Dediğim gibi, elinden geleni yaptı fakat ondan alabileceğimiz verim dakika 60’a kadar. Hakan bu takımda iyi bir yedek önlibero olur.-Culio: Evet fiziksel üstünlüğü var, tekniği de var fakat bu ayağında topu tutma hastalığından kurtulmadıkça Culio bu takıma zarar veriyor. Savunmadaki yardımı takdire şayan, özellikle bu maç psikolojik anlamda onun adına daha da zordu ama dediğim gibi bu huyundan vazgeçmedikçe yedek kulübesinin yolu yakındır.

-Nduka: Şık bir gol attı mücadele etti,elinden geleni yaptı. Takımda diğer oyuncuları görmeyip Nduka’ya yüklenenler otursunlar futbol bilgilerini bir kere daha gözden geçirsinler.

-Burhan Eşer: Özellikle sağ kanattan yaptığı bindirmelerle etkili pozisyonlar yaratmaya çalıştı. Çok çalıştı maçın iyilerindendi. Maç eksiğini giderdikçe performansını 90 dakikaya yayacaktır.

-Nobre: Her zamanki gibi hava toplarında cebelleşti, pozisyonlara girmeye çalıştı, pozisyon başlattı. Kendisini daha fazla topla buluştursak çok daha farklı olacak ama takım oturana kadar sabredeceğiz.
Takıma Gosso ile Ozan İpek’in katılacağını düşünürsek ve İdman Yurdu bu oyununu iç sahada daha etkili biçimde oynarsa gelecek haftalara daha da umutla bakabiliriz.  

Zaten Mert Nobre’nin maç sonu açıklaması takımın ne kadar inandığını anlatıyor:

Galibiyet için her şeyi yaptığıma ve var gücümle savaştığıma inanıyorum. Bu beraberlik bizim için bir yenilgidir. Son dakikalarda yediğimiz gol bizi çok üzdü ancak sonuna kadar mücadeleye devam edeceğiz." 


Pazar günü dolsun stat, yenelim Sivas’ı her şeye yeniden başlayalım.
Yeni bir yazıda görüşmek dileğiyle.
  

Hiç yorum yok: