28 Ocak 2013

Taktiksel Analiz : Mersin İdmanyurdu - Sivasspor

Herkese merhaba. Bundan böyle, ben de Tuna Ersoy olarak Red Devils Blog ekibinde yazılarımla sizlerleyim. Kişisel olarak saha içindeki futbolun dışına çıkmayı pek sevmem. Bu nedenle benden sadece sahada oynanan futbolla ilgili yazılar bulacaksınız. Konu içeriğimiz genellikle taktiksel analiz ve oyuncu performansları üzerine olacak. Beni tanıyanlar bilecektir ama tanımayanlar için bir önsöz olsun bu. Şimdi maça bir bakalım.


Önce Sivasspor'a bir göz atalım. Sivasspor kanatlarda ve ön hatlarda bol ofansif adamlar kullanmayı seven ve olabildiğince hızlı çıkmaya çalışan bir takım. Rıza Hoca, Kadir Pekmezci ve Adem Koçak'ın önünde 4 ofansif futbolcu kullanıyor genelde. Kanatlarda ise ters ayaklı hücumcu futbolcular kullanmaya çalışıyor. Bunun sebebi şu ; Kanatlardan gidip sağlı sollu orta yapmaktansa, içeri kat edip forvette Eneramo'yu destekleyip 3'lü bir forvet hattı yaratmayı amaçlıyor. Böylece beklerinin önünü açıp hücumda daha fazla zenginlik arıyor. Ortada, forvet arkası bölümde genelde Erman Kılıç'ı kullanıyor. Erman Kılıç, stoperler 3'lü forvet hattıyla boğuşurken kendini boşa çıkarıyor ve gizli golcü gibi görev yapıyor. Sivasspor, Rıza Hoca ile hep bu sistemi uygulamaya çalışıyor. Günümüz futbolunun Avrupa'daki yeni moda taktiği bu. Türkiye'de henüz fazla uygulanmıyor. Sadece Sivasspor, Rıza Hoca ile uygulamaya çalışıyor. Yediğinden fazlasını atmaya çalışan bir takım. Genelde de izlemesi keyifli işler yapıyorlar. Dün eksikler nedeniyle bu şablonun dışına çıktılar biraz. Bu da Mersin İdmanyurdu'nun işine geldi.

DAHA AZ PAS, DAHA HIZLI FUTBOL

Giray Bulak, maç öncesi Sivasspor'u iyi analiz etmiş bunu söylemek lazım. Giray Hoca'nın takıma yaptığı ilk etki, daha az pasla pozisyona girmek. Nurullah Sağlam daha çok kısa pasa dayalı bir oyun tercih ediyordu. Giray Hoca daha az ve uzun paslarla gole gitmeyi düşünüyor. Alan savunmasına daha çok önem veriyor. Erken gelen golün de avantajıyla doğru alan savunması yaparak Sivasspor gibi hücumcu bir takıma nerdeyse hiç pozisyon vermeden bitirdi maçı. Sivasspor'un kanatlardan daha çok geldiğini iyi etüt etmiş olacak ki, Nduka'yı orta sahanın ortasında serbest kullandı. Mehmet Yıldız'ın sakladığı toplarla, Burhan-Nduka-Culio üçlüsünü Sivasspor'un zayıf karnı olan kanatlarına sürdü. Başarılı da oldu.

SERBEST NDUKA'LI GİRAY BULAK 4-5-1'İ


Maçın yıldızı Serkan Yanık'tı bana göre. Zaten kişisel olarak beğendiğim bir futbolcudur Buca'dan beri. Muazzam bir futbol oynadı sağ bekte. Eneramo'yla boğuştu, adım attırmadı. Ziya Erdal ve Erman Kılıç'a pozisyon izni vermedi. Üstelik zaman zaman bindirmeler yapıp etkili ortalar da yaptı. Biri asist oldu, birini altı pastan Nduka kaçırdı. Daha ne yapsın bir sağ bek!

Nduka demişken, o da Süper Lig'deki en verimli maçını oynadı. Peki neden? Çünkü Nduka pas yapamaz. O teknik kapasitesi yok. Nurullah Sağlam'ın en önemli hatalarından biri buydu. Takımınızda Nduka, Burhan gibi topu önüne isteyen adamlarınız varsa, pas oyunu oynayamazsınız. Kadronuzu ona göre şekillendirmeniz lazım. Giray Bulak bunu yaptı ve Sivasspor karşısında başarılı oldu. Mersin İdman Yurdu belki de bu sezon ilk defa topla oynamada rakibin gerisinde kaldı. (%49) Çünkü sistem değişti. Bol pastan ve kendi alanında top bende kalsıncılıktan çok, sonuca odaklı bir oyun var artık. Bu artık her şey çok güzel olacak demek değil. Hala zorlu bir süreç var Mersin İdmanyurdu'nun önünde. Ama en azından olumlu bir başlangıçtır. Bir umuttur.


2 yorum:

Hasan Doğan dedi ki...

Giray Hoca'nın sistemi sanki 4-2-4 gibi duruyordu dün sahada...

Tuna Ersoy dedi ki...

Yazımda çizdiğim taktik dizilişe bakarsan savunmada 4-5-1 hücumda 4-2-4 zaten. ;)