9 Şubat 2013

Akıl Oyunları


Mersin İdmanyurdu haftasonu sahasında ligin önemli takımlarından Fenerbahçe'yi konuk edecek.Karşılaşma öncesi Mersin'deki maç havası ve maç önü istatistik bilgilerinden yola çıkarak bir yazı yazmak istedim.

Maç Önü..

Mersin İdmanyurdu Süper Lig'e çıktığı günden bugüne başkan ve yöneticiler, stadyuma dizili her bir koltuğu ticari bir çıkar aracı olarak gördüler.Tevfik Sırrı Gür Stadı ticarethane olarak görüldüğü için de kombine fiyatlarından maç biletlerine kadar akıllara zarar fiyatlar açıklandı.Taraftarlar şimdiye kadar sessiz kaldılar.Kimileri takıma küslük olmaz düşüncesi ile iyi günde kötü günde cebindeki son kuruşa kadar verip maç günü staddaki yerlerini aldı; kimileri evinde ya da kıraathane köşelerinde LİG TV'ye mahkum edildi.Fenerbahçe bu ligin üst düzey takımı olabilir.Bu tip maçlarda kazanç düşünülerek yüksek fiyat tarifesi uygulanabilir fakat ikinci sınıf bir stadyumun kale arkası bilet fiyatlarını "75 TL" olarak belirlemeyi benim mantığım almıyor.Bu abartı tarifyeyi bu ligde hiçbir Anadolu takımı yapmadı bugüne kadar.Mersin İdmanyurdu ligde bu kadar sancılı bir dönemden geçiyorken, yönetimin böylesine önemli maçlarda böyle mantık dışı politikalarla taraftarı küstürmeye ve takımı kendi sahanda deplasmandaymış gibi oynatmaya hakkı yok.Daha önceki yazımda da belirttim.Zamanında taraftarla beslenen yönetimler, yine taraftarla giderler.

Ali Kahramanlı bir röportajda Fenerbahçe'yi yendikleri takdirde tarih yazılacağını söyledi.Belli ki Fenerbahçe maçı şov maçı olarak görülüyor. Başkan hala bu işin ciddiyetinin farkında değil.Bundan sonra her maçın kader maçı olarak görülmesi gerçeğinin farkında bile değil.Artık birileri bu yönetimi rüyadan uyandırmalı.Artık birileri bu kulübü rant kapısı olarak görmekten vazgeçip elini gerçekten taşın altına koymalı.Takım II. yarıya bu kadar güzel bir başlangıç yapmışken, antrenörler ve futbolcular yaptıkları işin hakkını veriyorken taraftarı arkanıza alıp tarihin en kötü Fenerbahçesine bir toprak da Mersin'in atması çok zor değil !

Maç Günü..

Teknik direktör Giray Bulak, zorlu maç öncesi rakiplerinden korkmadıklarını söyledi.Bunu sadece Fenerbahçe'nin istikrarsız sonuçlar almasından dolayı değil, takımının geride kalan 3 haftalık performansını göz önünde bulundurarak söyledi.Güçlenen yedek kulübesinin maç içinde oyunu artı yönde etikeleyeceğini öngörerek söyledi.Maç günü Mersin İdmanyurdu defans dörtlüsü Ordu,Sivas ve Eskişehir maçlarından farksız bir başarı tablosu çizerlerse, Mersin İ.Y. Webo-Sow-Kuyt üçlüsüne net pozisyonlar vermeyecektir.Ortasahada Hakan Bayraktar'ın yanında Murat Ceylan'ın yerine yeni transfer Lawal ya da Ben Yahia oynamalı.Hakan&Murat ile başlamak, Meireles-Emre-Cristian üçlüsüne teslim olmak anlamına gelir.

Bu sezon Fenerbahçe'de en çok atağa çıkan oyuncu Gökhan Gönül (261 kez).Fenerbahçe'nin en çok sağ kanattan gol yemesi de Gökhan'ın hücuma çıktığında geriye dönüşlerde sıkıntı yaşamasına neden olduğunu gösteriyor.Giray hoca'nın sol kanadı etkin kullanması gerekiyor.Bunun için de Culio'nun yerine o bölgede Ozan İpek oynatılmalı.Defansif hareketlerde Fenerbahçe'nin en başarılı isimleri Yobo ve Volkan olarak göze çarpıyor.Yobo Afrika Kupası'nda olduğu için Aykut Kocaman Mersin'de de Bekir&Egemen ikilisine şans verecek.Bu sezon Bekir ve Egemen ligin en kötü defans ikilisi oldular.Hareket başarıları oldukça düşük.Giray hoca Nduka,Burhan ve Nobre'yi iyi hazırlamalı.Bu oyuncular Fener savunmasını boğmayı başarabilirlerse, ilk golü Mersin İdmanyurdu bulabilir.Fenerbahçe'nin geriye düştüğü maçlarda maç çevirme başarısının oldukça düşük olduğunu göz önünde bulunduracak olursak da,ilk golü Mersin İdmanyurdu'nun bulmasının skora doğrudan etkisi olabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Volkan Demirel bu sezon Süper Lig kariyerinin en kötü gol yeme ortalamasına ulaştı (Maç başına 1.35 gol). Sivasspor geçen hafta deplasmanda 2-1 kazandığı Fenerbahçe maçında rakip kaleye sadece 3 şut attı. ( 3 şut 3 isabet 2 gol ) Bütün bu rakamlar, bu sezon her takımın diş geçirebildiği Fenerbahçe'yi, temsilcimiz Mersin İdmanyurdu'nun da yenebileceğini işaret ediyor.

Belki abartı olarak yorumlayacaksınız ama ben Fenerbahçe'nin Mersin'den puan ile ayrılabilmesine ihtimal vermiyorum.Ne kadar başkan ve yönetimin saçma bilet politikaları olsa da, taraftarlar tribünde yerlerini alamayacak olsa da Giray Bulak takımı bu maça iyi motive edecektir ve Mersin İdmanyurdu hak edilmiş bir galibiyet elde edecektir.

Futbol eylemdir; laf değildir.Eylem getirmeyen tüm sözler de sahtedir..

Giray hoca ve ekibine, futbolculara Fenerbahçe maçı öncesi başarılar diliyorum.

DeepNot:Karşınızdaki insanın size olan tepkisi çok büyük oranda sizin kendinize olan tavrınızın bir yansımasıdır.Mersin İ.Y. yönetimi yine kendisine yakışanı yaptı.Taraftarı bu kadar karşınıza alabiliyorsanız, sonuçlarına katlanmanız kaçınılmazdır...

Hiç yorum yok: