3 Şubat 2013

Eskişehirspor - Mersin İdman Yurdu Maç AnaliziYazıma başlamadan önce bizi üzen bir haberi paylaşmak istiyorum:

Eskişehirspor - Mersin İdman Yurdu maçına gitmek için Mersin'den özel araçlarıyla yola çıkan taraftarlar kaza geçirdi. Eskişehir'e 40 km kala talihsiz kaza geçiren taraftarlarımıza gönülden geçmiş olsun.


                
En büyük tesellimiz taraftarlarımızın 5 takla atmış bu araçtan hafif yaralanarak kurtulmaları oldu. Allah tekrarını göstermesin diyelim ve yazımıza başlayalım.

Bitmek bilmeyen Türkiye Kupası zulmünü atlattıktan sonra bizim için en kritik maçlardan birini daha yaşadık. Malumunuz artık hemen hemen her maç bizim için bir final niteliğinde. Kayseri’nin yükselen çizgisi, Elazığ’ın Fenerbahçe ve Kasımpaşa deplasmanları ile içerde Trabzon maçlarından toplam 5 puan çıkardığını düşünürsek işimizin kolay olmadığını görmek hiç de zor değildi.

Eskişehir ise son dönemde ciddi anlamda büyük çıkışa geçen takımlardan biri. Ersun Yanal’ın gelişinden sonra ilk başta tutuk görünseler de hocanın bol hücum varyasyonlu sistemine çabuk ayak uydurdular. Lig ve kupa yolunda kaliteli bir kadroyla devam ediyorlar. Onlar için kupa her ne kadar ilk planda olsa da lig için de aynı hassasiyeti gösterdiklerine şahit olduk. Keza geçen haftaki Ordu maçında daha ilk dakikalardan itibaren oyunu yıkıp Ordu’yu bunalttılar bir penaltı kaçırmalarına rağmen hak ettikleri 3 puan ceplerine koydular. Orada her ne kadar Necati kart görüp cezalı duruma düşse de Eskişehirli taraftarların dikkatini çektiği Nuhiu’yu es geçmemek gerekiyordu. Keza Necati son haftalarda fazlaca gol kaçırarak az da tepkileri üzerine çekmeye başlamıştı.

Eskişehirli taraftarlar dün tesisleri ziyaret ederek Mersin İdman Yurdu maçı öncesi takıma ve hocaya moral vermeye gittiler ve ortaya çok güzel görüntüler çıkmış:
Giray Hoca Sivas maçının 11’ini bozmamış, Eskişehir’de ise en bariz değişiklik ilerde Nuhiu’yu görmemiz oldu.

Maçın başlarından itibaren rakip kaleye yüklendik ve ilk 20 dakikada tamı tamına 3 net pozisyon bulduk. Özellikle 10.dakikada Ivan’ın içeriye taşıdığı topa Nobre’nin vuruşu tam saç baş yolacak cinstendi. Eskişehir’in ilk yarıdaki tek tehlikesi 12. Dakikada Tello’nun uzaktan vuruşuydu o kadar.  İlk yarı 20 dakikada 3 net pozisyon harcayan Mersin İdman Yurdu vardı. İkinci yarı öncesi taraftardaki tedirginlik normaldi. Çünkü atamayana atarlar kuralının işlediği takımlardan biridir.

Eskişehir’de Kamara ve özellikle Necati’nin yokluğu bariz belli oluyordu. Nihui ne kadar etkili olmaya çalışsa da hatasız savunmamız buna izin vermedi. Buna ayrı olarak değineceğim. İkinci yarı oyunu kendi sahamızda kabullendik. Atamadık bari yemeyelim mantığı işledi. Eskişehir son dakikadaki pozisyon ve duran top haricinde etkili olamadı diyebiliriz. Ve maç başladığı gibi sona erdi.
Günü kötü isimleri: Culio-Burhan-Nduka-Nobre

Eğer şu maçtan galibiyet alamadıysak Nobre kadar bu oyuncular da suçludur. Culio bu takımın ilk 11’inde oynamayı haketmiyor. Tek temennim Ozan İpek’in bir an önce formayı kapıp Culio’yu kulübeye sene sonunda da geldiği yere göndermesi. Bu kadar basiretsiz ve bencil top oynanmaz, yeter artık.  Burhan bu maçta kötüydü, kendisine yakışan topu oynamadı keşke bu maç Eskişehir maçı olmasaydı belki o zaman daha farklı yazabilirdik ya neyse. Nobre ise bu sistemde özellikle ileriye çıkarken bize sıkıntı yaşatacağını gösterdi. Devre arasında hızlı bir forvet alınmayışına muhtemelen teknik heyet üzülebilir. Nobre her ne kadar iyi olsa da maalesef bütün takımlar maçlarda ona göre önlemini alıyor, bugün Servet ve Diego’dan bir türlü kurtulamadı. Net pozisyonları değerlendirseydi çok daha farklı satırlar yazabilirdik.

Günün iyileri: Bicik – Stepanov – Mitroviç- Ivan – Hakan Bayraktar

Eğer buraya Serkan Yanık’ı yazmıyorsam kimse kusura bakmasın o bugün birazdan yazacağım kategoriye dahil olduğu içindir. Defans hattımız artık oturdu diyebiliriz ve ilginçtir bu 2 maçta oldu. Mersin İdman Yurdu taraftarları belki de uzun bir aradan sonra ilk defa kalede bu kadar güven bir kaleciyle tanıştı. Artık top kaleciye geldiğinde yüreğimiz hoplamıyor.  Benim takımda en sevdiğim isimlerden birisi de Stepanov. Bursa’dan bize geldiğinde Bursasporlular; “size adam gibi adam gönderiyoruz” demişlerdi. Stepanov hem burada ivmesini arttırdı hem de Mitroviçle muhteşem bir uyum yakaladı. Mitroviç’i konuşmadan da olmaz. Giray Bulak’ın en iyi hamlesidir. Hava toplarında çok iyiydi ve en önemlisi riske girmiyor tam bir disiplin içinde oynuyor. Ivan ise her zamanki gibiydi bölgesini iyi savundu bu sefer ileriye fazla çıkmadı. Hakan Bayraktar yine elinden geleni yaptı koştu kovaladı top yaptı. Onun yanına Murat değil de Gosso veya Lawal geldiğinde yükü daha da hafifleyecek.Günün adamı, muhteşem ismi: Serkan Yanık

Eğer bugün Erkan Zengin ismi etkili olamadıysa bunun sebebi Serkan Yanık’tır. Tanju ilk 11’de olmalı demiştim ama Serkan’a bu sefer kendi bölgesinde şans verdi Giray Hoca. O şansı iyi kullandı Serkan. Öyle mücadele gösteriyor ki bu takımın armasına en fazla ben yakışırım diyor. Söyleyecek söz yok helal olsun, umarız nazar değmez.

Eskişehir tribünleri gerçekten çok güzeldi., takımlarına olan desteği asla esirlemiyorlar. Eskişehir sanırım dikkatini daha çok kupaya vermiş. Necati’nin olmayışı da onları etkiledi. Hala ligin en iyi kadrolarından birine sahipler. Yolları açık olsun.

Son olarak oraya kadar gidip 90 dakika destek veren Kırmızı Şeytannların ayaklarına sağlık. Ara ara taraftarlarımızın da sesi geldi.Haftaya maçın analizini yapmaya gerek yok, kazanmak zorundayız ve Allah’ın izni ile kazanacağız.

Hiç yorum yok: