13 Şubat 2013

Geliyorlar! (2.Bölüm)

Yaklaşık 1 hafta önce "Geliyorlar" adlı yazımda, önümüzdeki dönemlerde dünya futboluna damga vurmasını beklediğim oyuncuları sizlere tanıtmıştım. Bunu bir seri haline dönüştürmeye karar verdim. Bundan sonra size her hafta, radarıma takılan genç futbolcular hakkında detaylı bilgiler vereceğim. Bu oyuncuları bir kenara yazmakta fayda var, çünkü büyük ihtimalle bu oyuncuların hepsini Türkiye'de düzenlenecek olan FIFA U20 Dünya Şampiyonası'nda izleme şansı bulacağız. İlk yazımda dediğim gibi, bunlar benim şahsi görüşlerimdir, Red Devils Blog'a özeldir, başka yerden alıntı değildir.

LUKE SHAW / FC SOUTHAMPTON


Tam adı Luke Paul Hoare Shaw. İsminin böyle uzun olmasına bakmayın, Portekizli yada Brezilyalı değil. 17 yaşında safkan bir İngiliz. Southampton takımının en önemli oyuncusu. 1.85 metre selvi gibi boyuyla, sol bek pozisyonuna devrim getirmeye hazırlanıyor. Ashley Cole'den sonra sol bek çıkaramamış, o bölgede sağ ayaklı Glen Johnson'a esir kalmış İngiltere Milli Takımı'nın yeni ilacı. Uzun boyuna rağmen hızlı ve dinamik yapısı onu bölgesinde eşsiz kılıyor. Tekniği üst düzey diyemeyeceğim ama kabul edilebilir bir seviyede. Yorulmak bilmeyen bindirmeleri, kademe bilgisi ve fiziksel kusursuzluğu ile gelecekte sol bek pozisyonunun 1 numarası olmasını bekliyorum. Benim görüşüme göre, Clichy'nin gidişi sonrası bir türlü istediği sol beki bulamamış Arsenal ve büyük bir kontratı kapıp emeklilik hayali kuran Ashley Cole'un yerini doldurmak isteyen Chelsea arasında yakın zamanda bir savaş başlayabilir.

LUCAS OCAMPOS / FC MONACO


Lucas Ariel Ocampos. River Plate oyuncu fabrikasının yeni modellerinden. 1.87 boyunda ve 18 yaşındaki bu genç yıldız, C.Ronaldo stili yeni nesil hücum oyuncularından. Fiziki üstünlüğünün yanında, forvet arkası oynayabilecek kıvraklığa da sahip. Stoperlerin arasına girip sürpriz işler ve etkili kafa vuruşları yapabilen de bir oyuncu. Normalde forvet arkası oyuncuları ("10 numara" diye tabir edilen oyuncular) fiziki yapıları zayıf, teknik olarak üstün oyuncular olarak bilinirdi. Artık bu kavram değişti futbolda. Eski nesil 10 numaralı oyuncu devri kapandı. Artık yeni nesil 10 numaralar geliyor. Bunlardan biri de Ocampos.
(Not: Geçen sene transfer döneminde 11 milyon euroya Fransa 2.lig ekibi Monaco'ya imza attığında benim gibi tüm dünya da şaşırmıştı. Umarım Fransa 2.Ligi'ndeki sert futbol onun gelişimine engel olmaz. Gerçi o ligde fazla kalmayacak çünkü Monaco şu an 1. sırada ve Fransa 1. Ligine yükselmesi kesin gibi.)

LAZAR MARKOVIC / PARTIZAN


Sırbistan ekolunun yeni "harika çocuğu". Eski harika çocukları Milos Krasic'in dibe vurduğu şu dönemlerde, Sırbistan'ın gözlerini kamaştıran yeni yetenek. Henüz 18 yaşında olmasına rağmen Partizan takımının tüm yükü onun omuzlarında. Hücum bölgesinin hemen hemen her bölgesinde oynayabiliyor. Son vuruşları enfes. 17 yaşındaki Raul'u görür gibi oluyorsunuz. Hızlı ve atik. Ama çok hızlı bir oyuncu olması sadece fiziksel olarak kalmamış, yeteneği aklına da yansımış bir adam. Kararlı ve hızlı düşünebilen bir oyuncu olması, farklı olmasını sağlıyor. Futbolda çabuk düşünmek en önemli yeteneklerden biri. Çünkü ne kadar yetenekli olursanız olun, bunu saha içinde en uygun zamanda uygulayamıyorsanız, o yeteneği boşa harcıyorsunuz demektir. İşte Lazar bu özellikleriyle ön planda. Avrupalı scoutlar onu hep ilk 5'te sayıyor. Bu sezon Sırbistan Ligi'nde şu ana kadar 14 maçta 6 gol 6 asistle oynadı. Sezon sonu büyük liglere transfer olma olasılığı %1 milyon. Çok büyük ihtimalle de bu takım, ara transferde Partizan'la Lazar için görüşmüş olan Chelsea olacak.

NOT: "Geliyorlar!" serisinde bahsettiğim bu genç yeteneklerin hemen hemen hepsi, ilerde hayranlıkla izleyeceğimiz süper yıldızlar olabilirler, çoğu da olacak. Ama biz, Türkiye'de düzenlenecek FIFA U20 DÜNYA KUPASI'nda bu futbolcuları çıplak gözle, canlı canlı izleme şansına sahibiz. Biletler Biletix'te satışta, ilgilerinizi bekliyor.

Hiç yorum yok: