19 Şubat 2013

İyi, Kötü ve Çirkin


İyi
Mersin İdmanyurdu için 22. haftanın sonunda "iyi" başlığının altında yazılabilecek tek "iyi", düşme hattındaki diğer rakipleri Elazığ ve Akhisar'ın da puan kaybetmesi oldu.Buna ek olarak Elazığ,Akhisar ve Gaziantepspor'un bu hafta çok zorlu maçlara çıkacağını ve bununda Mersin İdmanyurdu adına "iyi" sayılabileceğini söyleyebiliriz.

Kötü
Bu başlık altında yazılacak çok fazla şey var.Hocanın Ankara'da sahaya sürdüğü ilk 11'i değerlendirerek başlamak istiyorum. Sakatlıktan yeni çıkmış bir oyuncu olan Mustafa Keçeli ile başlayıp, kariyeri boyunca defansın ya da orta sahanın sol kanadında görev yapmış bir oyuncu olan İvan'ı orta sahanın göbeğinde oynatmak "kötü" tercih. Haftalardır performansında düşüklük gösteren Murat Ceylan'ı oynatıp, kulübede Lawal'ı yedek bekletmek "kötü" tercih. Bu takımın sol kanatta Culio'dan faydalanmak yerine forvet arkası pozisyonunda oynatılması gerektiğini ısrarla savunmamıza rağmen, Culio'nun sol kanatta, Nduka'nın 10 numara pozisyonunda oynatılması "kötü" tercih. Ozan İpek iyileşti mi ? Eğer iyileştiyse neden oynatılmadı ? Eğer tedavisi henüz tamamlanmadıysa neden ilk 18'e alındı ? Ben Yahia bu takımda orta sahanın beyni.Geçen sezon gösterdiği istikrarlı ve başarılı performansı ile birkaç Süper Lig takımının bile transfer gündeminde olan bu oyuncu geçen hafta Afrika Kupası'ndan (hazır) döndü. Yahia gibi bir oyuncu bu kritik maçlarda nasıl olur da maç kadrosuna bile dahil edilmez ? Bu soruların yanıtsız kalması ve Mersin İdmanyurdu'nun geride kalan 22 hafta sonunda hala bir kadro düzeni ve istikrarı yakalayamamış olması "kötü".. En "kötü"sü de takımın önümüzdeki iki hafta çıkacağı zorlu iki maç.Bu hafta, ağır yaralı Trabzonspor karşısında 3 puan alınmalı.Aksi takdirde, Kayserispor deplasmanı Mersin İdmanyurdu için çok sıkıntılı geçecektir..

Çirkin
Yönetimlerle taraftarlar arasında bir ilişki olmalı ama bu emir-komuta ilişkisi olmamalı. Taraftar kimsenin adamı olmamalı.Yönetim de taraftarın nabzını yoklamasını bilmeli..Mersin'de bu durum çok farklı. Geçtiğimiz hafta Fenerbahçe maçında bilet fiyatından dolayı doğan taraftar tepkisi , Ankara'da da kendini gösterdi.Maç boyunca takıma destek olan Şeytanlar Grubu, bir yandan da yönetime istifa çağrılarını yinelediler. Taraftar tepkisinde haklı. Fakat takım bu kadar kötü gidiyorken, yönetim-taraftar sürtüşmesi "çirkin". Yönetimin taraftar ile kirli pazarlıklara girişimi daha da "çirkin". Taraftarın yapması gereken tek şey takıma şu zor günlerde desteğini sürdürmesi.Protestolar elbette olacak fakat herşey bu kadar kötü giderken stadlarda yankılanan "istifa" seslerinin, takım üzerinde de olumsuz bir etki yarattığı apaçık ortada. Gözlemlediğim kadarı ile yönetimde herkes kendine bir paha biçmiş..Ola ki bu takım küme düşecek olursa, hiçbir paha değeriniz kalmaz; bunun altından kalkamazsınız.. Başkan nasıl "Bu takımı bu lige 29 sene sonra biz yükselttik." diyorsa, aynı başkanın aynı yönetimi, aynı takımı çıkarttığı aynı ligde tutmasını bilmeli.

DeepNot: Savaşın en zor yanı, size bu savaşta her zaman inanacak ve güvenecek birilerini bulmaktır. Giray Bulak, takıma gönül verenlerin güvenini sarstı.Yeniden güven kazanmak ve bu yolda beraber yürümek istiyorsa, kariyerinin kalan yıllarını iyi geçirmek istiyorsa beklentileri yerine getirmeli...

Hiç yorum yok: