4 Şubat 2013

Mehmet Demirkol ve Diğerleri

Az çok futbolla alakası olan bir adam anlar futboldan. Aslında çok da komplike bir oyun değildir. Mesela basketbol daha karışık gelir bana gerek oyun sistemi gerekse sistem farklarından. Futbol öyle midir oysa? 7’den 70’e herkesin dilindeki tutkudur. Hep kahvede konuşulur deriz de en lüks toplantı odalarında da konuşulur, bir inşaatta çalışan işçiler arasında da…

Olmazsa olmazımızdır yorumlarımızı yapmak. Herkesin bir doğrusu vardır. Fenerbahçe’nin kötü gidişatı kim deseniz birisi çıkar Aykut Kocaman der diğeri yönetim bir başkası da oyuncular. Merak etmeyin ama hiçbiri Lua Lua’ya Huawei diyecek kadar saçmalamaz.  

Bir de televizyondaki yorumcular vardır. Aslında ben onlara yorumcudan şok futbol magazincisi kelimesini daha doğru buluyorum. Odakları tamamen reyting üzerine kurulu, cümleleri birbirinin kopyası beceriksizler ordusu. Uzaktan yakından futbolda alakası olmayanları yorum yaparken görebilirsiniz. Gün geçtikçe geriye giden Türk Futbolunu bu isimlere yorumlatmaya şaşırmamak lazım aslında.

Bir de gerçek yorumcular vardır hani herkesin “abi adam çok doğru konuşuyor.” dedikleri.  
Rıdvan Dilmen bir tanesi.  Onu aslında bu kategoriye sokmak istemiyorum.  Devre arası ve maç sonu değerlendirmeleri konusunda onun kadar iyisi olmadığını düşünüyorum.


Bir de Mehmet Demirkol var.  Futbolu bütün yüzüyle iyi analiz edip, kimsenin göremediğini gören adam…  Mehmet Demirkol’u benim nazarımda başarılı kılan da bu. En can alıcı tespitleri yapıyor ve bunu önümüzde en doğru halde servis ediyor.  Kayırmadan araya iğneleyici laf sokmadan direk söylüyor. NTV Spor’da 1 saatte onun gündemdekileri ele alıp yorumlayışını gece saatinde malum futbol programı yapamaz mesela. Mehmet Demirkol’un 10 dakikada vurguladıklarını o programlar 4-5 saatte dahi yorumlayamaz.

“Bir Diyarbakirli cocuk gelsin orada Milli takimda Kürtçe konuşsun  ortalik birbirine girer. Sercan Türkce konusamiyor. Almanca konusuyor, cevirmen ceviriyor. Kimse birsey demiyor. Türk takimlarinda oynayan yabanci futbolcular da Türkce bilecek. Türk milli takiminda oynayan oyuncular Türkce konuşacak. Üzerinde Türk formasi varken basin toplantisinda bir oyuncu Almanca konusamaz. İnsani zorla irkci, milliyetci yaparlar.”

Böyleydi bugünkü açıklamaları. Kendi altyapısından uzak Almanların hazırına konan Türk Futbolu’na bir kere daha değindi. Devşirmeleri gördük, Almancılığı gördük bakalım daha neler göreceğiz.  Zenci futbolcu getirip beyazlatır mıyız ? Beklerim valla

Hiç yorum yok: