6 Şubat 2013

Mersin İdman Yurdu - Fenerbahçe Maç Öncesi ve Bilet Fiyatları


Malum, bu Pazar her iki takım için de kritik bir sınav olacak. Bir tarafta kâbus gibi bir ilkyarı geçiren ancak yaptığı takviyelerle ilk yarıdaki görüntüsünden uzaklaşan, 3 maçta 1 gol yiyen Mersin İdman Yurdu, diğer yanda taraftarın bir türlü yıldızının barışmadığı Aykut Kocaman’ın Fenerbahçe’si.


Fenerbahçe’nin son Sivas maçını izlediğimizde hücumda daha etkin bir takım gördük. İlk yarıda özellikle topu 3.bölgeye taşımakta zorluk çeken Fenerbahçe’nin ardından bu görüntü olumluydu. Maç sonunda Rıza Çalımbay da “ Fenerbahçe’nin bu kadar baskılı oynayacağını düşünmemiştik.” dedi. Fenerbahçe’de Yobo’nun olmayışı savunma düzenindeki aksaklığın baş sebeplerinden biri haline geldi. Peki bu bir bahane miydi? Tabi ki değildi. Keza Fenerbahçe’nin savunma düzenindeki sıkıntı her maç gol yemesinden anlaşılıyor. Buna bir de Volkan’ın formsuzluğunu eklediğimizde aslında Perşembe’nin gelişi Çarşamba’dan belliydi.

 Aykut Kocaman’ın bu maç öncesi kadroda revizyona gitmesi bekleniyor. Özellikle Christian’ı kesip artık Salih’e şans vermeyi ve Kuyt’ı yedek kulübesine çekmeyi plandığını okuduk.Gelelim Mersin İdman Yurdu cephesine. Devre arasının en hareketli takımlarından Mersin İdman Yurdu ikinci yarıdaki futboluyla herkesin takdirini kazandı. Özellikle 3 maçta 1 gol yiyen geri savunma dörtlüsü harika işler çıkarıyor. Mersin İdman Yurdu’nda en büyük problem kuşkusuz sakatlar.  Yeni transferler Lawal’ın takımla idmanlara çıkmaya başladı, 2 haftaya Yattara ve Gosso’nun da takıma dahil olacağını belirtildi. Bu hafta kadroda büyük değişiklikler beklenmiyor.

Bu hafta kale arka biletlerinin 75 lira belirlenmesini ardından iki taraftar grubu da ortak tepkiyle stada girmeme kararı aldı. Üstelik yönetim tarafından sınırlı sayıda bedava bilet önerilmesine rağmen…

Bu kararı alan iki taraftar grubunu da kutluyorum.  Verilmesi gereken en doğru tepki verildi. Şimdi en önemli soru şu: “ Acaba bu tepki tam anlamıyla uygulanacak ve ses getirecek mi ?” Bu tepki bilet fiyatları 5 lira olduğunda da devam edecek mi yoksa 1 maçlık bir tepki mi ? Açıkçası ikinci sorunun cevabını daha fazla merak ediyorum.Hep söylemekten bıktığımız konuya geliyoruz yine: “KURUMSALLAŞMA”

Eğer sezon başında kombine fiyatları uygun fiyatta satılaydı ve taraftarın alması için teşvik edilseydi belki bu fiyatlar çok da tepki çekmeyecekti. Ancak kombine fiyatlarının yüksek olması yüzünden maalesef bu konuda hala kurumsallaşmış değiliz. Ayhan Erdem 1000 civarında kombine satıldığını söyledi ki bu çok komik bir rakam. Kendisine bu konuyu ilettiğimde "haklısınız, bununla ilgili çalışma yapacağız dedi." İnşallah bu sözler lafta kalmaz.

                Açıkçası Anadolu takımlarının evsahipliğindeki Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray maçlarındaki fahiş fiyat uygulamasına TFF tarafından bir standart getirilmeli diye düşünüyorum. Bunun adı resmen“SOYGUN”. Üstelik bu durumdan hem ev sahibi takımın taraftarları etkileniyor hem de deplasman takımının taraftarları. Keza, 1 hafta önce 5 liralık biletin 15 kat artmasının mantıklı bir açıklaması olamaz. Bakalım Pazar günü stadın doluluk oranı nasıl olacak.

                   Son olarak umarız bu sefer ceza sahası içine EL İLE MÜDAHELE EDİLEN TOPLARA penaltı çalınır. Umarız maçı zorla Fenerbahçe cephesine kazandırmak için karaktersiz müdahalelerde bulunulmaz. Herkesin temennisi adaletli bir maç ve güzel oyun.

Hiç yorum yok: