27 Şubat 2013

Mersin İ.Y.'da Saha İçi Sorunları...


Sezonun II. yarısına kadrosunda geniş çaplı revizyona giderek başlayan Mersin İdman Yurdu, II. yarıya iyi bir başlangıç yapmasına rağmen son üç haftada arka arkaya aldığı 3 mağlubiyet ile dibe vurdu.

Tevfik Sırrı Gür Stadyumu'nda oynanan Fenerbahçe maçı öncesi yaptığımız maç önü haberinde , maç günü Murat & Hakan ikilisinin oynatılması halinde rakibin Meireles,Emre,Cristian üçlüsü ile oyunu domine edeceğini belirtmiştik.Lakin öyle oldu.Fenerbahçe'nin orta sahada topa sahip olma oranı %54.90'dı.

Fenerbahçe maçında Ivan defansın solunda oynarken önündeki iki oyuncu Nduka ve Culio sürekli pozisyon değiştirerek maçı tamamladılar.Fenerbahçe sağ kanattan (MİY sol kanadı) 13 orta yaptı, 2'sinde gol girişimi oldu.İvan çıktığı zaman geri dönemiyor; Culio ve Nduka da defansa yardım etmiyor.Bu durumda da rakipler en zayıf halka olan takımın sol kanadını kullanıyor.Fenerbahçe karşısında hücumda da çok fazla bir varlık gösterilmedi.Rakip kaleye ceza alanı içerisinden gönderilen 5 şutun sadece 2'si kaleyi buldu.Nobre etkili olamadı çünkü istediği topları alamadı.Culio ve Burhan'ın Nobre'ye atacağı gol pasları ile etkili olunabilirdi ama Culio'nun pas başarısının %60'lar oranında kalması, Burhan'ın da yaptığı 4 ortanın sadece 1'inde isabet olması, takımın hücum hattında etkiliğini sağlayamadı.
Bu maçın saha dışı sorunlarının da takımın performansına doğrudan etkisi oldu ,Ben Yahia'nın henüz Afrika Kupası'ndan dönmemiş olması, taraftarın da bilet fiyatlarına olan tepkisinden ötürü yönetimi protesto ederek tribündeki yerlerini almaması, takımın itici güçten yoksun kalmasına ve rakibe baskı uygulayamamasına neden oldu.

Fenerbahçe'ye sahasında kaybettikten sonra Gençlerbirliği maçına sıkı hazırlanarak giden Mersin İdman Yurdu, Ankara deplasmanındaki bu maçtan da eli boş döndü.Giray Bulak Ankara'da sakatlıktan henüz yeni çıkmış olan Mustafa Keçeli'yi oynatıp , orta alanda da sezonun en istikrarlı oyuncusu Hakan'ın yerine İvan'ı oynatarak sürpriz bir kadro sahaya sürdü.Kadro sürprizdi ama sonuç normaldi.İvan'ın ofansif özellikleri her ne kadar yüksek olsa da, orta alanda Murat'a iyi bir partner olamayacağı ortadaydı. Murat Ceylan'ın da gözle görülür bir performans düşüklüğü vardı. Murat'ın Tomic ve Hurşut karşısında son derece zayıf kalması, Jimmy ve Wilemincks'in pozisyon zenginliğini arttırdı.Yenilen erken gol sonrası takım çok kopuk oynadı.Takım hücumda da Burhan ve Culio ile atak geliştiremedi. Mehmet Yıldız da maçı şut bile çekmeden tamamladı.

Bu maç ile aslında takımın forvetteki alternatifsizlik problemi de bir kez daha görüldü.Devre arası transferinde Mehmet Yıldız transfer edilerek forvet sıkıntısının çözüldüğü düşünüldü ama çözülmediği bu maçla pekişmiş oldu.Formda bir Nobre'ye ihtiyaç varken oyuncunun 1 hafta önce sakatlanarak deplasmana götürülememesi, takımın Mehmet Yıldız'a bel bağlamasına neden oldu.Maç boyunca hücum bölgesinde 4 kez top süren ve 1'inde başarılı olabilen Mehmet, 1.23'lük topla oynama süresi ve 1.21 oranındaki sürekliliği ile kariyerinin belki de en kötü performansını izletti.

Sonuca bireysel performanslarla gitmeye çalışan iki takımın karşılaşmasında, temposu giderek düşen Mersin İ.Yurdu kümede kalma umutlarını azaltacak bir yenilgi daha aldı.Mersin İdman Yurdu Giray Bulak döneminde Trabzonspor’a karşı oynadığı 3. resmi maçını da kaybetti.Ben Yahia'nın Giray Bulak döneminde ilk kez sahaya çıktığı maçta, tecrübeli oyuncuyu 10 numara pozisyonunda izledik.Forvet arkası oynadığında daha etkili olan ve takımın hücumda pozisyon üretmesindeki sıkıntıları azaltan top tekniği yüksek Ben Yahia'nın istatistiklerine özel bir yer açalım..

Toplam Pas: 54
Hücum Bölgesinde Paslar: 10 (9 İsabet)
Pas Yüzdesi: %94.44
Ceza Alanına Gönderdiği Top: 6


Bu rakamlar, Ben Yahia'nın hücuma katkılarını ve takımda ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu gösteriyor.

Mersin İdman Yurdu maça hızlı başladı.İlk 20 dakika baskılı oynamasına rağmen kapanan Trabzon savunmasını açamadı.Gol girişimlerinde ilk yarı 4, II. yarı da 3 pozisyon bulan Mersin İdman Yurdu, Celustka ve Mustafa Yumlu'nun savunmadaki hareket başarıları karşısında zayıf kalınca, golü bulamadı.

Bu maçta İvan,Murat ve Hakan'lı Mersin İdman Yurdu'nun direncinin ne kadar zayıf olduğunu bir kez daha gördük.Orta sahadaki Murat&Hakan ikilisi basit top kayıpları takımın hem topu ayakta tutmasını engelliyor, hem de rakibin merkezden ataklar geliştirmesini kolaylaştırıyor.Henrique'nin attığı golde önemli bir ayrıntı vardı.Mersin İ.Y. 35.dakikada korner kullanırken, Murat Ceylan kenarda Giray hoca ile konuşuyordu.Atış sonrası Henrique'ye atılan uzun pası geç fark eden ve atağı kesmek için hareketlenen Murat o kadar ağır kaldı ki, Trabzonspor'lu Henrique yaptığı sprinti ve çok rahat bir gol vuruşu ile takımına galibiyeti getiren tek golü kaydetti.

Mersin İdmanyurdu'nun Trabzonspor karşısındaki sıkıntıları, orta alan ve savunmadaki zaaflar ile sınırlı kalmadı.İlk devre bitmeden oyuna Hakan'ın yerine dahil olan Ozan, vasatı aşamadı ve hazır olmadığı net bir şekilde görüldü.Sağ ve sol kanatlardan toplam 5 orta yapan Ozan, bu ortaların hiçbirinde isabet yakalayamazken, rakip kaleye gönderdiği şutlarda da 2'de 0'lık istatistik ile beklentileri karşılayamadı.

Takımın skorda öne geçince uğradığı bir diğer değişim ise top kullanım biçiminde. Beraberlik anlarında en çok top kullanan oyuncu Culio iken, galip oynanan dakikalarda ilk sırayı Hakan Bayraktar alıyor. Bununla birlikte takımın pas yaparak oynama oranı da %56'dan %51'e geriliyor. Bu değişimi belki de en iyi anlatan veri ise kaleci ile oyun kuruluş biçimleri. Beraberlik anlarında skor ararken kaleci Bicik'in oyunu %54 oranında pas yaparak, %46 oranında da uzun topla başlatırken, galip oynanan dakikalarda Bicik'in pas yapma oranı %34'e düşüyor, uzun top tercih oranı da %66'ya çıkıyor.

Mersin İdman Yurdu'nun savunmada yaşadığı kadro istikrarsızlıkları ile denge problemleri takımın kolay gol yemesine neden oluyorken, oyun inisiyatifinin bu şekilde rakibe bırakılışı tehlikeye de davetiye çıkarma anlamı taşıyor.

Veriler, Mersin İdmanyurdu'nun sorunun öncelikli çözümünün hücum iştahını arttırmak yerine takım savunmasındaki ve orta sahadaki yapısal sorunları düzeltmekte yattığını gösteriyor. Sahada uygulanmaya çalışılan taktik anlayışın Mersin İdman Yurdu'na uygunluğu ise, alınan skorlardan bağımsız ve daha derin bir tartışma konusu olarak güncelliğini koruyor.

Hiç yorum yok: