4 Şubat 2013

Nesli Tükenen Forvet

 
Galatasaraylıların Brezilyalı forvet Jardel için kullandıkları Süper Mario lakabını, Bavyeralılar'da O'nun için kullanıyor. Aslında Bavyeralılar'ın iki tane Süper Mario'ları var. Mario Gomez ve Mario Mandzukic! Hırvat olanı için  sezon öncesi düşünülen yer ''yedek kulübesiydi'' ama İspanyol olanın beklenmedik sakatlığı Mandzukic'i birden vitrine taşıdı. Türk futbol severler Mandzukic'i Arena'da yakından tanıma fırsatı yakaladılar. O'nun golleri bizim için çokta yabancı değil aslında. Şu sıralar da Bundesliga'da atıyor gollerini! 

Şu sıralar dediğime bakmayın siz herif sezon başından beridir fırsatını bulunca tabelaya yazıyor!

Hakan Şükürlü, Elberli, Morientesli düzen yavaş yavaş tükeniyor. Artık pivot santrfor tabiri kullanılmayacak gibi. Bakın Trabzonspor bile sezon başında aldığı Janko'yu kaç maçta kullandı ki? Klose, Gomez, Kisling daha ismi aklıma gelmeyen bir çok pivot santrfor 4-6-0 taktiğine yenik düştüler. Belki de Barcelona Torres'i bu sebepten ötürü düşünmüyor kadrosunda... 

Düzene yenik düşme durumu bu olsa gerek!

Del Bosque'nin Fabregas'tan yarattığı orta sahadan devşirme forvet modeli günümüz modern futbolunda  yavaş yavaş yeni trend haline gelirken, Alper Potuk'tan, Oğuzhan Özyakup'tan, Salih Uçan'dan, Soner Aydoğdu'dan da yakın zamanda bu şekilde faydalanmak isteyen teknik adamlara da çokta şaşırmamamız gerekli. Zira gözlerimizi ve futbol seyir zevkimizi buna şimdiden alıştırmak lazım.

Futbolun oynanmaya başladığı ilk yıllarda da buna benzer sistemler varmış. Mesela o dönemlerde 1-3-6 gibi bir diziliş epey yaygınmış. Ve 4-4-2'nin mimarı İngilizler tarafından kullanılmış! Macarların da toplu hücum-toplu defans üzerine bir kurgusu varmış. Almanların olaya el atması gecikmemiş ve onlarda kendilerince bir düzen kurmuşlar. Aslında Almanlardan önce İsviçreliler kullanmış 3-5-2 düzenini. Beckhanbauer etkisi ile 3-5-2 Almanların üzerinde bir etiket olmuş sadece. Yani futbol yüzyıllardır evrim içerisinde olmuş.

Her dokunuşta farklı rol modellerinin sahne olmasına vesile olan futbol sahnesinde İspanyolların dokunuşu ise pivot santrfor tabirinin kaybolmasına neden olacak gibi. Yakın zamanda kıtlık alarmı veren sol bek mevkisi ise nasıl bir dokunuşla hayat bulacak onu da ziyadesiyle merak ediyorum...


Hiç yorum yok: