26 Şubat 2013

Spor Toto Süper Lig Düşme Hattı23. Haftayı da geride bıraktık. 3 hafta kazananın Avrupa yarışına dahil olduğu kaybedeninse düşme hattına gerilediği sezonda bu hafta ateş hattını ele alacağız.Bu hafta için ligin son 6 sırasındaki takımı aldık. Haftalar ilerledikçe adaylar değişebilir. Önümüzdeki hafta alınacak sonuçlarla beraber yavaş yavaş sıralamanın şekilleneceği ligde bu hafta takımları ele aldık:

Mersin İdman Yurdu

Kadrosu kalitesi olarak ilk 8’i zorlayacak bir Mersin İdman Yurdu neden bu halde sorusunu merak edenleriniz olmuştur? Artık günümüz futbolunda kadro kalitesinden çok sahaya yansıtılan mücadele çok daha önemli bir hal almaya başladı.  Eğer takım uyumu tutturamazsan kadro kalitesinin de hiçbir anlamı yok. Sene başında Nurullah Sağlam’ın yapmış olduğu hatalı transferler silsilesinin sonucunda Mersin İdman Yurdu bir türlü toparlanamadı ve ligin ilk yarısını hiç ummadığı bir noktada bıraktı. Daha sonra Nurullah Sağlam ile yollar ayrıldı ve bu enkazı Giray Bulak devraldı. İşe savunma hattına yaptığı takviyelerle başladı. Süper Lig deneyimi olan futbolcular takviye edildi. Ligde oynadığı Ordu, Eskişehir ve Sivas maçlarında özellikle savunmasıyla çok iyi görüntü verdi. Ancak Gençlerbirliği maçından sonra bir türlü ivmeyi yukarıya doğru çekemedi ve aldığı başarısız sonuçlarla dibe vurdu.

Taraftarın neredeyse çoğunda bir inanç kalmadı. Bunun üstüne Giray Bulak’ın yanlış oyuncu tercihleri ve oynanan oyun eklenince açıkçası Mersin’in geleceği pek de parlak görünmüyor.
Kadro kalitesi olarak sıkıntı yok ancak oyuncuların daha istekli olması lazım yoksa bu işin içinden çıkmaları çok ama çok zor.

Akhisarspor

Ayakta alkışlanması gereken bir takım varsa o da bu sene Akhisarspor’dur. Hamza Hamzaoğlu yönetiminde aslında en akıllı hamleleri onlar yaptı. Sürüsüne gereksiz transferle takımı ağır yükün altına sokmak istemediler. Bu ligden düşseler bile gelecek anlamında yaptıklarıyla geri dönüşlerinin sıkıntı yaratmayacağını gösterdiler bizlere.

Sene başından bu yana Akhisar’ın en büyük sıkıntısı kuşkusuz gol yollarındaki problemdi. Bunu devre arası aldıkları Gekas ile çözdüler. Gekas belki de gitmesi gereken en doğru takıma gitti. Mücadele eden dinamik bir orta saha Gekas’ın geçen sene Samsun’da gösterdiği performansı aratmayacaktı. Öyle de oldu. 
Akhisar eğer Gekas transferini ya da bu oyuncuya benzer bir santraforu sene başında alsaydı bugün belki de bu durumda olmazdı.

Akhisar bu mücadeleyi devam ettirirse belki de herkesin kafadan düşer dediği takımı ayakta alkışlatacaklar ve en önemlisi alttan gelen takımlara en güzel örnek olacaklar.

Elazığspor

Sene başında alt ligden Süper Lig’e çıkan her takımı yaptığı hataya düşenlerden biri de Elazığspor oldu. Mevcut kadronun kimyasını hatalı transferlerle bozunca bir türlü istenilen ivmeye ulaşılamadı. Daha sonra ligimizin renkli simalarından Yılmaz Vural ile anlaşıldı. Aslında devre arası Elazığ’ın iyi bir transfer politikası izlediğini söyleyemeyiz. Ancak Yılmaz Vural Elazığ’a gerçekten büyük bir inanç aşılamış. Gerek futbolcular gerek şehir bütünleşince Elazığ kazanmayı öğrendi. Özellikle iç sahada kadro kalitesinin sınırlı olmasına rağmen çok iyi mücadele ediyor ve bir şekilde kazanıyorlar. Aslında onlar açısından en gerekli nokta da buydu. Elazığ hızlı ve rakip savunmayı yıpratacak bir golcü alsaydı belki de beklenilenden çok daha iyi sonuçlara imza atabilirdi. Bu çıkış devam edecek mi hep beraber göreceğiz.  Fakat bir gerçek var ki Elazığ düşme hattındaki takımlar arasında istek ve arzu olarak rakiplerini sollamış durumda.

Orduspor

Sezona muhteşem bir giriş yapan Orduspor vardı karşımızda. Herkesin Orduspor’dan beklentisi bu sezon en azından ilk 8’ oynamalarıydı. Fakat öyle bir düşüş yaşadılar ki ne gelecek planlamasını düşünecek halleri kaldı ne de Avrupa. Hector Cuper maalesef Ordu’da iyi bir kadro kuramadı. Özellikle aldığı oyunculardan beklenen verimi hiçbir şekilde alamadı. Buna Barral’ın formsuzluğu da eklenince gol yollarındaki sıkıntı da nüksetti. Açıkçası Stancu-Hasan Kabze-Barral üçlüsünün olduğu bir takımda gol sıkıntısı yaşanacağını hiç düşünmemiştim fakat Cuper özellikle bu sene oyunu okuma konusunda büyük sıkıntılar yaşadı Maç içerisindeki neredeyse çoğu hamlesi fayda etmedi. Orduspor’da dikkat çekmek istediğim bir nokta da kaleci Fornezzi. Eğer bugün kalede Fornezzi olmasaydı Orduspor şu an daha da aşşağılarda olabilirdi. Orduspor için dünkü Galatasaray maçıyla artık tehlike çanları iyiden iyide çalmaya başladı. Eğer bu şekilde devam ederlerse sezon sonu hiç istemediği bir noktada ligi bitirebilirler.

İstanbul Büyükşehir Bld

Doka-Holmen gibi iki önemli silahı bulunan İBB’nin puan durumunda burada olmasına insan şaşırmadan edemiyor. Webo’yu sattıktan sonra gol yollarındaki sıkıntıları ise bariz şekilde göründü. Haftasonu Eskişehir karşısında en dikkat çeken oyuncuları ise bir türlü istenilen performansa ulaşamayan Zenke’nin devam eden çıkışıydı. Fakat ikinci yarıda 10 kişi kalan Eskişehir hücumda İBB’den daha etkindi. Son anlarda kazandıkları penaltıyla 1 puanı kurtardılar.  Bülent Korkmaz yönetiminde yoluna devam eden İBB hücumdaki bu sıkıntıları gideremezse onlar da puan durumunda dipleri görebilirler.  

Gaziantepspor

Şehrin yönetimi ile büyük sıkıntı yaşadığı Gaziantep düşme adayları arasında görülse de son 2 haftada oynadığı oyun ve aldığı sonuçlarla bir anda yukarıya doğru tırmandı. Kadro derinliği olarak şu an ligin en zayıf takımlarından olsa da sahada gösterdiği mücadele bunu bir anlamda unutturuyor. Özellikle Bülent Uygun’un gelişinden sonra bunu sahada gördük. Cenk Tosun’un önderliğinde yollarına şu an için emin adımlarla devam ediyorlar. Yalnız kadro derinliğinin sıkıntısını ileriki haftalarda yaşayabilirler. Şu an için düşer mi düşmez mi sorusunun en zor cevabı olan takım sanırım Gaziantepspor’dur.


Mersin İdman Yurdu bu hafta deplasmanda Kayserispor ile karşılaşacak. Akdeniz ekibi eğer umutları yeşertmek istiyorsa kazanmaktan başka çaresi yok.Kaybetmeleri durumunda ise artık gerek şehir gerek oyuncular inançlarını yitirecektir.

Haftanın hayati maçı kuşkusuz Akhisar ile Elazığ arasında oynanacak mücadele olacak. Bu maçın önemini sanırım anlatmaya gerek yok. 6 puanlık maçtan çok daha öte. İki takım da moralli, iki takım da muhteşem bir mücadele sergiliyorlar. Bakalım neler olacak.

Orduspor evinde son haftaların düşüş gösteren takımı Karabük ile oynayacak. İki takım için de bu maç bir başlangıç karşılaşması. Çok zor bir karşılaşma olacağından şüphem yok.

İBB ise bu hafta deplasmanda Gençlerbirliği ile karşılaşacak. Onlar açısından çok zor bir maç olacak.

Gaziantepspor ise istediği sonuçları alamayan ve zirveden uzaklaşan Antalyaspor ile oynayacak. Antalyaspor taraftarına kendini affettirmesi için 3 puan için saldıracağı düşünüyorum Gaziantep’in işi hiç kolay olmayacak.

Bakalım bu hafta düşme hattı bu karşılaşmalardan sonra nasıl şekillenecek hep beraber göreceğiz.

Ahmet Selim KAHRAMAN
@Ahmet_Selim

Hiç yorum yok: