5 Mart 2013

Ruyol ve Cuenca


Aslında olay bu kadar da basit değil. Çünkü siz çocukluğunuzda hayranı olduğunuz bir futbolcuyla yıllar sonra yan yana oynama şansına varabiliyorsanız bu önemsenmesi gereken çok büyük bir hadisedir. Buna ben ''kültür'' diyebilirim ancak. Hani bizim ülkemizde olmayan! Kimi zaman Yugoslav akımına, kimi zaman Çekoslav akınına, kimi zaman Brezilyalı akınına, şimdilerde ise gurbetçi akımına uğrayan futbolumuzda olmayan bir şeydir ''kültür'' !

Sana kupa kazandıran, başarıdan başarıya taşıyan futbolcunu, gün gelir ıslıklarsın! Çünkü sen bu ülkede büyüklerinden bunu öğrenmişsin. ''Parasını alıyorsa oynayacak arkadaş!'' argümanı bizde meşhurdur! Ama kimse de başarının çıtası nedir yada başarı neye göre endekslidir bilinmez. Bizde bir seviye yada sınır yok çünkü... Bizde başarı şampiyonluktan geçer. Öyle alışmışız çünkü. Senin şehrinde yeni yetme futbol sevdalıları hep şampiyon olan takımları tutar. Neden mi? Çünkü gözünü dünyaya açtığında babası ya da dayısı veyahut ağabeyi onun elinden tuttuğunda direk İstanbul takımlarının maçına götürür. O çocukta büyüğünden gördüğünü tüm hayatı boyunca uygular.
Maalesef...

Kültür, bizde olmayan hatta olsa bile çokta önemsenmeyen bir maneviyattır! Şehir takımcılığı bizde gelişmemiştir. Bir Katalan doğduğunda hedefi bellidir. Barca yada Espanyol forması giyebilmektir gayesi... Yada bunu gerçekleştiremiyorsa, gidip bu takımları tribünde desteklemektir bir diğer hayat felsefesi. Çünkü onların yaşadığı kültür bunu gerektirir. Bizde ise hangi kanalı açsan İstanbul büyükleri konuşulur, tartışılır ve hatta deyim yerindeyse resmen o programda yaşanır. Müptela olmuş bizlerde... Varsa yoksa Galatasaray-Fenerbahçe! ucundan kıyısından da Beşiktaş!

Bu hafta bana göre Akhisarspor-Elazığ maçında tam bir kıyım yaşanmıştır. Belki alacağı puan yada puanlar Akhisarspor'u ligde tutacaktı ama hakem Cüneyt Çakır tarafından resmen maç katledildi. Akhisarspor'un hakkı yenildi. Ve kimse bunu çıkıp ekranlarda saatlerce konuşmadı. Saati geçtim dakikalarca hatta dakika bile ayırmadılar. İstanbul beylerinin maç önü, sonrası, arkası, yani her şeyi haber yapılırken, haksızlığa uğrayan taraf konuşulmadı hiç!

Bu ülkede iki yada iki buçuk aktör var ve diğerleri onlara sadece argümanlık yapıyor. Öncelik Galatasaray-Fenerbahçe vakit kalırsa Beşiktaş. Sonrası ise lüzumsuz takımlar... Konuşmaya bile değmezler..

Puyol ve Cuenca'dan girdik konu nerelere geldi. Aslında çok güzel ve anlamlı bir fotoğraf. Bir yerde hayatın ta kendisi. Çocukken hayranlık duyduğun futbolcu, gün geliyor senin kaptanlığını yapıyor. İşin özeti budur!
Gerisi ise teferruattan ibaret!.. 

3 yorum:

Hüseyin Karabacak dedi ki...

TFF kararını vermiş.Akhisar,Mersin kümeye!

Celal Abbas dedi ki...

Akhisarspor o oyuncu kadrosuyla alkışlanacak takdir edilmesi gereken çok güzel bir futbol oynuyor ama bunu hiçbir yerde göremiyorsunuz duyamıyorsunuz. Akhisarın deplasmanlardaki galibiyetleri kesinlikle şans değildi. oynamaya çalıştıkları futbol felsefesinin bir sonucu idi.

Peki akhisarsporun oynamaya çalıştığı futbol felsefesinin devam etmesi için verilen emeklerin ya puanlarla olması lazım yada övgüler alması lazımki bu oyuncular takdir edilsin ödüllendirilsinilerki bu emeklerine devam edebilsinler.

Böyle olmayınca ne olacak. Akhisarda hamza Hoca ve talebelerinin yaptıkları görülmedikçe ne olacak Şevkler kırılacak ,stekler kaybolacak yapılmaya çalışılan şeyler yok olacak.

Ortaya birşeyle yapmak isteyenleri bizler desteklemezsek ,karşılığını puanla olmasabile övgüşlerimizle takdir etmezsek verilen emeği görmezsek insaların şevki kırılır isteği kaybolur. İnsanlara değer verdiğimizi hissettirmemiz lazım yoksa kısa ömürlü olurlar.

Hasan Doğan dedi ki...

Celal Abbas: Düşüncelerine aynen katılıyorum.O futbolcuların emeği alkışlanmaz ise hevesleri ve istekleride bir noktadan sonra bitecektir.