8 Mart 2013

Tünelin Ucundaki Işık!


Çok geç kalınmış bir hamle oldu bu... İkinci yarının başındaki 5 puana aldandılar ve gereksiz yere 3 hafta daha sabrettiler. Sonuç ise büyük bir hüsran oldu. Teknik adam kıyımına karşıyım ama Giray Bulak gibi bir ismin bu takıma bir şey veremeyeceği o kadar belliydi ki...

Maalesef kötü bir yönetimimiz var. Niyetleri kötü değil ama futboldan anlamadıkları gün gibi aşikar. İşi bilmedikleri bir yana bunu kabul etmemeleri ise diğer bir üzücü hadise. Bu takımı süperlige 29 sene sonra biz çıkardık gazıyla bir yere kadar gelinebildi.

Aslında ikinci yarıdaki transferlerle kadro biraz ehlileşti ama şansızlıklarda bir türlü yakamızı bırakmadı. Üstüne birde hakem hataları eklenince son 10 haftada atılacak tek bir kurşunumuz kaldı. Ve bu tek kurşunu atacak en iyi isim ile anlaşıldı.

Neden mi?

Çünkü Hakan Kutlu daha önce çalıştırdığı takımlarda benzer pozisyonlarda görev  aldı. Yani en zor zamanlarda görevi kabul etti. Sonuç onlar için belki hüsran oldu ama bu konuda yeterli bir tecrübeye sahip. Ayrıca Hakan Kutlu ile Nurullah Sağlam görevi bıraktığından beridir görüşüyorum. Takımı ve seyircimizi çok iyi biliyor. Potansiyelimizin O'da farkında. Edindiği tecrübelerle en azından ligin son haftasına kadar bizim adrenalimizi yüksek tutacaktır. 

Birde; ''Hakan Kutlu bu zamana kadar ne yaptı ki şimdi bize ne verecek'' diyenler var. Ben onlara puan tablosuna bir bakmalarını öneriyorum. Şu konumda hangi teknik adam bu işe soyunur? Ligden düşmesi %80 oranda kesinleşmiş bir takımı hangi teknik adam çalıştırmak ister? Aslında bizim Hakan Kutlu'yu bu cesaretinden ötürü bir kez daha kutlamamız gerekli.

Şimdi kalan maçlarımıza bir göz atalım; Kasımpaşa, İBB(D), Beşiktaş, Galatasaray(D), Bursaspor, Karabükspor(D), MP Antalyaspor, SB Elazığspor, Akhisar(D), Gaziantepspor. 

Şuanda ligde 20 puanla son sırada bulunuyoruz. Üstümüzde 22 puanlı Akhisar(17.) ve 27 puanlı Elazığspor (16.) var. Onların hemen üstünde ise 28 puanla Gaziantepspor (15.) ve İBB (14.) hemen üstünde ise 29 puanlı Karabükspor (13.), Sivaspor (12.) ve Orduspor (11.) var.

Bizim ligdeki direk rakiplerimiz bu takımlar. Kalan maçlarımızda bunlardan 4 ile oynayacağız. Sırasıyla İBB, Karabükspor, Elazığspor ve Akhisarspor. Belki biz lig sonuncusuyuz ama rakiplerimizin de çok iyi bir istikrar yakaladıkları söylenemez. Burada Elazığspor'u ayrı tutmamız lazım ama ben hala onların düşeceğini tahmin ediyorum. Son haftalarda aldıkları seri galibiyetler var ama 2 hafta üst üste mağlup olmaları durumunda çok çabuk çözülecekler. 

Ligden düşmesini beklediğim bir diğer takım ise İBB. Şöyle bir fikstürleri var; Kayserispor, MİY, Galatasaray(D), Karabükspor, SB Elazığspor(D), Gaziantepspor, Sivasspor(D), Fenerbahçe, Trabzonspor(D), Kasımpaşa. Yani direk olarak gördükleri rakiplerinden 5 ile karşılaşacaklar. Ayrıca ligde iddiası bulunan takımlara karşıda maçları olduğunu unutmamak gerek. 

Diğer takımlar hakkında uzun uzadıya  analizler yapmak şuanda çok gereksiz. Küme düşme hattı aşağı yukarı belli. Bu hafta Beşiktaş karşısında alacakları mağlubiyet ucundan azıcık Trabzonspor'u da potaya sokacak. Yalnız git-gel yaşayacak takımlar ise bizim haricimizde, Orduspor, Elazığspor, İBB ve Karabükspor olacak gibi. Sivasspor ve Gaziantepspor diğer takımlara göre hem daha tecrübeli hem de iki takımda güzel bir hava yakaladı.

Sezon başındaki düşecek takımlar hakkındaki ön görüm Elazığspor, İBB ve Karabükspor'du. Hatta bunu sosyal medyada Dişi Şeytanlar Grubu lideri Gülşah Filik sorduğunda cevaplamıştım. Bizim takım hakkında da endişelerim fazlasıyla vardı. Ama düşmeyi kendimize asla yakıştırmıyordum. Bugün baktığımızda karşımızda çok acı bir tablo var. Bunu kabullenmemiz gerekir. Yalnız düne kadar sönük olan ışığımız bugün yeni bir hamle ile tekrar yanacak gibi.

Hakan Kutlu'yu beğenmemek ya da eleştirmek için çok geç. Şu saatten sonra teknik analiz konuşmak yada bunları düşünmek çok saçma. Hakem hatası ile alınacak 1 puana bile razı olunacak bir dönemece girdik. Şimdi taraftarımız sabırlı olmalı ve takımımızdan güzel futbol beklentisine girmemeli. Her maç bizim için final ve alınacak her puan bizim için altın değerinde. 

Unutmayalım ki; 1982-83 sezonunda Antalyaspor'dan 1 gol fazla atmış olsaydık tekrar bu lige dönmek için 29 sene beklemeyecektik!..


Hiç yorum yok: