26 Ağustos 2013

Jose'nin Bahtı Bir Kez Daha Açılır mı?


Şimdi zamanı mıydı diye düşünebilirsiniz aslında. Herif takımın başına geçeli 2 ay oldu neredeyse.. Aslında 6 ay öncesinden belliydi de...

Bay kibir abidesi Jose Mourinho'dan bahsediyorum. Bugün Chelsea başında Manchester United deplasmanına çıkıyor. Aslına bakarsanız Sir Alex Fergusson'dan sonra takımın başına geçebileceğini düşünüyordum. Hatta Sir'in bu konuda bazı demeçleri de olmuştu geçmiş zamanlarda ama O, yedi yıl aradan sonra tekrar Maviler'i tercih etti.

Porto'dan sonraki durağı olan Maviler'de başlarda çok iyi işler çıkaran Jose Mourinho, sonrasında bir Shevchenko transferiyle resmen çöküşü yaşamıştı. Gerçekten asıl olan bu muydu? Sadece Shevchenko muydu Jose'nin hazin sonuna mal olan?

Bence hayır...

Premier Lig kurulduğundan bu yana bir Manchester United gerçeği vardır. Sir Alex öyle bir hegomanya kurmuştu ki tarih bile bunu reddedemez. Her döneme imza atan Manchester United... Yani Kırmızı Şeytanlar istemediği sürece başka takımın şampiyonluğu beklenemez duruma geldi.

Porto'dan Devler Ligi'ni kazanarak gelen ve yıllık 9 milyona imza atan Jose, o dönemde resmen manager oyunu oynuyordu. Rus patronu sayesinde alınabilecek ne kadar oyuncu varsa kadrosuna katan Mourinho, Mavilere 50 yıl sonra ilk şampiyonluğunu yaşatmıştı. Evet başarılıydı ama derinlerine indiğinde arka planda yatan sebepler Mourinho'nun lehine idi.

Kırmızı Şeytanlar o dönemde bir kabuk değişimine gitmişlerdi. Para harcamak istemeyen Amerikalı patronları da Jose'nin ekmeğine yağ sürmüştü. Fergusson'un kadrosu o kadar kötü değildi ama etrafa milyonlar saçarak transfer yapma gibi bir lüksleri de yoktu. Ronaldo henüz yirmili yaşlarının başındaydı ve o kıvrak zekasını henüz sahaya yansıtamıyordu. Ruud van Nistelrooy'da Gabriel Heinze ile Real Madrid hayallerini gerçekleştirme peşindeydiler. Diego Forlan'ın kadroda olduğunu kendi taraftarları bile hatırlamıyordu. Pique bugünkü Barcelona performansından çok uzakta, Ferdinand ise sakatlıktan bir türlü başını kaldıramıyordu. Birde kaleci problemlerini unutmamalı...

Chelsea'nin ezeli rakibi Arsenal ise bir önceki sezon 50 maçlık yenilmezlik serüvenini kötü bir hakem yönetimiyle kaybetmiş ve hala etkisinden kurtulamamıştı. Bugün kü Manchester City'nin ise esamesi bile okunmuyordu. Yani Jose'nin tek rakibi Kırmızı Şeytanlar'dı. Elindeki maddi imkanlarla iki sezon üst üste şampiyon olan Jose, sonraki sezonlarda Manchester United'in tekrar kendine gelmesiyle şampiyonluktaki hegomanyasını çabuk yitirmişti. Kırmızı Şeytanlar'da önce lig şampiyonluğunu, ardından FA Cup ve sonrasında Devler Ligi'ni kazanarak Jose'ye tadında bırak mesajı veriyordu..

Bugün Jose Mourinho yine Premier Lig'de. Ve karşısında bulabileceği en büyük ve en önemli rakibi olan Ferguson yok. David Moyes'in de Jose'ye karşı galibiyeti yok. Yine şans faktörü Bay Kibir'in yanında ve bugün Old Trafford'dan alacağı galibiyet O'nun tekrar bahtının açılmasını ve Real Madrid'de yaşadığı ezilme hissiyatının tekrar moral motivasyona dönüşmesini sağlayabilir...

Hiç yorum yok: