26 Ağustos 2013

Orduspor - Mersin İdman Yurdu Maç Analizi

Öncelikle 2013-14 sezonunun hakkımızda hayırlı olmasını canı gönülden dileyerek yazıma başlamak istiyorum. İlk maç,ilk heyecan,ilk buluşma... İnsan ister istemez maç saatine doğru dakikaları sayıyor. Fakat daha ilk maçtan kulübün amatör kafadan kurtulamadığına bir kere daha şahit olup kahroluyoruz.

Yazımda sahada oynanan oyun ve belirli oyuncuların performanslarını ele alıp gelecek haftalar üzerindeki durumumuzu yazacağım. Fakat ondan önce yazmayı düşündüğüm bir nokta var ki insanın canını fazlasıyla sıkan türden.

Dün hatırlarsanız maç kadrosu açıklandığında hepimizin gözleri Mahmut Temür, Wissem Ben Yahia ve Adem Güven'i aradı. Mehmet Yıldız'ın kadroda olmayışı zaten sürpriz değildi, çünkü takıma henüz yeni katılmıştı.

Ben Yahia'nın ise yabancı kontejanına takıldığını gördük. Peki ya Adem Güven ve Mahmut?

Twitter'daki @miycomtr hesabından yapılan açıklama fazlasıyla ilginçti:

"Mahmut Temür,  Coşkun Kayhan ve Adem Güven ise lisans işlemleri yetişmediği için kadroda yer almadı."

Bu nasıl bir amatörlük bu nasıl bir işbilmezlik örneğidir aklım hayalim almıyor.Gerek yerel basında oyuncu performanslarını yazan gerekse antremanları izleyen taraftarlarımızın hepsi Mahmut'tan söz ederken siz bu oyuncunun lisans işlemlerini nasıl çıkartamazsınız? Bu oyuncu uzun süreden beri kampta ve takımla beraber hazırlık maçlarında görev alırken bu sürede sizin bahane olarak ortaya attığınız "evraklar" nasıl yetişmez?

Yurtdışından 1 günde getirilip aynı gün içerisinde lisans işlemleri tamamlanıp ertesi gün ilk 11'de sahaya çıkan futbolculara şahit olunca bunların mazeretlerine kulak asmak inanın içimden hiç ama hiç gelmiyor.

Mersin İdman Yurdu Kulüp Yönetimi daha ilk maçtan geçen seneden dersler almadığını bizlere ispat ettiğine göre geriye kalan maçlarda Allah hepimize sabır versin diyor ve maç analizine geçiyorum:


Orduspor takımının geçen hafta Adanaspor önündeki şovunu görmemize rağmen Ordu'ya fazlasıyla iddiali gidiyorduk. Sebebi de Adanaspor'un sahada oynadığı rezili rüsva oyunun Ordu'nun skorundaki katkısıydı Keza Orduspor taraftarları da bunun bilincinde ve bizimle oynayacağı maçın onlar açısından çok zor geçeceğini iyi biliyorlardı.

90 dakikalık süre içerisinde anladık ki taraftar boşuna "SOL AÇIK - FORVET" demiyor. Kenan'ın dün saç baş yolduran kaçırdığı  o golü bir yana koyarsak, sahada elinden gelen mücadeleyi verdi. Şu an için onun yeterli olup olmadığını söylemek erken olur, çünkü fazla pozisyona sokulamadı. Mehmet Yıldız eski formundan bir hayli uzaktayken ondan ne denli verim alınabilir o  da ayrı bir soru.

"En iyi sezonundan daha iyi kamp dönemi geçirdi" denilen Nduka malesef ve malesef rezilleri oynadı. Ona verilen şans bu takımda kimseye verilmedi ancak ondan istenilen verim bir türlü alınamadı, bundan sonra da alınacağı konusunda derin endişelere sahibim.

Sol bekte görev yapan Murat Kalkan hem savunmada hem de ileriye çıkışlarda çok kötüydü.Eğer aldığım duyumlar doğruysa oraya bir transfer gelecek zaten gelmeli de. Yoksa orası gelecek maçlarda otobana döner.

İlk yarıdaki berbat oyun,ikinci yarıda oynana oyunla biraz yüzleri güldürse de aslında bunun sakatlanan Orduspor oyuncuları ile de doğrudan ilişkisi vardı. Peki hep mi karamsar tablolar vardı tabi ki hayır. Onlardan daha fazla olup bizleri umutlandıran gelişmeler de yok değildi:

Dün özellikle savunmada Mitroviç ve Efe'nin performansları muhteşemdi. Özellikle Mitroviç en kritik anlarda tehlikenin büyümesine hep engel oldu. İnşallah bu ikili bu performanslarını daimi olarak sürdürür.

Orta sahada Raheem Lawal geçen seneden bildiğimiz gibiydi. Yeri geldiğinde kritik müdahelelerde bulundu, yeri geldiğinde de takımı hücuma çıkarmaya çalışıp bir köprü vazifesini üstlendi.

Dün Hakan Hoca'nın Eren Tozlu hamlesi hücum hattında biraz daha hareketlenmemize katkı sağladı, ancak Nurullah konusunda hocamızın geç kaldığını düşünüyorum.

Gelecek haftalar için benim görüşüm Nduka'nın kızağa çekilip Ben Yahia'nin ilk 11'e girmesi yönünde olacak. Geçen sezon Adana Demirspor'da harikalar yaratan ve orada taraftarların sevdiği ilk Mersinli olan Nurullah Kaya kesinlikle bu takımda oynamalı.  Mahmut Temür eğer 10 numara pozisyonunda eline ipleri alırsa ileri uç hattı daha fazla pozisyona girecektir.  

Bir taraftar  olarak gelecek haftalar açısından umutluyum, ancak hazır süre varken:

"SOL AÇIK - FORVET"

Son olarak Türkiye'nin bir ucundan bir ucuna giden Şeytanlar'a bir kere daha teşekkürle bitirelim.

Esen kalın..

Hiç yorum yok: