9 Nisan 2013

Mutluluk...


Eşi Montse ile Vilanova...

Türk Futbolunun Karanlık YüzüYıllardır medyada sıkça tartışılan; konuşulan bir gündemdir Anadolu futbolunun bir türlü ilerleme kaydedememesi.Sürekli de ligde yabancı kontenjanının fazla olması, Anadolu takımlarının sponsor gelirlerinin diğer kulüplere göre daha düşük seviyelerde olması gibi çeşitli nedenler sürülür öne. Dün akşam oynanan Galatasaray-Mersin İdman Yurdu maçı sonrası ise çok fazla gündeme getirilmeyen; daha doğrusu gündeme getirilmesinin belirli kesimlerce rahatsızlık duyulduğu İstanbul takımlarının Anadolu'ya karşı kollandığı gerçeği bir kez daha ortaya çıktı.

Saha kenarında bir antrenör..Milenyumda gerek Avrupa'da, gerek Türkiye'de aldığı başarılardan sonra dünyanın parmakla gösterdiği bir antrenör..Çizmede Milan'ı, Fiorentina'yı çalıştırmış; Türk Milli Takımı'nı Avrupa 4.sü yaparak kariyerinde zirveye ulaşmış bir antrenör..Fatih Terim'den bahsediyorum..Hani şu "İmparator" dediğimiz.

İmparator'un karizması hafta içi Madrid'de çizildi.Dün akşam da henüz 3. dakikada geriye düşüp bir de takımı 10 kişi kalınca kriz geçirdi.Hakemin kararlarını tartışmaya gerek yok.Süleyman Abay kariyeri boyunca belki de en iyi maçını yönetiyordu ilk 45 dakika.Fakat II. yarıda Terim'in ve Galatasaray'lı Melo, Hamit gibi kariyerli oyuncularının saha içinde yaptığı Fair-Play dışı hareketler hakemin yönetimine doğrudan etki yaptı.

Terim tribüne gönderildiğinde çok fazla şaşırmadık.Bizi asıl hayrete düşüren Hasan Şaş ve Ümit Davala'nın anlam veremediğimiz tepkileriydi..Sanki Süleyman Abay Galatasaray'a karşı psikolojik bir hareket yürütüyormuş gibi hakeme ve karşılaşmanın dördüncü hakemine ağır çıkışları yüzünden sırasıyla Hasan Şaş ve Ümit Davala da tribüne gönderildiğinde Galatasaray zaten skor olarak üstünlüğü ele geçirmiş ve amacına çoktan ulaşmıştı..

Maç 3-1 Galatasaray'ın üstünlüğü ile tamamlandıktan sonra Mersin İdmanyurdu'lu oyuncular maç sonrası rakip takımın oyuncularını tebrik ettiler.Sahada sürekli sert hareketlere, II. yarıda hakem tarafından verilen yanlış kararlara , kısacası yapılan tüm oyunlara rağmen bu büyüklüğü gösterdiler. Hakan Kutlu maç sonrası basın toplantısında üslubunu koruyarak çok güzel bir konuşma yaptı. Bugün, bu konuşma basında çok fazla yer bulmamasına rağmen tüm Türkiye Kutlu'yu ve ekibini tebrik ediyor ve örnek gösteriyor.Kutlu'nun da dediği gibi bazen kaybederken bazı şeyler kazanılır..

TFF-MAHKEMELER-PARLAMENTO

Türk futbolunun gelişimi için mücadele edecektiniz; sanırım Türk futbolu dediğimiz zaman anladığınız tek şey şike davaları, 3 büyüklerin ligdeki konumu ve havuzdaki payları gibi konular.

Bu ülke 10 yıldır Fatih Terim'i, Aziz Yıldırım'ı, Milli Takım'ı tartışıyor; onları konuşuyor.
" Aziz Yıldırım serbest kalsın mı; ceza alsın mı ?"
" Fatih Terim'in cezası ertelensin mi ertelenmesin mi ?"
" Milli Takım'ı kim çalıştırmalı ? "

10 yılda futbolda "Ayşegül'ün Maceraları" gibi yaşamadığımız hiçbir şey kalmadı.Onlar her şey oldu veya olsun..Peki Tür futboluna ne oldu ? Türk futbolu ne olacak ?
Anadolu takımlarının önü ne zaman açılacak ?
Havuz sisteminde ne zaman adaletli bir sistem sağlanacak ?
Yayıncı kuruluşlar ne zaman tarafsızlığını ilan edecek ?..

Bu sorulara mantıklı cevaplar verilmeden; Anadolu'nun hakkını Anadolu'ya vermeden, TFF'nin ve şu çok övünülen Spor Bakanlığı'nın yaptığı kulağa hoş gelen açıklamaların hiçbir değeri yok.

"Aynası iştir kişinin; lafa bakılmaz ! "

Yukarıdaki ara başlıktaki sadece bir kurum bile kafasını kaldırıp ya da içine döndürüp kendini esir ettiği zihinsel zincirlerini kırabilirse büyük bir zafer kazanılmış sayarım !

Bir şey anladınız mı ?

8 Nisan 2013

Olmadı Hocam! Yakışmadı...


Sahada Fatih Terim şovu vardı evet... Bunu 4 yaşındaki kızım bile gördü. Baba bu adam ne yapmaya çalışıyor diye bana destek bile oldu. Yaşım 28 ve bu ilk değil. Terim bunu defalarca yaptı-yapıyor-yapacak. Kendi de diyor zaten. Ben kendime ne yakışıyorsa onu yaptım diye. Ondan zaten daha ılımlı bir hareket beklemiyorum ama en azından maçı izleyen çocukların olduğunu biri ona hatırlatmalı...

Benim asıl sitemim Hakan Kutlu hocamıza. Maç sonu açıklamaları gerçekten taktire şayandı ama 1-0 önde olduğumuz ve rakibimizin 10 kişi kaldığı bir maçta takımı geriye yaslayıp, oyuncuları iyice strese sokması bana göre kabul edilemez. Kutlu'yu çok seviyorum ve bu takımın başında en çok görmek istediğim teknik adamların başında gelir. Lakin kazanabileceğimiz bir maçı daha ikinci yarının başında rakibe kendi eliyle teslim etti. Belki O'nun da bu konuda mantıklı bir açıklaması vardır...

Uzun uzun yazacak değilim ama tekrar başa dönüp Fatih Terim'e bir soru sormak istiyorum; 9 Nisan'da oynayacakları Real Madrid maçı da İstanbul'da TT Arena Stadı'nda oynanacak. Maçın hakemi kim bilmiyorum hatta ilgilenmiyorumda. Benim sorum Terim, Real maçında da Süleyman Abay gibi bir yönetim sergileyecek hakem olursa aynı tepkileri verecek mi yada verebilecek mi? Hani kendisine ne yakışıyorsa onu yapıyor ya, olası bir hakem faciasında aynı şekilde hareket etsin ben çıkıp gerçekten Terim'e ömrümün sonuna kadar destek olacağım.

Şunu da biliyorum ki; bu yazımın arkasından taraflı kişiler yorum yapacaklar ve kendilerince Terim'in davranışlarında haklı olduğunu yazacaklar. Terim'in yaptıklarını kendilerince mantıklı bir şekilde savunacaklar. Hatta kimisi ileri gidip hakaretler edecek. Ben burada Fatih Terim'e haksızlık yapıldı yada Terim yaptıklarında haklıydı gibi konulara girmedim. Ben sadece 50 küsur yaşa gelmiş ve toplumda belirli bir yeri olan bir spor kulübünün ve o spor kulübünün bir çalışanının yaptığı ve sergilediği davranışın ne kadar yanlış olduğunu ve de bu yanlışın da ısrarla devam ettiğini anlatmaya çalıştım. Unutmayalım ki maçları sadece sizler izlemiyorsunuz. 4-5 yaşlarında hayata yeni tutunmaya başlamış ve kendisine bir taraftar kimliği arayan çocuklarımız da izliyor. Bunu asla unutmayın!