18 Haziran 2013

Transferler ve Kongre Öncesi


                Malumunuz eğer bir futbol organizasyonu yoksa futbolseverler için yaz mevsiminin tek karşılığı transfer ve yapılanma oluyor. Ligden düşmemizin kesinleşmesinin ardından yine burada kimlerin kalması gerektiğini kimlerin gitmesi gerektiğini yazmıştım. Benim en favori listemde

                 Ivan de Souza - Joseph Boum - Nduka - Raheem Lawal -Ben Yahia - Mitroviç vardı.

                Bu oyunculardan Mitroviç – Lawal – Ben Yahia ve Nduka’nın takımda kaldığı açıklanmıştı. Nereden bakarsanız bakın bu oyuncuların PTT 1.Lig düzeyi için yeterli olduğu fazlasıyla aşikar. Keza, Nduka’nın PTT 1.Lig’de neler yaptığını, neler yapabileceğini çok iyi biliyoruz. Takıma ikinci devre katılan Raheem Lawal’ın orta sahada pas organizasyonlarından ne denli katkı verdiğini hepimiz gördük, zira o gittikten sonra Adana Demirspor orta sahası fazlasıyla bocaladı.  Ben Yahia’nın ise bu takımda kalması şahsen beni fazlasıyla sevindirdi. Özellikle geçen seneki bu düşüşte katkısı olan oyunculardan biriydi. Lakin biz onun neler yaptığını Süper Lig’de ilk sezonumuzda gördük. Bu sene belki de onun kendini affettirme senesi olacak.

                Hakan Kutlu’nun bu kararda rol oynaması ve yapılan transferlerdeki etkisinin ne denki fayda sağladığını görüyoruz. Geçen senelerde hatırlarsanız transfer gündeminde oyuncuları dillendirip elinden kaçıran, transfer sezonunun bitmesine yakın oyuncu bulacağım diye emeklilik yaşına gelmiş futbolcuları getiren bir kulüp vardı.  Bu sene şimdiye dek Emrah Bozkurt, Kenan Şahin, Mahmut Temur transferleri yapıldı. 


                  Mahmut Temur için şu an konuşmanın erken olduğunu düşünüyorum. Dünyanın en sıradan en vasat topçularının bile videolarda bir Messi, İniesta olarak göründüğünü biliyoruz. Fakat bu oyuncuyla fazla kulübün ilgilenmesi ve onu izleyenlerin yaptıkları yorumlar ciddi anlamda bu oyuncudan beklentileri yükseltiyor. Gelelim Emrah ve Kenan transferlerine. Ne yalan söyleyeyim, ben bu kulüpten böyle mantıklı transfer beklemezdim. Kenan Şahin ve Emrah Bozkurt’un Erciyes’te verdiklerini gördükten sonra yeniden şampiyonluk için kurulacak kadroya bu iki ismin alınması son derece isabetli bir tercih olmuş. Özellikle Emrah’ın kesinlikle PTT 1.Lig’in en iyi forvetlerinden biri olduğu görüşündeyim.  Şu anda transfer çalışmaları devam ediyor ve gündemdeki isimlerin çoğu bu takıma katkı verecek isimler.

                Gelelim kongreye… Göstermelik kongre desek daha doğru olur sanırım. Muhtemelen Kahramanlı tek aday olarak çıkacak ve yeniden başkan seçilecektir. Ona çok da kızmıyorum aslında. Düşünsenize onu sorgulayacak bir tane aday bile çıkmadı, çıkamadı. Sadece kendi gündemimizde yarattığımız Hüseyin Çalışkan ki onun bile 2 gün sonra yalanlandığını hepimiz duyduk.  Normal zamanda orada burada eleştirileri ardı arkasına sıralayan kesimler ne yönetimde ne de başkanlıkta bir koltuğa talip. Bu blogda yönetimi ve başkanı en fazla eleştiren birisi olarak soruyorum sizlere, daha 1 tane aday bile bu adamların karşısına çıkamıyorken bu adamların istediği gibi at koşturmasına kızmamız garip değil mi?

Türkiye’nin büyükşehirlerinden Mersin’de Mersin İdman Yurdu’na sahip çıkacak 1 tane başkan adayı çıkamıyorsa eğer yazıklar olsun bu şehirden ceplerini doldurup en ufak katkıyı veremeyenlere. Son olarak daha Mersin’deki adamın bile zar zor haberinin olduğu Akdeniz Oyunları başlıyor, hayırlı uğurlu olsun. Bu oyunlardan sonra gelecek yeni stat ve tesislerimiz de takımımıza hayırlı olsun, umarım altyapı konusundaki ilerleme çalışmalarının başlangıcı olur.

Esen kalın…

17 Haziran 2013

Bravo Mehmet Özdilek


Bu blogu takip edenler bilirler.. Hiç haz almam Mehmet Özdilek'ten ama bu konuda alkışı hak etti açıkçası. Hatırlarmısınız bilmiyorum ama Nurullah Sağlam göreve başladıktan hemen sonra, Kartalspor'u İstanbul'da 1-0 yendiğimiz maçtan sonra şöyle demişti: ''Tesis yoksa bende yokum!''

Sene 2011'in başlarıydı bu açıklama geldiğinde... O günden itibaren bir tek kazma vurulmadı tesisleşme adına. Hep siyasi açıklamalar geldi, başlıyoruz açıklaması geldi ama bir türlü başlanılamadı! Yapılamadı!

Arkadaşlar tesis yoksa futbolcu transfer etmekte yetiştirmekte çok zor! Artık devir değişti. Para elbette çok önemli bir faktör ama parayı bulmak adına futbolcu yetiştirip satmak daha önemli. Porto'nun son 10 yıldaki transfer geliri 363 milyon euro! Biz ise elimizdeki Joseph Boum'u pazarlamaktan bile aciz bir durumda ve tesisi olmayan bir kulüp konumundayız.

Gelelim asıl meseleye... Mehmet Özdilek bilindiği üzere Antalyaspor'la yollarını ayırdı. Boşta kalan teknik adama Karabükspor talip oldu. Hani deplasmanda oynadığımız maçta bize MİY kümeye diye bağıran güya kardeş bilinen kulüp! Neyse Amigo Tuncay Ağabey'in hatırını düşünerek Karabük faslını geçip asıl meseleye tekrar döneyim.

Mehmet Hoca geçen haftaki görüşmeden sonra Karabükspor'a ret cevabı verdi. Sebep olaraktan tesisleşmenin olmamasını gösterdi. Tesisi olmayan bir kulüpte çalışamayacağını belirtti. Alnından öpülecek bir davranış gösterdi. Şimdi Mehmet Hoca'nın açtığı yoldan diğer teknik adamlarda yürüse bu ülkedeki en büyük kanayan yara iyileşecek ama futbolumuzdaki sözüm ona kene teşbihli teknik adamlar var iken bu iş çok zor keza...

Mehmet Özdilek ret cevabı verir ama kariyerinde 20-30 küsür farklı takımda çalışmış teknik adamlar göreve tabir-i caizse hooop atlar. İşte bu olmamalı. Bizim yerli teknik adamlar bunu bir prensip olarak kabul görmeli. Tesisini yapmayan yada yapmak adına çaba sarf etmeyen takımlarla çalışmamalı.

Ben kendimi bildim bileli biz tesis inşaa etmeye çalışırız. Her sene aynı nakaratlar okunur durur. Ali Kahramanlı beyefendi de aynı nakaratları göreve geldiğinden beridir okuyor. Bu sezon bitireceklerine dair basından okumaya başladık yine. Lakin hala kazma dahi vurulmuş değil!

Bize de Mehmet Özdilekler lazım gibi...

En Güzel Mabedler...


Yetmez ama Evet!


100 Points


Kısaca Adriano Correia


Villa and Cristiano