12 Aralık 2013

Hangi Ricardo?

Ricardo Andrade Quaresma Bernardo...
Ülkemizde Q7 diye çokça dillendirildi. Çok şey beklenildi ama akıllarda kalan sadece meşhur trivela vuruşlarıydı. Şimdilerde çok itici bir spor yorumcusu olan Ümit Özat'ın zamanında sol kanattan sağ ayağının tersiyle yaptığı ortaları eleştiren zihniyet Q7'nin trivelasını öve öve bitirememişti.

Ricardo Domingos Barbosa Pereira...
O'nu tanıyan pek yok aslında. O'da Portekizli ve adaşı Querasma ile aynı mevkinin oyuncusu. Oyun stilleri o kadar çok benziyor ki... Tıpkı isimlerinin Ricardo olması gibi. Yalnız Pereira'nın trivelası şu sıralar pek yok.

Konumuz Porto'nun transfer politikasıydı ama biz yine işin magazinsel boyutuna daldık. Ümit Özat'ı bile yad ettik.Her neyse..

Geçenlerde ajanslara düştü. Querasma ocak ayında Porto'ya geri dönecek diye bir haber... Gerçeklik payı nedir bilmiyorum ama Portekizli bloggerlar Porto B takımında oynayan Pereira'nın Querasma transferiyle önünün kesilmesini istemiyorlar. Nedeni çok açık. Ricardolardan Querasma olanı 30'u bitti 31'e girecek. Son 5 sezonda ise ne verdiği meçhul! Ricardolardan Pereira olan ise henüz 20 yaşında. Şöhret basamaklarını yavaş yavaş tırmanıyor. Tıpkı Q7 gibi Sporting Lizbon altyapısı çıkışlı. Milli takım düzeyinde hemen her kategoride oynadı. En son maçını İsrail U21 takıma karşı oynadı.

Ve..
Bu yaz başında Porto'ya 3 yıl imza attı. Yanında Tiago Filipe Sousa Nóbrega Rodrigues'i de getirdi. Rodriges'i ise şimdilik bir kenara not alın. Gelecekte adını duyduğunuzda yanında milyon dolara transfer oldu klişesini de duyarsınız...

Şimdi başlığa tekrar geçelim. Porto için her potansiyel genç oyuncu milyon dolar demekken 31 yaşına gelmiş ''Ricardo Andrade Quaresma Bernardo'' mu? Yoksa 20 yaşında ve selefi Q7 ile aynı stilde olan ve de potansiyel milyon dolar olan ''Ricardo Domingos Barbosa Pereira'' mı?