13 Haziran 2014

Scolari'nin Bireysel Kumarı

Ve beklenen gün geldi. 2010 yılına kadar kupayı en son kazanan takımın açılış maçını oynadığı Dünya Kupası ev sahibi Brezilya'nın Hırvatistan ile oynadığı maç ile startını verdi. Futbola doyduk mu diye sorarsanız hemen herkesten aynı cevabı alırsınız: HAYIR

Scolari daha önce Lucescu ile hiç görüştümü yada hiç bir maçını izledi mi bilmiyorum ama saha kenarında Lucescu'yu çokça hatırlattığını belirtmek isterim. Tıpkı Romen teknik adam gibiydi Brezilyalı. Meslektaşı gibi babacan ve sevimli. Maç sonundaki açıklamalarıda fazlasıyla Lucescu variydi. Neymar'ın üzerine kurduğu takım bizlere Lucescu'nun 2003 yılında Beşiktaş'ta Sergen'in üzerine kurduğu takımı anımsattı.

Oysa Brezilya fazlasıyla bol yetenekli oyuncuya sahipken Scolari orta sahaya 2 adet işçi (Luiz Gustavo ve Paulinho) onların amiri olarakta sahaya Neymar'ı çıkarmış. Neymar'ı hoş tutarak kupaya uzanmak nasıl bir kurgudur ve ne kadar güvenlidir bilemiyorum ama şimdilik Japon hakem sayesinde tutmuş görünüyor.

Maça üzerinde ev sahibi olmanın baskısı ile başlayan Brezilya'da ilk 11 herkesin beklediği gibiydi. Bu sezon Tottenham'da fazla forma şansı bulamayan Paulinho ve Luiz Gustavo ile orta sahada mücadele gücünü yükseltmeyi hedefleyen Scolari, Neymar ve diğerlerinin (Oscar, Hulk ve Fred) bireysel yeteneklerine güvenmeyi tercih etti. Bu da Brezilya'nın sahada organizasyon eksikliğine yol açtı. Maça damga vuran ve Brezilya'nın kazanmasına yol açan detay da bu oldu. Bireysel yetenekler bireysel hataların önüne geçti.

Scolari'nin maç sonundaki açıklamarı da kupaya nasıl hazırlandıklarını kısaca özetler gibiydi. ''Neymar özel bir oyuncu ve O'nu sahada hoş tutmalıyız.'' Yani takımdaki 10 futbolcu sadece Neymar üzerine oynayacak. Oysa 2006-2010 yılları arasında görev yapan Dunga takımı kurgularken yıldız isimleri değil takım oyununu ön planda tutmuş ve önemli işlere imza atmıştı.

Hırvatistan'da değinecek olursak onlar Brezilya'dan takım olma yönünde bir adım daha öndeydiler ama bireysel hataları maçı kaybetmelerine yol açtı. Modric hala Şampiyonlar Ligi Kupası'nın verdiği mutluluğu unutamamış. Keza Rakitic'de Sevilla ile kazandığı Avrupa Ligi Kupası'nın...

Hiç yorum yok: