2 Ocak 2015

Rusnak, Xavi, İniesta Sarmalı

Albert Rusnak... Manchester City'nin ürünlerinden. City O'nu son bir kaç sezondur kiraya veriyor. Premier Lig kulüpleri bu işleri seviyorlar. Chelsea'de son dönemlerde bu işleri çok yaygınlaştırdı. Slovakya, Belarus gibi ülkelerde parlamaya başlayan isimleri alıp Hollanda Eredevise kulüplerine kiralıyorlar. Miroslav Stoch gibi mesela.. Bir ara Nuri Şahin'de denemişti şansını oralarda. Hatta kariyerindeki dönüm noktası olmuştu Bert van Marvick'li Feyenoord günleri. Daha bir çok örneği var... Arsenal bir dönem Belçika'da ( Beveren takımıyla ) bu işleri yapmıştı. Yaya ve Kolo Toure kardeşler bu projenin ürünleri olmuştu. 

Rusnak, bu sezon başında Cambuur'a kiralanmıştı. Devre arasında Groningen kaptı. Zaten sözleşmesi de sezon sonu bitiyor. Ofans oyuncusu. Forvet arkası ve her iki kenar forvet rolünde oynuyor. Eredevise'de pek yaygın olmasa da son dönemlerin meşhur sahte 9 rolünde de izleyebiliriz zaman zaman... Zira Cambuur'da teknik direktör Henk de Jong Go Ahead Eagles maçında sahte 9 olarak Ogbeche'yi kullanmıştı. Rusnak 10 numara rolünden sol kenara o maçla birlikte geçmişti.

İngiltere nasıl ki futbolun beşiği ise Hollanda'da Total Futbol'un yapımcısı hatta yaratıcısıdır. Bir çok futbol sever Total Futbol'un yaratıcısı olarak Johan Cruyff'u bilsede asıl icat eden Rinus Michels'dir. 1974 Dünya Kupası'nda Hollanda ile Dünya İkinciliği kazanmasında bu sistemin etkisi çok büyüktür. O turnuvada Hollanda ile boy gösteren Cruyff, Total Futbol'u evrenselleştiren kişidir aslında. Yaratıcı değildir zira... 

Xavi Barcelona ile Şampiyonlar Ligi'ni kazanırken başarılarının sırrını ''El Rondo'' sistemine bağlıyordu. El Rondo'nun temelini; ''kaleci dışındaki diğer tüm oyuncuların boşa çıkıp pas alması ve boştaki diğer arkadaşına pas atması'' şeklinde kısaca özetleyebiliriz. (Pep Guardiola bu işe Barcelona ve Bayern Münih'te kaleciyide dahil etmiştir ki buda işin bir diğer detayı.) Eredevise'de Rondo Sistemi çok yaygındır. Hemen her takım uygulayıcısıdır. Hemen her takımda Xavi benzeri bir merkez orta saha vardır. Heerenveen'de Sinkgraven, Den Haag'da Bakker, Zwolle'de Drost, Twente'de Mokotjo, Ajax'da Klassien, Villem II'de Messaud, Vitesse'de Pröpper, Heracles Almelo'da Bel Hassani, Feyenoord'da Clasie gibi... Yalnız PSV'de olay biraz farklıdır. Onlar iki orta ofans oyuncusu kullanırlar. Arkasında da teknik bir önlibero kullanırlar. Örneğin; Guardado önlibero, Wijnaldum ve Meher'de orta ofans oyuncularıdır. Kalibresi yüksek maçlarda Hendrix'le orta sahayı farklı varyasyonlarda şekillendirirler. Bu sezon oynadıkları Ajax, AZ Alkmaar maçlarında bunu gördük mesela.

Barcelonalı oyuncular Rondo sisteminin bir antrenmanı olan 5'e 2 oynarken...

Şimdi Rusnak üzerinden Groningen'e gelelim. Rusnak ligin ilk yarısında Cambuur'da 13-14 hafta merkez orta sahaya yakın oynadı. Son maçlarda sol hücumcu olarak kulandı de Jong. Şimdi Groningen'e geçti. Rusnak çok beğendiğim ve Mersin İdmanyurdu'nda en çok görmek istediğim oyunculardan biridir. Bana göre Cambuur'u sezon içinde taşıyan 3 oyuncudan biri de Rusnak'tır. Lakin Groningen'e geçerek doğru yapmış mıdır derseniz durup düşünürüm. Evet van de Loi'nin elinde Antonia dışında bir kanat oyuncusu yok. Antonia bir sağda bir solda oynuyor. Rusnak'ı da alma sebebi oyuncunun son 3 maçında sol kenarda oynamasıdır. Ama Rusnak sol yada sağ kenarda mutlu olur mu? Rusnak Cambuur'da uzun süre Xavi rolündeyken, Groningen'de İniesta rolüne geçecek. Oysa Cambuur'da kalsa Xavi rolünde yani merkez orta sahada kalabilirdi. Şimdi Groningen'de Chery varken, de Leeuw varken Nick van der Velden varken ve sol kenar boştayken Rusnak'ı merkez orta sahada görür müyüz?

Her ne olursa olsun Rusnak Groningen ile sakat olmadığı sürece ilk 11 çıkar. Yalnız bir futbolcunun gelişimi için çok önemli olan 19-23 yaş aralığında futbolunu ne kadar geliştirir orası muamma...

Hiç yorum yok: