10 Mart 2015

Asıl Aktörler Sahne Alırsa...

Günümüz futbolu sürekli değişim gösteren, sürekli yeni arayışları beraberinde getiren unsurlarla donandı. Rinus Michels'in 1974 Dünya Kupası'nda Hollanda'ya oynattığı futboldan sonra takımların taktik anlayışları orta sahaların rolünü başroldeki aktörlerden daha önemli kıldı. Öyleki geçtiğimiz hafta sonu FB-GS derbisinde de bunun benzerini yaşadık.

23 maçın 16'sında Murat-Sadiku ikilisiyle oynayan Rıza Hoca bu maçta Murat'ı kenarda oturtmayı tercih etti. Oysa Murat ve Sadiku ikilisi sistemin vazgeçilmez iki unsurundan biriydi. Rakip teknik adam Ersun Yanal ise tandemde ilk kez Uğur-Bosingwa ikilisine forma vermişti. Medjani'ye orta sahada Mehmet Topal rolü vermiş hemen önlerinde de Fatih Atik ve Mehmet Ekici gibi bilekleri yumuşak iki oyuncuyu tercih etmişti. Rıza Hoca'nın bu maçtaki asıl planı ise yere daha sağlam basan oyuncularla rakip stoperlerin arasına atılacak toplarla golü aramaktı. Nitekim ilk 15 dakika da bu planı tuttu. O ana kadar hemen herkes bu maçı Mersin İdmanyurdu alır düşüncesindeydi.

Sonrasında son 3 maçında 3 frikik golü atmış Mehmet Ekici sahne aldı. Önce 35'te başroldeydi. Tıpkı bir hafta önce oynadıkları Karabükspor maçında olduğu gibi sahne aldı. Sonrasında 45. dakika da yan roldeydi. Sefa'nın golünün asistini yaptı. Son 8 maçta 8 asist yapmıştı ve bu O'nun için zor bir iş değildi. Aynı Mehmet Ekici bu kez de 57. dakikada yine Sefa ile iş birliğine gitti. Sonrasın da dağılan bir Mersin İdmanyurdu izledik.

Sezonun ilk yarısındaki maçta da Trabzonspor yan toplarla sonuca gitmişti. Maç seronomisinde de gözüme çarpan en önemli detay ise Trabzonspor'un bariz boy avantajıydı. Özellikle Tita'nın da ilk 11'de başlamasıyla Mersin İdmanyurdu bir hayli kısalmıştı. Medjani ve Uğur Demirok'tan yan ve duran toplarda tehlike bekliyordum ama 2 kafa golünü 1.83'lük Sefa Yılmaz attı. Burda da takım defansının adam paylaşımını iyi yapmaması en önemli dersti sanırım. Herkes Cardozo'yu tutmaya çalışınca...

Nihat Neden Asıl Adam Ol(a)maz!

Teknoloji artık hemen her yerde hayatın vazgeçilmezi olmuş durumda. Öyleki futbolda artık olmazsa olmaz bir unsur. Takım analizleri, pozisyon analizleri, koşu mesafeleri, maç esnasında harcadığınız efor ve yaktığınız kalori yani artık her şeyi ölçebiliyorsunuz. Belli ki bu sistem Mersin İdmanyurdu'nda yok. Bunu yapabilecek kurumsal bir yapıdan da bahsetmek epey zor. Bunları anlarım da rakip takımın en etkili oyuncusunu, son 3 maçında 3 frikik golü atmış Mehmet Ekici'yi izlememenin izahını anlayamam. Çok değil daha bir hafta önce Karabükspor maçında neler yaptığı ortadayken...

Hiç yorum yok: