21 Ekim 2015

Detaylar...


Pazartesi gecesi üç bölümlü bir dizi izledik aslında. Dizinin ilk iki bölümü saha içinde, final bölümü de Shota Hoca'nın basın toplantısında sahne aldı. Aslında Kırmızı Şeytanlar'a galibiyeti getiren asıl şifrede Shota Hoca'nın basın toplantısında anlattıklarında gizlenmişti sanki. Öyle ki Gürcü Hoca'nın söylediklerinin bazı bölümleri ekranlara verilmedi... Shota Arvaledze belli ki 30 Temmuz'da oynadıkları Rabotnicki maçından önce yaşananları hala hazmedememiş! Belkide Bordo Mavili ekipteki bu kopukluk Mersin İdman Yurdu'na zafere giden kapının anahtarı olmuştur. Kim bilir...

Sivasspor maçının 57. dakikasıyla geçtiğimiz sezon ki kimliğine bürünen Mersin İdman Yurdu ise bu maça ligin ilk maçı gibi hazırlanmış. Bunu da maçın 62. dakikasına kadar iliklerimize kadar hissettik. Lakin geldiği günden bu yana en iyi futbolunu sergileyen Pedriel'in kırmızı kartıyla da maçın kalan kısmında takımın 7 maçtır galip gelememenin verdiği stresle olan mücadelesini de görmüş olduk. Oysa çok değil 6. haftada oynanan Trabzonspor'un Osmanlıspor maçı önümüzde taze bir örnekti. Osmanlıspor 45+ dakika oynadığı maçı 3-1 kazanırken 10 kişi ile Trabzonspor kalesine 2 gol daha atma başarısı göstermişti.

Bir çok detayı, bir çok hikayeyi içinde barındıran bir maç izledik. Şöyleki: Ligde hücum bölgesinde 118 pasla Gökhan Töre'den sonra en fazla isabet kaydeden Erkan Zengin'in kırmızı kart cezalısı olmasının yanı sıra İtalyanların o pozisyonda forma giyenleri ''Regista'' olarak şereflendirdikleri Mehmet Ekici'yle yaşadıkları kavga olayı, Shota Hoca'nın kalecileri Onur Kıvrak ile ilgili anlattıkları, basın toplantısı öncesi bir Trabzonsporlu Gazeteci'nin kulağımıza fısıldadığı maddi sıkıntılar ve en önemlisi Trabzonspor'un ilk 5 haftada harika işlere imza atan iskelet kadrosunun bu maç öncesinde sakatlık ve ''moralsizlik''den ötürü dağılmasıydı.

Netice itibariyle her iki takım içinde lig yeniden başladı diyebiliriz. Kırmızı Lacivertliler için çıkış zamanı, Bordo Mavililer içinse çöküşün temelleri atıldı. Sadece geçtiğimiz sezon devre arası transfer döneminde 100 Milyon Türk Lirası'nı geçen bir harcama yapan Trabzonspor'un bu maçta son 30+ dakikayı rakibinden bir kişi üstün oynamasına rağmen sahaya süreceği bir yedek santrforun olmaması... Düşündürücü ve her gelişmeye gebe olacaktır.

Hiç yorum yok: