8 Aralık 2015

Biz Bize Yeter Miyiz?

''Believe you can and you're halfway there''

Takip edenler hatırlayacaklardır birkaç hafta önce Bülent Korkmaz için 2007 yılındaki yarım sezonluk Erciyesspor macerası sonrası kariyerinde ibrenin bir türlü yükselişe geçmediğinden bahsetmiştik. Harikalarla dolu futbolculuk kariyeri sonrası teknik direktörlük kariyeri vasatın üstüne hiç çıkamamıştı. En azından eldeki veriler bunu işaret ediyordu.

Geçtiğimiz hafta oynanan Eskişehirspor maçı öncesi ligimizin önemli bir teknik direktörüyle sohbet imkanım oldu. Kendisine Eskişehirspor'dan teklif geldiğini ama takımda ışık görmediği için görevi kabul etmediğinden bahsetti. Tabi kolay değil takım düşüren teknik adam olmak. Bu mesleğe gönül veren hiç bir teknik adam cv'sinde öyle bir detayın olmasını istemez. Bu Bülent Korkmaz içinde son derece geçerli bir anektod. Ve bugün Kırmızı Lacivertli ekip için bir dünya sıkıntı büyüyerek üzerlerine bir çığ gibi geliyor.

Bu minvalde baktığımızda Bülent Korkmaz için istifa en kolay çözüm. Ligin ilk yarısı dahi bitmemiş ve sezon sonu olası bir küme düşmede suçlanmayacak bir kaç kişiden biriyken... Lakin hiç bir sorumluluk olmadan istifa etmek yerine Bülent Korkmaz tam tersine mücadele etmeyi seçti. Demek ki gördüğü bir umut ışığı var. Şehrin görmediği, taraftarın görmediği o ışık! Gelen, destek veren taraftarlığın kötü günde taraftarlık olduğunu gösterenlere asla lafım yok ama gelmeyenlerden tek ricam Bülent Korkmaz'ın maç sonu açıklamalarını bir kez daha dinlemeleri...

Çaykur Rizespor maçına gelince...

Maçı gol yemeden kapatmak takımın psikolojisi içinde çok önemliydi. Bu sezon küme düşme hattında yer alan takımlar arasındaki makasın açılmaması sanırım Mersin İdman Yurdu için kötü giden sezonda önemli detaylardan biri. Bunun dışında takımında ''takımdaşlığı'' hatırlaması çok daha önemli bir detay. Tabi bunda futbolcuların zihinlerinde sadece futbol oynama düşüncesinin olması da çok önemli. Burada da iş yönetime düşüyor. Artık dilenci kültürünü bırakıp kalıcı çözüm bulmaları şart! Her başınız sıkıştığında Belediye yardıma koşsun, iş adamları takıma sahip çıksın nidalarından fazlasını bulmaları gerekiyor.