15 Ekim 2016

Balotelli neden asıl adam olmaz!


Bir gurme, şefin menüsünün tadını size söz ile ne kadar açıklayabilir ki? Anlatır anlatmasına ama yüzüne vuran ifadedir asıl olan. Futbolda da bazı anlar vardır ki bir fotoğraf karesi bütün olayı açıklar. 1.91'lik Schmeichel'in şu kurtarışını bir yere kadar anlatabilirsiniz. Oysa bu fotoğraf karesine futboldan anlamayanlar bile iç çekerek bakacaktır. Peter için kullanacakları tek cümle; ''Sen neymişsin be Schmeichel'' olacaktır.

Bazen sizin anlatacaklarınızı fotoğraf kareleri anlatır dedik ya işte buna çok güzel bir örnek daha... Bu akşam Favre'nin Nice'i Lyon'u konuk etti Alianz Riviera'da. Maçtan önce günlerce Mario Balotelli konuşulmuştu. Lorient maçında gördüğü kırmızı kartın hatalı oluşu ve Balotelli'nin cezasının kaldırılması için Lyon Başkanı Aulas bile fikrini Mario lehine beyan etmişti. Sözüm ona Mario Nice transferinden önce bitik bir oyuncu olarak lanse edilmeye başlanmıştı. Öyle ki Liverpool onun için Nice'den herhangi bir kiralama bedeli talep etmemişti.

Beklenen gelişme reele dönüşmüş ve Balotelli'nin cezası iptal edilmişti Fransız Disiplin Kurulu'nca. Fransa'da Nice forması ile etkili bir giriş yapan Gana asıllı İtalyan'ı herkes sahada görmek istiyordu. Oldu da. 1 saat kadar önce biten maçtan Nice 2-0 galibiyetle ayrıldı ve Ligue 1'de bu haftayı lider olarak kapatmayı garantiledi. Gollerde Bayse ve Seri'den geldi. Senenin modası 3-5-2 varyasyonlarını da izledik her iki takımdan. Keyifliydi elbette.

Foto 1 Balotelli kaleciyle karşı karşıya.
Fotoğraf 1'de dakika 70. Lyon 190 kişi kalmış ve maçı 1-1'e getirmek için mücadelesini sürdürüyor. Hücumdayken topu kaptırdılar ve hızlı gelişen atakta Balotelli kaleciyle karşı karşıya kaldı.

Foto 2 Balotelli vuruşunu yaptı.
Foto 3 Balotelli'nin vuruşunu kaleci Lopes kurtardı.
Foto 3 Lopes'in kurtarışının yakın çekimi.


Sırasıyla Inter, Manchester City, Milan ve Liverpool'da forma giydi Mario Balotelli. Kaleci yakın direkte pozisyonunu almış ve uzak direğe yapılacak vuruş için hazır vaziyette. Lakin vuruş o kadar basit ki...

Şimdi bir diğer görsele geçelim. Dakika 75. Golü atan Seri sağ kanattan sol kanata paralel bir pas attı. Top ceza sahası yakınında Belhanda ile buluşturuldu. Açılar ve uzaklık biraz farklı ama Balotelli'nin ki ile benzer bir pozisyon sayabiliriz.

Foto 4 Belhanda'nın topla buluştuğu an.

Foto 5 Belhanda vuruşunu yaptı.

Foto 6 Belhanda'nın şutu direkten döndü.

Belhanda top ayağına gelir gelmez vuruş pozisyonunu aldı ve uzak direğe çok klas bir vuruş yaptı. Bana göre Balotelli'nin pozisyonun hem daha uzak hem de golü yapmak için daha zor bir kare. Önünde de vuruş açısını kapatmaya çalışan 2 defans oyuncusu var. Top uzak kale direğinden döndü ve atağı olgunlaştıran adam olan Seri'nin önüne düştü. Günün başarılı ismi Seri'de boş kaleye klas bir vuruşla golü atmayı başardı. 

Foto 7 Seri boş kaleye topu gönderirken.

Belhanda kariyer olarak belki Balotelli seviyesine ulaşamadı ama kumaş ve kalite olarak Gana asıllı İtalyan'ın çok önünde. Hani derler ya form geçici klas kalıcıdır diye. Gelelim asıl meseleye.

Foto 8 Penaltı öncesi Balotelli ceza sahasına girmeden Mammana'yı egale etti.

Foto 9 Gaspar'ın Balotelli'ye müdahalesi.

Foto 10 Balotelli'nin Mammana'yı egale edişini farklı bir açısı

Bu karede de gördüğümüz üzere Balotelli'nin topu alışı, alan hakimiyeti ve pozisyona girmesi A sınıf bir santrfor işi. Lakin;

Foto 11 Balotelli'nin kötü penaltı vuruşu.

Bu penaltı atışıda bir o kadar kazma forvet işi. 

Foto 12 Nice taraftarının Lyon Başkanı Aulas'a göndermesi.

Son bir şey daha...

Nice taraftarları Lyon Başkanı Aulas'a göndermede bulunmuş; ''Balotelli ile oynamak için FIFA 17 al.'' 
Çok ince ve naif bir mesaj... Nice taraftarı Mario'yu o kadar gözlerinde büyütmesinler derim...

Hiç yorum yok: