30 Mayıs 2014

Dünya Kupası Statları

Dünya Kupası'nın başlamasına 2 hafta kaldı. Brezilya'da hemen her gün organizasyon karşıtları eylem yapıyor. Stat inşaatları henüz %100 oranına ulaşmadı. FIFA tedirgin ama Brezilya Federasyonu gerekli bütün güvenceleri veriyor. Bizim de buruk bir heyecanla bekleyişimiz devam ediyor...

Gelin bu heyecanın yaşanacağı, o müthiş atmosfere mekan olacak statları kısaca inceleyelim..

Arena Amazônia - Manaus

 İsminden de anlaşılacağı gibi Amazon bölgesinde ki eski Vivaldao Stadı'nın yerine inşa edilmiştir. 44 bin kişilik kapasitesi olan stat Alman mimarlık firması gmp Architekten tarafından tasarlanmıştır ve 2013 yılında bitirilmesi öngörülmüştür. Fakat şu ana kadar stadın %90 bitirilebilmiştir. Kupa boyunca 4 grup maçına ev sahipliği yapacaktır.


Arena das Dunas – Natal

Eski Machadao Stadyumu'nun yerine inşa edilen Dunas Stadyumu 43 bin kişilik. Stadın inşası büyük oranda bitti. En büyük özelliği ise çatısının yapraklar gibi tasarlanması... Arena das Dunas Stadı'da turnuvada 4 grup maçına ev sahipliği yapacak.

 

Arena Pernambuco - Recife

Asıl adı Antônio Augusto Ribeiro Reis Junior olan frikikleriyle ünlenen eski Lyon'lu Juninho'nun memleketi olan Recife şehrindeki stat turnuvanın en gözde statlarından. Maliyeti 500 milyon $ olan stat 2013 yılında tamamlandı. Turnuva boyunca toplam 16 maça ev sahipliği yapacak.


Arena Pantanal - Cuiabá

İnşaat süresi en sıkıntılı olan statlardan biri Arena Pantanal. Bulunduğu şehirde önemli bir kulüp olmamasından dolayı eleştiri alan bu stat 43 bin kapasiteli ve halihazırda inşası devam ediyor.Çok amaçlı inşa edilen statlardan..


Arena Castelao - Fortaleza

 

 

 Ceara ve Vitoria takımlarına ev sahipliği yapan Castelao Stadı eski bir stat. 1973 yılında yapılan stat Dünya Kupası için yenilenen statlardan. Kapasitesi 63903 olan stat turnuvanın en çok maç yapılacak statlarından. 16 maça sahne olacak stat çeyrek final müsabakalarına da ev sahipliği yapacak.

 

Estadio Nacional Mane Garrincha – Brasilia


 

 Brezilya'nın başkenti Brasilia şehrindeki stadyumun ismi 1958 ve 1962 Dünya Kupalarını kazanmış olan efsane futbolcu Mané Garrincha'dan gelmektedir. Bu statda eski bir stat ve Dünya Kupası için yeniden inşa edildi. Kapasitesi 71412 olan stadyum geçen sene Konfederasyonlar Kupası'nın açılış maçına ev sahipliği yapmıştır. Grup maçlarının haricinde 3.lük maçı bu statda oynanacaktır.

 

Arena da Baixada – Curitiba

 

41 bin kapasiteli stat 199 yılında açıldı. Güney Amerika'nın en modern statlarından olan Baixada Stadı Atletico Paranaense takımına ev sahipliği yapmaktadır. Bu stadyumda grup maçları haricinde 2. tur maçları oynanacak.

 

 

Estadio Jose Pinheiro Borda – Porto Alegre

 

Porto Alegre şehrindeki stadyum 1969 yılında açılmıştır. Brezilya'da bu stadın çok hayranı vardır. Öyleki 2010 yılında yenileme çalışmalarının başlamasıyla hayranları tuğla ve demir katkısında bulunmuştur. 52 bin seyircili stadyumun çatısı sonradan eklenmiştir.

 

Arena Itaipava Fonte Nova – Salvador

 

Bahia Eyaletindeki stadyum 55 bin kişilik kapasiteli. Çok modern bir stadyum olan Arena Itaipava Fonte Nova Dünya Kupası ve Konfederasyonlar Kupası için inşa edildi. Ayrıca 2016 Yaz Olimpiyatları'nda da futbol maçlarına kapılarını açacak.

Mineirao – Belo Horizonte

 

 62,160 seyirci kapasitesiyle bulunduğu şehrin en büyük futbol stadyumu konumundadır. Çeşitli futbol organizasyonlarının dışında, Cruzeiro futbol kulübü stadyumu sürekli olarak iç saha maçları için kullanmaktadır. Futbol karşılaşmalarının yanı sıra, çeşitli şarkıcıların konser organizasyonlarında da kullanılmaktadır.

Arena de Itaquera – Sao Paulo

65 bin kişiye ev sahipliği yapan stadyum Sao Paulo ekiplerinden Corintihans takımına ev sahipliği yapıyor. Geçtiğimiz sezon Konfederasyon Kupası maçlarından sonra tekrar tadilata giren stadyumda iş kazası yaşanmış ve 2 işçi hayatını kaybetmişti. Grup maçlarının ardından yarı final maçları da bu stadyumda oynanacak.

 

Maracana – Rio de Janeiro

Raphaël Galvão ve Pedro Paulo Bernardes Bastos adlı iki mühendis tarafından çizilen stadyumun temeli 2 Ağustos 1948'de atıldı. 16 Haziran 1950'de yapılan açılış maçında Rio de Janeiro All-Stars ile São Paulo All-Stars karşı karşıya geldi. 1950 Dünya Kupası finalinde yaklaşık 200 bin kişiye ev sahipliği yapan stadyumu bugün bilmeyen taraftar yoktur. Flamengo ve Fluminense takımlarına ev sahipliği yapan Maracana 2010 yılında tekrar yapılarak kapasitesi 78.838 kişi olarak tasarlanmıştır. Final maçına ev sahipliği yapacaktır.

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Ey yorumcu,

Düşüncelerini klavyeye dökerken, bu blogun yazarlarının da etten kemikten insanlar olduğunu, beğenileri ve eleştirdikleri olduğunu, blog denen şeyin kişisel bir fikir telakkisinden başka bir şey olmadığını, kimsenin sizinle aynı şekilde düşünmek zorunda olmadığını aksi halde dünyanın çok sıkıcı bir yer olacağını, saygı çerçevesinden çıkmamayı ve kendini adsızlığa mahkum etmezsen herkesin sevineceğini unutma...